03:30 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Rahandus ja äri
lühendatud link
6131

Euroala riigid ei tohiks liialt loota üha tihedamale eelarvepoliitilisele koostööle ja Euroopa rahandusministrile, mis raskustes riike aitaks, ütleb Eesti Panga president ja Euroopa Keskpanga nõukogu liige Ardo Hansson, kes kuulub rangema rahapoliitika pooldajate hulka

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. Niikaua kui eelarvevõimekus on ainult nendel euroala liikmesriikidel, millel läheb juba niigi hästi, ei lahenda Hanssoni sõnul kulutuste suurendamine euroala majandusraskusi ja võib avaldada isegi vastupidist mõju. Tema seisukoht käib risti vastu EKP presidendi Mario Draghi omale, kes on kõiki eelarvepoliitilise manööverdamisruumiga riike üles kutsunud seda kasutama, edastab Eesti Pank.

"Minu meelest ei toeta rahaliidu pikaajalist jätkusuutlikkust olukord, kus inimestel kästakse teha midagi, mis ei ole nende seisukohast loogiline," ütles Hansson POLITICO-le antud intervjuus.

Tema usub, et parem on praegune süsteem, mille puhul kombineeritakse euroala ühtset rahapoliitikat liikmesriikide eelarvepoliitikaga, kuna see arvestab majandustsüklite erinevusi ja säilitab demokraatliku vastutuse.

Euroopa Keskpanga juht: Eestile oma krüptoraha ei tule>>

Uute ideede genereerimise asemel peaks Euroopa Liit keskenduma kokkulepitud reformide, sh pangandusliidu ja kapitaliturgude liidu loomise lõpuleviimisele, ning tagama, et stabiilsuse ja kasvu pakti eeskirju täidetaks rangemalt ja ühtlasemalt, sõnas Hansson.

Rääkides paar nädalat enne EKP võimalikku otsust lõpetada väga leebe rahapoliitika tegemine, mida ärevalt oodatakse, ärgitas Hansson poliitikakujundajaid muutma oma sõnumeid terviklikumaks, et kaotada tajutav seos keskpanga suuremahuliste võlakirjaostude ja üldise rahapoliitilise kursi vahel.

Estcoinide idee on huvitav, kuid ebaküps>>

Toome järgnevalt intervjuust välja mõned tähtsamad küsimused ja vastused:

Kas euroalal on vaja suuremat lõimumist, sh euroala rahandusministrit?

Minu meelest on küsimus üksikasjades. Mille eest ta [minister] vastutama hakkaks? Kui suured oleksid rahasummad? Kas tegemist oleks püsiprojektidega või ainult kriisijuhtumitega?… Kahtlen, et meil on vaja ministrit, kes valvaks struktuurireformide elluviimise üle, kui mõte on üldse selles. Meil on vaja demokraatlikku legitiimsust ja keeruline oleks, kui meil oleks üks ülemus, kes ütleks, et sina teed reforme hästi, aga sina mitte.

Häkkerid varastasid 65 miljoni dollari väärtuses bitcoine>>

Milline on Teie arvates estcoini ja teiste krüptorahade tulevik?

Tegemist on arusaamatusega. Ükski minister ei ole öelnud, et Eesti võtab selle suuna. Ma ei usu, et meil hakkab kehtima paralleelvaluuta. Üheski riigis ei kehti kaht valuutat, see ei ole mõeldav. Selles küsimuses on veidi üle reageeritud.

Ma arvan, et maailmas on tekkinud ICO (initial coin offering) mull ja kui see lõhkeb, näeb kõik veidi teistmoodi välja. Midagi selle tehnoloogia juures on püsiva väärtusega, aga ma ei usu sellistesse erasektori valuutadesse. Erasektori lahendus võib olla atraktiivne juhul, kui riigi makromajandus ei toimi üldse.

Aga kui rahapoliitika on väga stabiilne, inflatsioon on kontrolli all, maksed toimivad, siis mõte sellest, et keegi hakkaks pakkuma erasektori lahendust, mis seda tasakaalu muudaks… Seda on raske uskuda.

Austraallane tõestas, et tema on bitcoinide looja>>

Tagid:
bitcoin, Euroopa Keskpank, Euroopa Liit, Eesti Pank, Ardo Hansson

Peamised teemad