06:19 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Rahandus ja äri
lühendatud link
Dollariajastu loojang (12)
65 0 0

Euroopa Komisjon valmistub avaldama EL liikmesriikidele oma strateegilise kava dollari väljatõrjumiseks energia-, metalli- ja toiduainetetehingutest. Brüssel kavatseb muuta euro peamiseks "kõvaks valuutaks".

Tallinn, 6. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit valmistab ette strateegilist kava USA dollari kasutamisest järkjärguliseks loobumiseks nafta- ja gaasitehingutes, kavatsedes muuta euro maailma peamiseks valuutaks.

Euroopa Komisjoni juhatus kiitis pressiteenistuse teatel 5. detsembril heaks strateegilise kava Euroopa ühisvaluuta osakaalu suurendamiseks rahvusvahelises kaubanduses, sisuliselt aga kavatsusest muuta euro valitsevaks vääringuks maailmas. See tähendab, et eeldatavasti peaks euro tulevikus praeguse peamise valuuta — USA dollari rahvusvahelistes tehingutes välja tõrjuma, mis muudaks paratamatult ülemaailmse majanduse praegust struktuuri.

Brüssel teeb ettepaneku suurendada euro osakaalu rahvusvahelistes nafta, naftatoodete, maagaasi, metallide, mineraalide ja põllumajandussaadustega tehtavates masstehingutes, millest lõviosa tehakse praegu dollarites.

Euroopa asus mõtlema dollari ülemvõimu õõnestamisele>>

Euroopa Komisjoni seisukohad tuleb esitada liikmesriikide riigipeadele ja valitsusjuhtidele EL detsembri tippkohtumisel, kuid konkreetseid otsuseid ei saa langetada varem, kui järgmisel suvel. Euroopa Komisjoni sõnul tehakse täna umbes 90% kõikidest Euroopa ettevõtete nafta ja naftatoodete ning muude energiaallikate imporditehingutest dollarites, kuigi Ameerika tarnijate osakaal Euroopa energiatarbimises ei ületa 2%. Seda väites vihjab Brüssel selgesõnaliselt ja ühemõtteliselt, et on valmis muutma praegust ülemaailmset arveldussüsteemi ega näe dollarit tulevikus enam peamise valuutana.

Ameeriklased on euro mainet kahjustanud

Euroala riigid annavad umbes 12% maailma sisemajanduse koguproduktist, st vaid veidi vähem kui USA majandus. Samal ajal hoiavad välismaa riiklikud pangad eurodes vaid 20% oma reservidest, eelistades USA dollarit (60% reservidest). Eurotagatisega riigivõlakirjade osakaal on kümne aasta jooksul vähenenud 20%-ni, mis Euroopa Komisjoni arvates näitab euro kui rahvusvahelise valuuta alahindamist.

"Euro rahvusvaheline osatähtsus on eurotsooni kriisi tõttu vähenenud," tsiteerib Euroopa Komisjoni pressiteenistus euroküsimuste volinik Valdis Dombrovskist.

Brüssel rõhutab, et tema valuutaalased ambitsioonid rajanevad usule, et euroala majandus- ja rahaliidu, pangandusliidu ja kapitaliliidu moodustamine viiakse peagi lõpule.

"Euro peab kajastama euroala poliitilist, majanduslikku ja rahalist osakaalu, toetama tasakaalustatud, rangetel rahvusvahelist poliitilist ja majanduslikku korraldust reguleerivatel reeglitel," ütles Dombrovskis, "Täna teeme me ettepaneku alustada teekonda, mis võib tuua meile edu ainult siis, kui selleks ühendavad jõupingutused Euroopa Liit, liidu liikmesriigid ja teised turuosalised."

"Euro ulatuslikum kasutamine globaalses majanduses loob potentsiaali Euroopa kodanike ja eraettevõtluse kaitseks väliste finantsvapustuste eest," märgib Euroopa majanduse, rahanduse, maksude ja tollivolinik Pierre Muscovissi, pidades silmas alles hiljuti lõppenud globaalset majanduskriisi, mis sai alguse ühe suure USA panga pankrotist.

Venemaa on valmis kauplema Euroopaga eurodes

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Brüssel on viimasel ajal üha järjekindlamalt rääkinud ja veidi ka tegutsenud dollarist loobumise suunas rahvusvahelistes tehingutes, kavatsedes alustada seda just nafta ja maagaasi tehingutest, sest nii on lihtsam leida liitlasi Venemaal ja Iraanis.

Venemaa ettevõtted räägivad, et nad on valmis "valuutaliidri vahetuseks", ametlik Moskva kinnitab oma kavatsust järk-järgult loobuda dollari kasutamisest paljudes traditsiooniliselt "dollariga teenindatavates" kaubandusoperatsioonides. Iraanil aga ei olegi lihtsalt muud valikut pärast seda, kui Ameerika Ühendriigid kehtestasid talle majandussanktsioonid ja Brüssel keeldus Washingtoni selles toetamast.

Brüssel kavatseb Moskvaga dollari saatuse osas läbi rääkida>>

Ettevaatlikud finants- ja majanduseksperdid räägivad, et dollari väljatõrjumine rahvusvaheliste tehingute absoluutse liidri positsioonilt on tõenäoliselt objektiivselt paratamatu, kuna maailmamajanduses on toimunud radikaalsed muutused.

Dollariajastu loojang>>

Samal ajal ei julge nad USA tohutut riigivõlga arvestades ennustada, milleni võib senise olukorra lammutamine viia ja kas dollar, ja koos sellega ka USA majandus suudab esivaluuta seisundi kaotusele vastu pidada.

Teema:
Dollariajastu loojang (12)
Tagid:
valuuta, dollar, euro, Euroopa Komisjon, Brüssel, USA

Peamised teemad