13:07 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Rahandus ja äri
lühendatud link
11560

Еuroopa kahtlustab ärimeest Raivo Susi ja Ukraina ettevõtteid relvastuse ja sõjatehnika müümises Lõuna-Sudaani sõdivatele hõimudele

ТАLLINN, 24. mai — Sputnik. Ukraina ettevõtted ja Raivo Susi on hoolimata Euroopa poolt kehtestatud embargost tarninud relvastust ja lennukeid Lõuna-Sudaani sõdivatele hõimudele. Sellise süüdistusega esines euroliidu veebiväljaanne Euobserver, mis on jälginud relvakaubandust selles sõdivas Aafrika riigis.

Еuroopa Parlament võttis 18. mail vastu Lõuna-Sudaani käsitleva resolutsiooni, kus kõneldakse eeskätt vajadusest lõpetada ebaseaduslik relvastuse müük sõdivatele vastaspooltele ja Euroopa vahendajate osalus selles relvakaubanduses.Põhiliseks relvastuse tarnijaks sellesse Aafrika riiki on, nagu selgub, olnud ja ilmselt ka tänini jäänud Ukraina ettevõtted.

Lõuna-Sudaani olukorda käsitlevates materjalides figureerib ühtlasi Eesti ettevõte Musket OÜ, mis on registreeritud ettevõtja Raivo Susi nimele. Teda kahtlustatakse osaluses lennukite L-39 müügis ühele sõdivast osapooltest.

FSB peakontor
© Sputnik / Виталий Белоусов

Ärimees Raivo Susi arreteeriti Venemaal 2016. aasta veebruaris süüdistatuna spionaažis. Erinevalt teistest Venemaa korrakaitseorganite poolt Eesti kodanike vastu esitatud analoogsetest süüdistusjuhtudest on ametlik Tallinn sedapuhku Moskva-vastastest pretensioonidest hoidunud ega ole nõudnud tema viivitamatut vabastamist. Euroopa väljaannetes avaldatu võimaldab ehk mõista, mispärast keegi seda ärimeest eriti innukalt kaitsma ei tõtta.

Hõimud, veised, nafta ja lahingukopterid

Ajakirjnik Nikolaj Nilsen kirjeldab oma artiklis olukorda Põhja-Ugandas Lõuna-Sudaani piiri ääres. Seal kõrvaldati riigipöörde tulemusena 2013. aasta detsembris võimult endine asepresident Riek Machar ja dinkade hõimu ministrid, süüdistatuna nueride hõimuliitu esindava presidendi Salva Kiir Mayardit´i poolt riigipöörde ettevalmistamises. Konflikt kasvas hetkega üle kodusõjaks.

Terve sajandi vältel on need kaks hõimurahvast olnud teineteisega vaenujalal karjamaade ja lehmakarjade pärast ning peale iseseisva Lõuna-Sudaani riigi moodustamist 2011. aastal asuti võitlema ka võimu pärast. Võim tähendab selles riigis ennekõike tulusid kauplemisest Hiina ettevõtete poolt kaevandatava naftaga. Needsamad naftatulud tagavad valitsusele piisavalt raha relvade soetamiseks ja nende kasutamiseks oma vaenlaste ja rahumeelse elanikkonna vastu.

Venemaa eriteenistused uurivad Moskvas kinni peetud eestlasest lennundusärimehe Raivo Susi spionaažiasja
© Sputnik / Виталий Белоусов

Lõuna-Sudaani pagulased on viimase paari aasta jooksul Euroopa kallastele tunglevate sisserändajate voolus küllaltki arvukalt esindatud. Tuhanded inimesed põgenevad hõimudevahelisest sõjast haaratud riigist, ÜRO andmetel ligikaudu 100 000 inimest on seal praegu nälga suremas ja sama viletsasse olukorda võib lähiajal sattuda veel ligi miljon inimest. ÜRO eksperdid kõnelevad verisest kaosest, genotsiidist, tsiviilelanikkonna hävitamisest, vägistamistest ja rüüstamistest.

