21:56 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Rahandus ja äri
lühendatud link
3910

Luminor teatas neljapäeval, 13. septembril, et USA päritolu finantsasutuse Blackstone poolt juhitud fondid kavatsevad omandada enamusosaluse Luminor grupis.

TALLINN, 13. september — Sputnik. Tehingu läbiviimiseks on vajalik finantsjärelevalve nõusolek, teatas Finantsinspektsioon.

Finantsinspektsioon ja Euroopa Keskpank koostöös hindavad kavandatava omandaja vastatust seaduse nõuetele ning alles seejärel saab tehingu lõpule viia.

"Kindlasti lisab Blackstone Balti pankade omandistruktuuri mitmekesisust," ütles Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler. "Samaväärselt oluline on omandistruktuuri läbipaistvus ja stabiilsus."

Nordea pank
© Sputnik / Вадим Анцупов

Luminor pank kuulub Euroopa Keskpanga otsese järelevalve alla. Euroopa Keskpank on andnud loa Luminori krediidiasutuste ühinemiseks selliselt, et panga peakontor saab olema Eestis ning Lätis ja Leedus osutatakse teenust läbi filiaalide.

Suured pangad peavad koguma rohkem puhvreid>>

Luminor teatas strateegilisest partnerlusest konsortsiumiga, mida juhib investeerimisfond Blackstone Group L.P. Tehingu tulemusel omandavad Blackstone'i erakapitali investeerimisfondid Luminoris 60%-lise osaluse. Luminori senised omanikud Nordea Bank AB ja DNB Bank ASA säilitavad tehingujärgselt kumbki 20%-lise osaluse.

Tegemist on üleilmselt viimase aastakümne suurima erakapitalifondi investeeringuga universaalpanka ning iseseisvuse taastamise järgse perioodi suuruselt teise finantssektori ostutehinguga Baltikumis. Tehingu lõpuleviimine sõltub Finantsinspektsiooni ja Euroopa Keskpanga heakskiidust ja see võiks aset leida orienteeruvalt 2019. aasta esimeses pooles.

Coop pank ja Luminor pank alustasid oma tegevust>>

Luminor asutati 2017. aasta sügisel Nordea ja DNB Baltimaade üksuste ühendamisel. Luminor on Baltikumis suuruselt kolmas finantsteenuste pakkuja, omades 23%-list laenude turuosa, 15 miljardi euro suurust varade kogumahtu, 64 kontorit ja annab tööd ligikaudu 3000 inimesele. Luminori laenuportfelli maht on 12 miljardit eurot ja klientide hoiuste maht on enam kui 8 miljardit eurot. Luminori põhiomavahendite maht on üle 1,7 miljardi euro. Nordea ja DNB teatasid oma Baltimaade üksuste liitmise kavast 2016. aasta suvel.

Coop ja Luminori konkurentsivõime selgub aja jooksul>>

Blackstone on maailma juhtiv investeerimisfirma. Blackstone´i eesmärk on positiivne majanduslik mõju ja pikaajaline väärtuse loomine investoritele, portfelliettevõtetele ja kogukondadele, kus firma tegutseb. Blackstone aitab ettevõtetel areneda ja kasvada, kasutades selleks erakordseid inimesi ja paindlikku kapitali. Tema varahaldustegevuse portfelli maht on 439 miljardit dollarit ning see hõlmab investeerimisfonde, mis keskenduvad börsivälistele ettevõtjatele, kinnisvarale, riigivõlakirjadele, börsil noteeritud ettevõtjatele, mitteinvesteerimisjärgu võlakirjadele, reaalvarale ja järelturgudele kogu maailmas.

Tagid:
investeering, Blackstone, Luminor pank, finantsinspektsioon

Peamised teemad