20:47 25. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Eesti Pank lõpetab 500euroste pangatähtede väljastamise

Eesti Pank lõpetab 500euroste pangatähtede väljastamise

© Sputnik / Вадим Анцупов
Rahandus ja äri
lühendatud link
92 0 0

Eesti Pank lõpetab 500euroste pangatähtede väljastamise 26. jaanuaril 2019.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. 500eurone pangatäht säilitab igavesti oma väärtuse ning jääb seaduslikuks maksevahendiks, millega saab tasuda kaupade ja teenuste eest samamoodi nagu kõigi teiste europangatähtedega, teatas Eesti Pank.

4. mail 2016 otsustas Euroopa Keskpanga nõukogu, et 500eurosed pangatähed jäetakse teise seeria europangatähtede hulgast välja.

Euroala keskpangad väljastavad krediidiasutustele 500euroseid pangatähti kuni 26. jaanuarini 2019.

Et üleminek teise seeria europangatähtedele oleks sujuv, väljastavad Saksamaa keskpank (Deutsche Bundesbank) ja Austria keskpank (Oesterreichische Nationalbank) 500euroseid kuni 26. aprillini 2019.

Uued europangatähed

Alates 2013. aastast lastakse euroala riikides järk-järgult ringlusse teise seeria europangatähti. Selle seeria peamine tunnusjoon on uuenduslikud turvaelemendid, mis kujutavad Kreeka mütoloogiast tuntud Europet, kelle järgi sai nime Euroopa manner.

Teise seeria pangatähtede nimiväärtused on 5, 10, 20, 50, 100 ja 200 eurot.

Eesti Pank
© Sputnik / Вадим Анцупов

Teise seeria pangatähtedest esimesena emiteeriti 2013. aastal 5eurone pangatäht, millele järgnes 2014. aastal uus 10eurone. Teise seeria 20eurone pangatäht emiteeriti 2015. aasta novembris. Teise seeria 50eurone pangatäht lasti ringlusse 4. aprillil 2017. aastal. Teise seeria 100- ja 200eurosed pangatähed lastakse ringlusse 28. mail 2019. aastal.

Uued pangatähed kannavad edasi europangatähtede esimese seeria teemat "Ajastud ja stiilid" ning on ka samades värvitoonides, kuid nende kujundust on tõhusamate turvaelementide lisamiseks mõnevõrra muudetud.

Teise seeria pangatähti saab esimese seeria omadest kergesti eristada. Europangatähtedele andis värske ilme Berliinis töötav sõltumatu pangatähtede kujundaja Reinhold Gerstetter.

Eesti Panga president Ardo Hansson
© Sputnik / Вадим Анцупов

Uute pangatähtede kujunduses on arvesse võetud riike, mis on Euroopa Liiduga ühinenud pärast esimese seeria pangatähtede kasutuselevõttu. Teise seeria pangatähtedel on sõna "euro" ladina (EURO), kreeka (EYRΩ) ja slaavi (EBPO) tähestikus, kuna 2007. aastal ühines Euroopa Liiduga Bulgaaria. Ajakohastatud on Euroopa kaarti, millel on Malta ja Küpros, ning Euroopa Keskpanga lühend on esitatud kümnes keeles.

Eesti Panga president Ardo Hansson: maailmas on tekkinud krüptorahade mull>>

Esialgu on paralleelselt kasutusel mõlema seeria europangatähed. Esimese seeria pangatähed kõrvaldatakse ringlusest järk-järgult ning nende staatus seadusliku maksevahendina vaadatakse üle küllaldase aja möödudes.

Sellest kuupäevast, kui esimese seeria europangatähed enam maksevahendina ei kehti, teavitatakse üldsust varakult ette. Esimese seeria pangatähed säilitavad alati oma väärtuse ning neid saab igal ajal ümber vahetada kõigis euroala keskpankades.

Teise seeria pangatähtede sujuvaks kasutuselevõtuks on oluline, et ettevõtjad uuendaksid aegsasti rahakäitlusseadmeid.

Seadmete ja autentimisvahendite tehniline valmisolek tagab, et käibele tulevate rahatähtedega saab muretult maksta. Kui rahatuvastusseade on rikkis või uuendamata, saab kõikide rahatähtede ehtsust tuvastada vaadates, katsudes ja kallutades.

Tagid:
euroala, euro, Eesti Pank

Peamised teemad