Põgenike tunnistuste kohaselt, nagu kirjutab Euobserver, sõdivad vastaspooled relvadega, mis on ostetud eeskätt Ukraina relvatarnijatelt. Sellega seoses väärib märkimist,et üsna sagedased tulekahjud Ukraina relvaladudes tekitavad juba ammu skeptiliselt meelestatud Euroopa ekspertides kahtlusi selles, mis siiski tegelikult põlema süttis ja tulekahjus hävis ning mis on lihtsalt teadmata suunas kadunud.

Kiiev on juba varemgi Lõuna-Sudaanile erinevaid relvi tarninud ning on ühtlasi koos selle riigi valitsusega allkirjastanud kokkuleppe müüa Lõuna-Sudaanile lahingukoptereid MI-24 kogusummas ligi 43 miljoni dollari eest. Nagu Ukraina võimud Euroopale kinnitasid, olevat kõik tarned pärast EL-i poolt relvamüügikeelu kehtestamist 2016. aastal kõik relvatarned sellele riigile lõpetatud. Kuid nagu ÜRO Julgeolekunõukogu juurdlus on tuvastanud, müüdi helikoptereid ka veel pärast sõjalise konflikti puhkemist.

Ungari piloot, hävituslennukid ja Susi

Zaporižžjas (varem Zaporožje — toim.) paiknev Ukraina ettevõte Motor Sitš osutas oma Lõuna-Sudaani lähetatud spetsialistide jõududega seal tehnilist abi kuni 2016. aasta alguseni. Lahingukopterite meeskondade isikkoosseisudest räägitud ei ole, kuid arvata võib, et selleski osas on Brüsselil teatavaid kahtlusi.

„Neid koptereid märgati tsiviilobjektide vastu sooritatud rünnakute ajal, ning neid, nagu teatatakse, on kasutatud ka rünnakutes Punase Risti (ICRC) haiglale," ütles väljaandele Euobserver ÜRO ekspert.

Leidub teateid ka sellest, et Uganda territooriumil paiknevad Tšehhis toodetud hävitajad L-39, mis täidavad lahinguülesandeid mässulistele kuuluvate maapealsete sihtmärkide vastu naaberriigis Lõuna-Sudaanis.

Tõenäoliselt õppelennukitest lahingulennukiteks ümber seadistatud lennukeid täheldati Lõuna-Sudaani taevas möödunud aasta juuni lõpul — juuli algul välisvaatlejate jaoks ootamatu sõjalise konflikti eskaleerumise ajal.

„Need lennukid baseeruvad kõige tõenäolisemalt Ugandas, riigi põhjaosas Gulu lennuväebaasi külje all," arvab juba mainitud, Julgeolekunõukogu poolt algatatud juurdluses osalev ÜRO ekspert.

Teada on, et üks Lõuna-Sudaani kohal lahingulende sooritava ja Uganda lendureid treeniva L-39 pilootidest on ungarlane nimega Tibor Czingáli, kes andis koguni intervjuu ühele Ungari väljaandele. Teiste pilootide nimesid, juhul kui need on olemas ja tuvastatud, ei avalikustata. Vormilisest vaatevinklist ei ole Ugandale lennukite müümine ja sealse sõjaväe teenindamine vastuolus EL-i seatud reeglitega, kuna selle riigi suhtes ei ole mingit embargot kehtestatud.

Võib eeldada, et samasuguseid lennukeid tarniti hiljuti ka president Salva Kiir Mayardit´i armeele. Lennukite ning nende mootorite müüjaks, nagu on märgitud käesoleval aastal Ukrainast Ugandasse sooritatud lendude registreerimislehel, on Eesti ettevõte Musket OÜ. See firma kuulub äriregistri andmetel ettevõtjale Raivo Susile, kes on riigis küllaltki tuntud nii oma lennukimüügitehingute kui ka selle poolest, et 2016 võeti ta Venemaal spionaažisüüdistusega vahi alla.

Küll aga jääb selgusetuks, et kui ettevõtja suhtes avaldatud kahtlustused ei kätke eksitust kuupäevades, siis mismoodi võis Susi lennukite L-39 müüki Aafrikasse korraldada, viibides samal ajal Venemaal vangistuses.

Tagid:
spionaaž, resolutsioon, lennuk, riigipööre, Euroopa Parlament, Raivo Susi, Lõuna-Sudaan, Moskva, Ukraina

Peamised teemad