13:29 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Rahandus ja äri
lühendatud link
14551

Hiina, Hongkong ja Kanada on Rahvusvahelise Arvelduspanga analüütikte hinnangul praegu kõige suuremate laenuriskidega.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Elu – laenuks. Ülemaailmne võlg ähvardab maailma rahanduskatastroofiga.

Maailma majandus on ulatusliku kriisi lävel. Põhjuseks on valitsuste ettevõtete, elanikkonna kõrge laenukoormus. Konkreetsete riikide pangasektorite probleemid tekitavad ohtu rahvusvahelisele rahandussüsteemile tervikuna. Globaalne võlasumma ületab juba 233 triljonit dollarit. Kas ülemaailmne harjumus võlgu elada kutsub esile uue suure depressiooni, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Vahtrasiirupi kibedus

Hiina, Hongkong ja Kanada on Rahvusvahelise Arvelduspanga analüütikte hinnangul praegu kõige suuremate laenuriskidega. Nii on neil päevil avaldatud aruandes näidatud, et ainuüksi kanadalased võlgnevad pankadele üle 1,8 triljoni dollari. See teeb ühe inimese kohta 22 800 dollarit maksekohustusi – ja seda ilma hüpoteeke arvesse võtmata.

IMF: maailma finantssüsteem variseb kokku>>

Rahvusvahelises Arvelduspangas (BIC) arvatakse, et sedavõrd kõrged laenunäitajad loovad Kanada pangasüsteemile tõsiseid riske. Majandusolukorra ebasoodsa arengu korral võib kriis riigis vallanduda juba lähiaastatel.

Samalaadsete probleemidega on simitsi Hiina. Sugugi mitte juhuslikult ei alandanud reitinguagentuur S&P и Moody"s Hiina Rahvavabariigi pikaajalist suveräänset krediidireitingut.

Krediidimullid ohustavad ka teiste arenenud riikide majandusi. Nende seas on Belgia, Lõuna-Korea, Austraalia ja muidugimõista USA oma võlakoormusega 21 triljonit dollarit.

"Esilekutsutud inflatsioon või lihtsalt võlgade korstnassekirjutamine võib viia ennenägematu ülemaailmse rahanduskatastroofini," hoiatavad BIC analüütikud.

Võlgadega siidkinnastes

Pessimistlik stsenaarium ei paista üldse mitte ebatõenäoline. Globaalne võlg, mis hõlmab kõiki kohustusi maailmas – valitsuste, pankade, ettevõtete ja kodumajapidamiste oma – ületas 233 triljonit dollarit.

2000. aastal moodustas see näitaja 87 triljonit dollarit. 17 aastaga on ülemaailmne võlg peaaegu kolmekordistunud. Möödunud aastal vastas see 327% —le maailma SKP-st samas kui 2015. aastal oli see tasemel 225%.

Peamiseks globaalse võla kiire kasvu põhjuseks peavad eksperdid regulaatorite ülimadalaid intresse. FED, ECB ja paljud teised keskpangad hakkasid panustama intresside alandamisele 2008. aastal, et toetada rahvuslikke majandusi.

Seni, kuni regulaatorid ei loobu pehmest monetaarpoliitikast, pole olukord kriitiline. Kuid pärast seda, kui intresse tõstetakse, kasvab laenude maksumus ja see tekitab laenuvõtjatele tõsiseid probleeme, hoiatab endine Venemaa Panga aseesimees Konstantin Korništšenko.

Venemaalased usuvad majanduskriisi püsimist>>

Ülemaailmne kriis idaneb tavapäraselt USA-s, kusjuures mitte ainult FED-i otsuste tõttu. President Trumpi algatus ettevõtete maksukoormuse alandamiseks suurendab Ameerika Ühendriikide eelarve puudujääki.

"Juba sel aastal tuleb puudujääk rekordiline ja ulatub üle ühe triljoni dollari. Igal aastal suureneb see

150–200 miljardi dollari võrra," rõhutas RIA Novosti vestluskaaslane.

Kriis on ukse ees

Odavate laenude aeg on lahkumas. USA FED kavatseb käesoleval aastal tõsta intresse mitmekordselt. Oodata on, et ka teised võtmeregulaatorid järgivad ameeriklaste eeskuju. See suurendab olulisel määral laenude teeninduskoormust, raha kallineb.

Tulevase kriisi sügavus ja kestvus, samavõrd kui ka selle tagajärjed sõltuvad sellest, milliselt võlatasemelt maailma majandus sellesse siseneb, ütleb Finami analüütik Aleksei Korenev.

Tuleb meeles pidada, et vastumeetmete arsenal on valitsustel ja rahvusvahelistel institutsioonidel piiratud: intressimäärad, halbade laenude absorbeerimine, tööturu ja tarbimissektori mõjutamine.

Peaaegu et ainus võimalus on ühendada niisuguste rahvusvaheliste organisatsioonide nagu G20, OECD ja ÜRO jõupingutused. Eeskätt nemad peavad langetama otsuse vaeseimate riikide teadikult tagastamata laenude kustutamiseks.

Eksperdid tunnistavad et kokkuleppele vaevalt küll jõutakse. Aga kuivõrd globaalne võlatase on pretsedenditu, kerkib silmapiirile kerkinud terve rida makseraskusi. Mõned riigid püüavad tagasimaksmist vältida teiste arvelt.

"Kahjuks, saamata lahendada majandusprobleeme, lülitavad mõned valitsused päevakorda poliitilise aspekti – sanktsioonid, konfliktid või kaubandussõjad," resümeeris Korištšenko.

Tagid:
rahanduskatastroof, laen, majandus

Peamised teemad