19:27 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Rahandus ja äri
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
14740

Elektrileviettevõtte Elering Venemaa-poolne partner ei kavatse BRELL lepingu muutmise üle läbirääkimisi pidada ega Tallinnalt elektrivoolu sageduse tagamise eest tasu küsida.

TALLINN, 28. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Venemaa ei nõua praeguse ühtse elektrilevisüsteemi BRELL (Valgevene, Venemaa, Eesti, Läti, Leedu) lepingu läbivaatamist ega esita Eestile rahalisi nõudmisi elektrivoolu sageduse tagamise eest ühtses elektrisüsteemis. Nii kommenteeris Moskva Eesti riigile kuuluva elektrileviettevõtte Elering juhi Taavi Veskimägi avaldust, et Venemaal on peagi põhjust nõuda Eestilt kuni 30 miljonit eurot aastas.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Eleringi juhi Taavi Veskimägi arvates on Venemaal peagi võimalus nõuda Balti riikidelt BRELL elektrivõrgu elektrivooru sageduse tagamise eest tasu. Eestile maksaks selline teenus Veskimäe hinnangul 30 miljonit eurot aastas.

Venemaa valmistub aktiivselt Baltimaade BRELL-ist väljalülitamiseks>>

Pärast seda, kui Venemaa on Kaliningradi enklaavis iseseisva energiasüsteemi tööle saanud (selle testimist on oodata järgmise aasta maikuus), ei vaja ta enam Leedu ja teiste Balti riikide elektrivõrkude transiiditeenuseid, mistõttu avaneb Veskimäe sõnul Moskval võimalus hakata varem tasuta osutatud sageduse hooldusteenust müüma.

Teisisõnu, Eesti riigiametnik andis mõista, et Moskva hakkab nõudma praeguste BRELL lepingu raames väljakujunenud suhete süsteemi ümbervaatamist.

Praeguses lepingus teenustasu pole

Portaal Sputnik Eesti pöördus kommentaari saamiseks BRELL lepingus Venemaad esindava ettevõtte poolele, sest Eleringi juhi avaldus Venemaa võimalike finantsnõuete kohta peaks teoreetiliselt põhinema läbirääkimistel, aruteludel või vähemalt osapoolte ettevõtete vahelisel suhtlusel.

Taastuvenergia kattis teises kvartalis 17,2 protsenti tarbimisest
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Olemasolev BRELL leping ei näe ette vastastikuseid makseid energiatransiidi ega voolusageduse tagamise eest. Kuigi vähemalt ühel ettevõtete esindajate koosolekul on sellest juttu olnud, tuli sellekohane algatus baltlastelt.

"Meie ei tea sellistest läbirääkimistest midagi ja meile teadaolevalt ei ole neid ka kavas," teatati portaalile Sputnik Eesti Venemaa riigile kuuluva ühtse energiasüsteemi haldusettevõtte (АО "СО ЕЭС") avalike suhete ja infoosakonnast.

Just see ettevõte ajab asju Balti riikidega BRELLi lepingu raames ja lahendab kõiki tehnilisi ja koostöö küsimusi välispartneritega.

"Ühtse BRELL elektrivõrgu osalejate omavahelisi suhteid reguleerib pigem ettevõtete endi kui rahvusvaheline 2001. aastal sõlmitud paralleelse töö kokkulepe, mis näeb ette kogu elektrisüsteemi sageduse reguleerimist kõigi osalejate solidaarsete meetmete abil: Venemaa Elektrivõrk tagab voolusageduse, ülejäänud reguleerivad osalisriikide vahelise elektrivõimsuse saldo transiidi, mille sagedust korrigeeritakse," öeldakse Venemaa ettevõtte vastuses. "Me ei ole kursis arvutustega, millel tugineb Taavi Veskimägi avaldus võimalikest summadest sageduse reguleerimise eest," rõhutab ettevõte.

Veskimägi hüpoteetilised eeldused

Rahvusvahelisel energiaturul tegutseva ettevõtte Inter RAO pressiteenistus teatas vastuseks Sputniku selgitustaotlusele, et Taavi Veskimägi räägib vaid oma arusaamadest ja ootustest seoses võimalike tulevaste taotlustega.

"Igal juhul ei ole sellised läbirääkimised meie pädevuses ja meie neid pidada ei saa," öeldakse ettevõtte vastuses. "Meie pooldame BRELL liikmesriikide senise konstruktiivse koostöö jätkumist," vastas Venemaa energeetikaministeeriumi pressiteenistus Sputniku järelepärimisele, "Mingeid läbirääkimisi Eestiga elektrisageduse hooldusteenuse võimaliku maksmise kohta ei ole toimunud".

Mis puudutab läbirääkimisi BRELL lepingu lõpetamiseks 2025. aastal, millest on teatanud Balti riigid ja Brüssel, kes võttis enda peale läbirääkimiste pidamise Moskvaga, siis Venemaa energeetikaministeeriumi teatel algavad need minister Aleksandr Novaki ja Euroopa Komisjoni asepresident Maros Shefcovići kohtumisest Brüsselis 2019. aasta alguses. BRELLi lepingus Venemaad esindav "СО ЕЭС" ei ole Balti riikidega selle mitmepoolse lepingu lõpetamiseks läbirääkimisi pidanud.

Läti mõistab Leedu muret Astravetsi tuumajaama pärast>>

Soovi 2025. aastaks ühtne elektrisüsteem lõpetada tegid Baltimaad, väljendades kavatsust eralduda senisest ühtsest elektrivõrgust, meenutas "СО ЕЭС" väljaanne "50 Hertsi", milles räägitakse Kaliningradi oblasti autonoomse energiasüsteemi arendamisest. Suuremahulised ja kulukad tööd Kaliningradi enklaavis muutusid möödapääsmatuks, sest vastasel korral võinuks Balti riikide elektrisüsteemide desintegreerimise tulemusena Venemaa ja Valgevene võrkudest piirkonda tabada energiasüsteemi kokkuvarisemine.

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
Tagid:
Elering, elekter, BRELL, Eesti

Peamised teemad