22:52 25. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Rahandus ja äri
lühendatud link
11530

Ameerika ametivõimud ütlevad, et vanglast, kus nad Guzmáni hoiavad, pole veel keegi põgeneda suutnud. Kuid keegi pole suutnud Jupatsit ka trellide taga hoida.

TALLINN, 11. november — Sputnik. Pärast Osama bin Ladeni likvideerimist sai maailma tagasiotsitumaks kurjategijaks Mehhiko narkoparun Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, hüüdnimega "El Chapo" (Jupats). Ta on kahel korral parimate Hollywoodi traditsioonide järgi vanglatest põgenenud. Nüüd ähvardab teda Ühendriikides eluaegne vangistus, edastab RIA Novosti.

Мексиканский наркобарон Хоакин Гусман Лоэра по кличке Эль Чапо
© AP Photo / Eduardo Verdugo
Mehhiko narkoparun Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, hüüdnimega "El Chapo"

Suurte võimalustega väike mees

"Ma tarnin heroiini, metamfetamiini, kokaiini ja marihuaanat rohkem kui keegi teine maailmas. Selleks on mul allveelaevad, lennukid, veoautod ja laevad," hooples Mehhiko suurim narkoparun Ameerika näitleja Sean Pennile. Intervjuu andis ta ajakirjale Rolling Stones jooksus olles.

Varsti arreteeriti ta taas ja pandi eriti kõrge turvalisusega vanglasse. Mehhiklased tahtsid Guzmani üle kohut mõista kodumaal, kuid lõpuks anti ta ameeriklastele välja. Väljaandmine toimus president Barack Obama viimasel tööpäeval presidendina, Donald Trumpi inauguratsiooni eelõhtul.

Selline kokkusattumus sünnitas terve kuulujuttude laine narkoparuni Ameerika ametivõimudele väljaandmise poliitilisest taustast. Selles nähti soovi pehmendada Trumpi, kes oli oma kampaaniat alustanud karmide Mehhiko-vastaste rünnakutega.

Ulatusliku uimastikaubanduse, rahapesu, inimröövide ja mõrvade korraldamine Põhja-Ameerikas pole kaugeltki täielik nimekiri Guzmán"ile Brooklyni ringkonnakohtus esitatud süüdistustest. Ameerika prokurörid kavatsevad tõestada tema osaluse kolmekümne kolmes mõrvas ja üle neljasaja tonni kokaiini toimetamises riiki.

Guzmán'i ähvardab vabastamise õiguseta eluaegne vangistus ja neljateist miljardile dollarile hinnatava vara konfiskeerimine.

Ainuke, mida Mehhiko võimud riigi elanikkonna heaks teha suutsid, oli veenda Washingtoni teda mitte surma mõistma.

Kohtuprotsess kestab umbes neli kuud. Selle aja jooksul tutvub kohus kolmesaja tuhande lehelise kriminaalasjaga. Guzmán palkas parima Ameerika kaitsjatemeeskonna, väites, et pole milleski süüdi.

Uputas verre

Seda on raske uskuda. Mehhiko peamist narkoparunit kahtlustatakse kahe kuni kolme tuhande inimese tapmises. Tavaliselt palkas ta musta töö tegemiseks palgamõrtsukad, kuid mõnikord osales ta veresaunades ka ise ja tegi seda äärmise julmusega.

Mõnikord hakkas ta röövitud inimesi üle kuulama otse lõunalauas, peksis neid julmalt ja lasi neile kuuli pähe. Ohvrite kehad valas ta tavaliselt bensiiniga üle ja pani põlema. Videosalvestused piinamisest riputas ta üles YouTube'i, et konkureerivates rühmitustes hirmu külvata.

"Kord lasid tema mõrvarid Julio Beltrani sõelapõhjaks otse tänaval. Ta oli El Chapo konkurent. Vaese mehe kehasse lasti nii palju kuule, et ta pea sõna otseses mõttes kehast eraldus," meenutasid pealtnägijad.

"Neil oli spetsiaalne mõrvamaja. Seinad olid seal kaetud plastikuga, et neid oleks pärast kuritegusid hõlpsam pesta ja põrandas oli suur auk, kuhu veri kokku voolas," kirjeldavad Mehhiko politseinikud üht Jupatsile kuulunud eramut.

