01:30 17. Oktoober 2018
Kuula otse
  • USD1.1587
  • RUB75.8119
Maksu- ja Tolliamet

MTA: alates jaanuarist saab riigihangetelt välistada ümbrikupalga kahtlusega ehitusfirmad

© Sputnik / Вадим Анцупов
Rahandus ja äri
lühendatud link
39 0 0

Alates jaanuarist peab hankija kontrollima ehitustööde riigihangetel pakkuja ja tema alltöövõtjate töötajate keskmisi töötasusid

TALLINN, 3. jaanuar — Sputnik. Kui ettevõtte töötajate keskmine töötasu on viimasel kuuel kuul alla 70 protsendi ehitusvaldkonna keskmist, võib hankijal olla alus pakkumus tagasi lükata liiga madala maksumuse tõttu.

Maksu- ja tolliameti (MTA) maksuauditi osakonna üksusejuhi Oscar Õuna sõnul on tegemist riigihangetel alapakkumuse hindamise meetmega, kuid selle peamine eesmärk on vältida tööjõumakse mittetasuvate ettevõtjate võidukaks osutumist riigihangetel.

Налогово-таможенный департамент Эстониии
© Sputnik / Вадим Анцупов

2018. aasta olulisemad seadusemuudatused>>

"Maksumaksjate ühiselt riigieelarvesse kogutud raha peab jõudma nende ettevõtjateni, kes maksavad töötajatele õiglast tasu ja tasuvad sellelt maksud. Vaid sedamoodi saame vähendada ümbrikupalga maksmist ehitussektoris laiemalt," selgitas Õun.

Välismaalaste seadusliku aluseta töötamise juhtumid on viimase kolme aastaga kasvanud>>

Selleks, et ettevõte saaks mugavalt oma keskmist töötasu tõendada, on MTA ehitusettevõtetele loonud e-maksuametisse/e-tolli "Nõuded ja kohustused" rubriiki keskmise töötasu tõendi, mille on võimalik ise koostada ning hankijale esitada. Tõendi koostamist on ettevõtte juhatuse liikmel võimalus volitada ka mõnele oma töötajale, kes pakkumuste esitamisega parajasti tegeleb.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti on maailmas maksude maksmise lihtsuselt 14. kohal>>

Tõendil on kajastatud: 1) ettevõtja töötajate keskmine töötasu brutosumma; 2) ehitusvaldkonna töötajate keskmine töötasu brutosumma; 3) ettevõtja töötajate ja ehitusvaldkonna keskmise töötasu suhe protsendina; 4) võrdlusperioodi algus ja lõpp; 5) tööjõumaksude deklaratsioonide arv võrdlusperioodil.

"Omalt poolt oleme võtnud eesmärgiks ka hakata seirama, kas riigi ja kohalike omavalitsuste asutused on keskmise töötasu tõendit täiel määral hangetel kasutusse võtnud. Lisaks kutsume ka eratellijaid üles seadma üheks hanke tingimuseks keskmist töötasu, et surve ümbrikupalgast loobuma oleks suurem," lisas Õun.

Tagid:
keskmine palk, Maksu- ja tolliamet, MTA, Eesti

Peamised teemad