08:26 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Rahandus ja äri
lühendatud link
4761

Naftatootjate ülemaailmses rebimises seisavad Eesti põlevkivitootjad OPEC-i ja Venemaa poolel, kes püüvad USA vastupanu murdes saavutada maailmaturul naftahinna tõusu

ТАLLINN, 17. mai — Sputnik, Аleksei Toom. Saudi Araabia ja Venemaa on valmis pikendama lepingut naftatoodangu külmutamise kohta kuni 2018. aasta märtsini, et ennetada naftaturul ületootmist ja seeläbi kergitada tooraine hinda. Neile seisab vastu USA omaenese nafta kasvava eksportimise ja põlevkiviõli madalate hindadega. Eesti tootjatel tuleb jääda tootmishiidude vahelise rebimise suhtes kõrvaltvaatajaks ning loota araablaste ja venelaste võidule.

Suure vaevaga saavutatud kokkulepped OPEC-i riikide ja Venemaa vahel, millega on savutatav oma eksporditavate kaupade hinnatõus naftatoodangu kahandamise arvelt ühtekokku 1,8 miljoni barreli võrra päevas, annab mõningal määral tulemusi, kirjutab Bloomberg. Brenti naftabarreli maksumus ulatus üle 50 dollari. Sellest tulenevalt ei ole kõik neli Eesti ettevõtet, kes põlevkiviõli töötlevad ja välismaale müüvad, seni veel plussi jõudnud.

Kuid Eesti „põlevkivinafta" omahind on liiga kõrge võrreldes selle põlevkivinaftaga, mille üha suuremas mahus eksportimisele annavad hoogu USA ettevõtted. Neil on õnnestunud vähendada tootmiskulusid ligikaudu 35 dollarini barreli kohta, ehkki veel 2013. aastal ulatus see näitaja 80 dollarini.

Intriig on ilmne, kired üles köetud

Nii et intriig on punutud, asjaosaliste huvid silmanähtavad. Eestile, kelle majandus sõltub sisuliselt põlevkivist ja põlevkiviõli ekspordist, oleks kasulik, et naftahinnad püsiksid kokkuleppelisest 50 dollarist ülalpool, mis tähendab, et riigil oleks vaja, et araablaste ja venelaste väljatöötatud suundumus jääks kindlalt püsima ning et ameeriklased jääks selles võidujooksus kaotajaks. Justnimelt selles peitub USA-d oma liitlaseks pidavate Balti riikide majanduslike ja poliitiliste huvide konflikt.

Sillamäe sadam
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Teadaanne Saudi Araabia ja Venemaa valmidusest nõutada ka edaspidi maailma olemasolevate naftavarude ammutamise kärpimist 5-aastase perioodi keskmise tasemenäiduni avalikustati ministrite ühisel pressikonverentsil Pekingis, kus parajasti toimus majandusfoorum „Üks vöö — üks tee". Eeldatakse, et juba käesoleval kuul saavad vastavad lepingud kartelli mittekuuluvate naftat eksportivate riikidega Viinis toimuval OPEC-i kohtumisel allkirjastatud.

Ameeriklased tegutsevad meeletus tempos

Vaatlejad märgivad, et seniajani ei ole 24 riigil, kes on omavahel kokku leppinud ühendada jõupingutused nafta varasema hinnataseme taastamiseks nende jaoks vastuvõetavama kõrguseni, õnnestunud oma eesmärki saavutada. Ebaõnnestumise peasüüdlaseks on Ameerika Ühendriigid, kes niihästi tavalise nafta kui ka põlevkivinafta eksportimist igakuiselt suurendavad.

Tegelikult ei ole kõne all enam ainuüksi raha, vaid ka see, et kes nüüd nafta maailmahinnad paika paneb, kuivõrd OPEC-i ja Venemaa mõju maailmaturule on ameeriklaste poolt kahtluse alla seatud. Nende võimalusi naftaeksporti suurendada hinnatakse OPEC-i poolt ligikaudu 950 000 barrelile päevas, mis tähendab, et toodangu kärpimisega kaasnev kahju kaetakse organisatsiooni enda ja tema partnerite, kaasa arvatud Venemaa poolt.

„Lepingut tuleb kindlasti pikendada, kuna me ei ole naftavarude soovitud taset (vähendatud — toim.) juuni lõpuks saavutanud," teatas Pekingis Saudi Araabia naftaminister Khalid Al-Falih. „Seetõttu oleme jõudnud järeldusele, et lepingu kehtivuse tähtaega oleks ilmselt mõistlik pikendada 2018. aasta esimese kvartali lõpuni."

Maailmaturud reageerisid sellele avaldusele toornafra futuuride (lepingud edaspidisteks naftatarneteks — toim.) hinnatõusuga. USA-s kerkisid vastavad hinnad 1,8% võrra — 48,7 dollarini barrelilt, Brenti toornafta futuur aga kuni 51,69 dollarini. Kuid need hinnad on veel kaugel (ning koos nendega ka Eesti põlevkiviõli tootjate) poolt naftaeksportööride soovitavast tasemest — need on enam kui 50% madalamad 2014. aasta tipphinnast.

Tagid:
hindamine, nafta, OPEC, Saudi Araabia, Venemaa

Peamised teemad