Narkoparun ise kinnitas intervjuus Sean Pennile, et ta ei tee midagi valesti: "Vaata, ma ju vaid kaitsen ennast. Kas sa arvad, et ma alustan konflikti ise? Mitte kunagi!" Mehhiko meedia teatas pidevatest massilistest hukkamistest, mis pandi väidetavalt toime El Chapo korraldusel.

Sageli õiendati arveid otse möödakäijate silme all. Üks uudis järgnes teisele: Boca del Rías leiti kolmekümne viie inimese moonutatud surnukehad ja politsei leidis prügikottidest 14 tükeldatud inimkeha.

Talumehe poeg

Guzmán sattus kuritegelikku maailma juba teismelisena. Joaquin Guzmán Loera sündis vaese talumehe perekonnas. Õppimine tal ei edenenud ja pärast kolmandat klassi jättis ta kooli pooleli. Samal ajal, kui tema sõbrad klassis istusid, aitas Guzmán isal apelsine müüa ja pärast marihuaanat kasvatada. Perekondlik töövõtt toimis hästi, kuid isa jõi palju ja peksis poega kõvasti.

Suuremaks kasvades hakkas Guzmán iseseisvalt äri ajama. Nii sattus ta kohaliku kuritegeliku bossi Hector Salazari tiiva alla. Aja jooksul sai mees, keda tema väike kasvu tõttu (ainult 168 sentimeetrit) kutsuti "El Chapo" (Jupats) ülesandeks välja töötada Kolumbia kokaiini tarnimise marsruudid USA Vaikse ookeani rannikule.

Pärast Jupatsi ärivõimete hindamist tutvustati teda suurimale narkoparunile Miguel Angel Felix Gallardole. Asjad läksid tõusvas joones, kuni boss vahistati. Tema äri jagati teiste grupeeringute vahel ära. Üheks neist oli ka Jupatsi enda asutatud "Sinaloa". Kõigest mõne aastaga sai sellest Mehhikos suurim ja mõjukam kartell.

1993. aastal El Chapo arreteeriti ja mõisteti kahekümneks aastaks vanglasse. See ei takistanud tal oma venna kaudu kartelli juhtimast, tihti kohtumast oma perekonnaga ja armukesega, kes kandis karistust sealsamas lähedal. Kaheksa aastat hiljem põgenes Guzmán vanglast musta pesu vedavas veokis.

Vabaduses jätkas El Chapo oma äri. Tema julmusest teadlikud konkurendid püüdsid temast eemale hoida. Selle tulemusel võttis "Sinaloa" kartell üle ligi veerandi Mehhikost Ameerika Ühendriikidesse kulgevast narkootikumide liiklusest.

Neli aastat järjest oli see "narkomaailma ristiisa" Ameerika ajakirja Forbes kõige mõjukamate inimeste nimekirjas.

2011. aastal, pärast Osama bin Ladeni likvideerimist, sai temast kõige tagaotsitum kurjategija. Chicago ametivõimud nimetasid teda "vaenlaseks number üks", varem oli sellisa au osaliseks olnud ainult Al Capone. Kogu selle aja jooksul jätkati Jupatsi tagaotsimist.

Mehhiko õudukas

Teisel korral arreteeriti Guzmán 2014. aastal Sinaloa koduosariigis, kui ta Mazatlani kuurortlinnas puhkes. Arvestades varasemat põgenemise kogemust, paigutati ta eriti range režiimiga Altiplano vanglasse.

Teda hoiti üksikkambris, kohtumised sugulastega olid kategooriliselt keelatud, esitatud süüdistustest oleks piisanud kolme-neljasaja aasta pikkuseks vanglakaristuseks. Oleks võinud arvata, et ta lõpetabki oma elupäevad seal.

Aga ei, 2015. aasta juulikuu öösel kadus Jupats taas. Viimane, mida valvekaamerad registreerisid, oli kuidas vang voodil istus, oma saapapaelu kohendas ja siis duširuumi läks — ainukesse kohta, mida turvakaamerad ei jälginud.

Põgenemiseks olid uimastipealiku kaaslased kaevanud ligi kahekümne meetri sügavusele poole kilomeetri pikkuse tunneli. Seal oli kõik: valgustus, ventilatsioonisüsteem ja isegi rööpad. Erilise vagonetiga jõudis ta pooleliolevass laohoonesse ja sealt vabadusse.

Valvurid andsid häiret alles 25 minuti pärast, kuid Jupats oli siis juba kaugel. Politsei asus põgenikku jälitama, Toluca rahvusvahelises lennujaamas tühistati kõik lennud, teedele paigutati valvepostid, kuid teda tabada ei õnnestunud.

