07:41 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Rahandus ja äri
lühendatud link
4010

Euroopa Liit üritab EBRD (Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga) jõul juba aasta otsa Balti riikides kokku klopsida ühtset kapitaliturgu, et emiteerida ühiseid võlakirju ja meelitada nii piirkonda investoreid.

TALLINN, 23. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Balti riigid liiguvad Brüsseli "aktiivsel osalusel" aeglaselt Baltimaade ühtse kapitalituru kujunemise ja ühiselt tagatud võlakirjade emiteerimise suunas. Aasta tagasi, 18. oktoobril Londonis peetud konverentsil kinnitasid osapooled oma pühendumust sellistele kavatsustele ja allkirjastasid sellekohase memorandumi.

"Balti riigid saavad oma kapitaliturgude arendamise kaudu efektiivsemalt stimuleerida investeeringuid ja majanduskasvu," ütles Londoni konverentsi avades sinna kogunenud ärimeestele ja rahastajatele Euroopa Liidu eurotsooni, finantsstabiilsuse ja sotsiaalse dialoogi volinik, Läti esindaja Euroopa Komisjonis Valdis Dombrovskis, "kolm Balti riiki ühendasid oma jõud ühtseks meeskonnaks, et luua ühine, avaram kapitaliturg… Sellest saab selge kutse Euroopa ja rahvusvahelistele investoritele."

Tallinna Sadama börsile viimine oli oodatust edukam>>

EBRD Londonis asuvas peakontoris korraldatud Balti kapitaliturgude investorite kohtumine "kinnitas kolme Balti riigi panust liidu loomiseks investeeringute reeglite ühtlustamise ja tõkete kõrvaldamiseks". Kõikide nende kavatsuse memorandum kirjutati Brüsseli nõudmisel ja "aktiivsel osalemisel" alla juba 2017. aasta novembris.

Sellega anti teada plaanidest luua Baltimaade ühtne kapitaliturg, korraldada ühiselt tagatud Balti võlakirjade emissioon, samuti luua ja arendada välja "piirkondliku finants- ja tehnoloogiliste lahenduste ökosüsteem." Kõike seda tehakse suures osas Struktuurireformide Toetusfondi (SRSS) vahenditest ja abiga ning EBRD ekspertide toel.

Eesti loodab, et kunagi see juhtub

Esialgu aga puuduvad andmed konkreetsetest sammudest ühtse kapitalituru kujundamisel, samuti suurte välisinvestorite tulva kohta. On selge, et suhteliselt suuri rahvusvahelisi finantseerimisprojekte ei see teha kiiresti, eriti kui "huvitatud pooled" sellest niiväga huvitatud polegi.

Blackstone omandab enamusosaluse Luminoris>>

"Globaliseerumine ja rahvusvaheliste turgude muud suundumused mitte ainult ei tekita meile probleeme, vaid loovad väikeste riikide kapitaliturgude jaoks ka uusi võimalusi," kommenteeris sündmust Eesti rahandusministeeriumi rahanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Märten Ross, "Eesti loodab, et Balti riikide vaheline koostöö lubab meil kolmekordistunud jõududest kasu saada ja luua rahaliste vahendite kogumiseks hästitoimiv kohalik turg."

Raske öelda, kas asjaolu, et Läti ja Leedu kommenteerib Londoni kohtumist ministri ja ministri asetäitja tasemel, Eesti aga ainult asekantsleri tasandil (kogu lugupidamise juures selle ametniku vastu on protokolliline dissonants ilmselge), annab tunnistust Tallinna madalast huvist rahalise ühtsuse vastu teiste Balti riikidega.

EBRD on investeerinud miljoneid Tallinna Sadamasse ja Luminori

Balti riigid loodavad EBRD sõnul pikaajalise laenukapitali ühisturu loomisega suurendada piirkonna atraktiivsust investorite jaoks. Nad kavatsevad ühendada oma jõupingutused, et ületada potentsiaalsete investorite usaldamatuse piirkonna riikide väiksuse ja kahtluse nende investeeringute kõrges kasumlikkuse osas. Pank märgib, et tema jõupingutused avaldavad märkimisväärselt positiivset mõju äritegevusele piirkonnas.

Viimase 18 kuuga suutis EBRD investeerida ühe Euroopa suurima mahetoiduainete tootja Leedu Auga grupi aktsiakapitali, omandada osa Eesti riigiettevõttest Tallinna Sadam (EBRD omandas 15,6 miljonit euroga 6% ettevõtte aktsiatest, mida Tallinn eriti ei reklaami). Pank omandas ka Leedu riigiettevõtte Lietuvos Energija "rohelised" võlakirjad ja toetas Leedu toiduainete jaemüügiketi Maxima Grupa võlakirjade emissiooni ning investeeris Luminor Banki eelisaktsiatesse.

Tagid:
kapitaliturg, EBRD, Luminor pank, Tallinna Sadam, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad