02:32 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Rahandus ja äri
lühendatud link
11 0 0

Riigikogu lõpetas tuleva aasta riigieelarve seaduse eelnõu teise lugemise ja saatis selle kolmandale lugemisele

TALLINN, 16. november — Sputnik. Muudatusettepanekute tähtajaks määrati 29. november kell 17.15.

Eelnõu menetlemise käigus kuulas rahanduskomisjon ära kõik valdkonnaministrid, et saada detailne ülevaade valitsemisalade eelarvetest.

Riigikogu liikmed ja fraktsioonid esitasid eelnõule 50 muudatusettepanekut.

Riigikontroll: riigieelarve on isegi riigikogulastele arusaamatu>>

Rahanduskomisjon koostas 20 muudatusettepanekut, mille sisuks on valitsemisalade vahelised ja sisesed tehnilised muudatused ning tekstiparagrahvide täpsustamine. Komisjoni tehtud muudatused koostati ministeeriumidest saadud täiendava informatsiooni alusel.

Komisjon jättis Riigikogu fraktsioonidelt ja liikmetelt laekunud muudatusettepanekud arvestamata. Mitmed muudatusettepanekud puudutasid struktuurse eelarvepositsiooni tasakaalustamist, vähendades põhiseaduslike institutsioonide ja ministeeriumide valitsemisalade tööjõu- ja majandamiskulusid ning Rail Balticu, EAS-i ja teisi kulusid. Samuti tehti ettepanekuid suurendada mitmetele programmidele eraldatud vahendeid.

Valitsus kiitis heaks 2018. aasta riigieelarve eelnõu>>

Rahanduskomisjoni esimehe Mihhail Stalnuhhini sõnul ei leidnud need ettepanekud pärast läbivaatamist komisjoni toetust, sest katteallikateks pakutud lahendused oleksid muutnud eelarves taotletud proportsioone ja püstitatud eesmärkide saavutamist.

Tuleva aasta eelarve arvestab 3.3 protsendilise majanduskasvuga ja kavandab selle 0,25 protsendilise miinusega. Eelnõu järgi on eelarve kulude ja investeeringute maht 10,58 miljardit eurot ja tulude maht 10,29 miljardit eurot.

Valitsuse algatatud 2018. aasta riigieelarve seaduse eelnõu (521 SE) järgi on eelarvest rahastatavate tegevuste eesmärk toetada valitsuse riigi eelarvestrateegias määratud nelja prioriteeti: edendada Eesti majanduskasvu, suurendada Eesti rahvaarvu, tugevdada julgeolekut ning suurendada ühiskondlikku heaolu ja sidusust.

Valitsuse eelarvepoliitika pärsib ettevõtete investeeringuid, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Läbirääkimistel võtsid sõna Andres Ammas, Heljo Pikhof, Kersti Sarapuu, Hanno Pevkur, Sven Sester, Mart Helme, Andres Herkel, Aivar Sõerd, Igor Gräzin, Oudekki Loone, Jürgen Ligi, Martin Helme, Maris Lauri, Krista Aru, Külliki Kübarsepp, Keit Pentus-Rosimannus ja Margus Tsahkna.

Sõnavõtjad esitasid oma tähelepanekud ja seisukohad seoses tuleva aasta riigieelarvega. Toodi esile eelarvega seotud nii positiivsed muutused, aga ka ohud, mis kaasnevad liigse optimismi ja struktuurse puudujäägiga koostatud eelarvega.

Eesti Vabaerakonna fraktsioon, Eesti Reformierakonna fraktsioon ja EKRE fraktsioon tegid ettepaneku pärast muudatusettepanekute hääletamist eelnõu teine lugemine katkestada. Hääletus: 34 poolt, 54 vastu saadikut. Ettepanek ei leidnud toetust. Teine lugemine lõpetati.
Eelnõu saadeti kolmandale lugemisele.

Tagid:
istung, eelarve, riigikogu, Eesti

Peamised teemad