Selgus, et põgenemist oli planeeritud umbes aasta, kusjuures vangi abistasid altkäemaksu saanud vanglatöötajad. Kinni peeti mitukümmend inimest. El Chapo vabastamise operatsioon läks kartellile maksma 50 miljonit dollarit.

Rühmitusel oli tunnelite rajamisel uimastite transportimise tõttu üle USA-Mehhiko piiri suured kogemused. Eriti uhked oldi maa-aluse käigu üle, mis rajati oma bossi päästmiseks. Varem polnud neil vajadust selliseid pikki tunnelid kaevata.

Selline häbematu põgenemine kahjustas Mehhiko võimude mainet. Lisaks avastas meedia Guzmáni poja säutsu, mille ta tegi paar päeva enne isa kadumist. Jupats Junior tsiteeris Francois Rabelais'd: "See, kes oskab oodata, saavutab kõik."

Tuldi jälgipidi järele

Teabe eest põgenenud Mehhiko narkoärimehe asukoha kohta pakuti üle kahe miljoni dollari ning USA, mille El Chapo ja tema kartell olid uimastitega üle ujutanud, viis miljonit. Ta vahistati alles 8. jaanuaril 2016. Mehhiko ja Ameerika ametivõimude koostööoperatsioon, mille käigus rakendati sõjavägi ja eriüksused, kandis nime "Must luik".

Kavatseti vahistada üks El Chapo juures töötanud mõrtsukas. Pärast ägedat tulevahetust, mille käigus tapeti viis inimest ja vigastati veel kuut, leiti juhuslikult ka El Chapo, kes sisse piiratud majast meeleheitlikult põgeneda üritas.

Arvatakse, et Guzmáni andis välja tema auahnus: end varjates otsustas ta äkki anda intervjuu ameerika näitlejale Sean Pennale ajakirja The Rolling Stones jaoks. See aitas politseil Jupatsi jälje üles võtta ja kinni ta vahistada.

Nüüd istub ta Manhattani vangla (Metropolitan Correctional Center) üksikkambris. Sealseid tingimusi peetakse veelgi raskemateks kui kurikuulsas Guantanamos. Siin on oma kohtuprotsessi oodanud paljud tuntud vangid, sealhulgas venelane Viktor But ja paljud terrorismis kahtlustatavad.

ÜRO eksperdid on Afganistanis 2017. aastal registreerinud ligi kahekordse kasvu selle narkootikumi valmistamiseks kasutatava toorme tootmises
© Sputnik / Георгий Зельма

Nagu Robin Hood

Guzmáni advokaadid süüdistasid Ameerika Ühendriikide ametivõime rahvusvahelise õiguse rikkumises ja väljendasid protesti kliendi ebainimlike kinnipidamistingimuste suhtes.

Nende sõnul põleb kambris pidevalt valgus, seal on väga külm ja must. Selle tagajärjel on vahistatu vaimne tasakaal häiritud — tal on hallutsinatsioonid, depressioon ja paranoia.

Samal ajal ei vähendanud El Chapo tabamine mingilgi määral ebaseaduslike uimastite pakkumist maailmaturul. Tema kaks poega tegutsevad Sinaloa asjadega suhteliselt edukalt, ühe neist on FBI juba kandnud kõige tagaotsitavamate kurjategijate nimekirja.

Kuigi El Chapo istub USA vanglas ja valmistub pikemaks kohtuprotsessiks, kasvab tema populaarsus Mehhikos. Kodus oli temast juba saanud armastatud narko-korridoste — uimastiparuneid ülistavate ballaadide lemmikkangelane.

Mehhiklased on unustanud tema korraldatud veresaunad ja kujutavad teda Robin Hoodina, rääkides üksteisele lugusid, kuidas El Chapo ja tema ihukaitsjad läksid restorani, palusid külastajatel oma mobiiltelefonid ära panna ja seejärel maksid ära kõikide arved.

Ameerika ametivõimud ütlevad, et vanglast, kus nad Guzmáni hoiavad, pole veel keegi põgeneda suutnud. Kuid keegi pole suutnud Jupatsit ka trellide taga hoida.

Tagid:
narkoparun, kinnipeetav, kuritegu, narkoäri, vangla, El Chapo, Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, Jupats, Osama Bin Laden, Mehhiko, USA

Peamised teemad