06:28 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Rahandus ja äri
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
14752

Üks huvitavamaid geopoliitilisi ja majanduslikke protsesse 2018. aastal oli projekti Nord Stream 2 areng ning Euroopa ja Ameerika poliitikute suhtumise muutumine sellesse.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Hämmastav, et meie (Venemaa - toim.) Euroopa, Ameerika ja Ukraina partnerite ja projekti vastaste reaktsioonid vastavad peaaegu täielikult tuntud psühholoogilisele skeemile, mille pakkus välja Elizabeth Kübler-Ross tragöödiaga seotud emotsionaalse reaktsiooni kirjeldamiseks: eitamine - viha – kauplemine - depressioon – paratamatusega leppimine.

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi, illustreeriv foto
© AP Photo / Jesco Denzel/German Federal Government

2018. aasta lõpp langes üllatuslikult kokku mõningate kangekaelsete Nord Stream-2 vastaste üleminekuga "paratamatusega leppimise" staadiumisse.

Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Günther Oettinger ütles intervjuus Der Spiegelile: "Ma ei ole kunagi Nord Stream 2 suur toetaja olnud. Tõde on aga see, et torujuhet on juba ammu ehitatud ja seda ei saa lihtsalt seisma panna. <...> Trumpi ähvardused ei saa olla selle aluseks."

On tähelepanuväärne, et meie Ameerika vastased peavad Gazpromi ja "Venemaa energia sissetungi üle Euroopasse" aktiivset sisedebatti, kusjuures mõned Ameerika eliidi esindajad on jõudnud juba "kauplemise" staadiumi, samas kui teine osa on alles "viha" staadiumis ja otsib ikka veel mingeid jõuvõtteid probleemi lahendamiseks.

Selles mõttes on väga ilmekas Ameerika äriringkondade infoagentuuri Bloomberg toimetuskolleegiumi programmiline artikkel, kus Ameerika finantsajakirjanduse autoriteedid (kes kajastavad loomulikult ühe mõjuka Ameerika demokraatliku spektri poliitiku - miljardär Michael Bloomberg positsiooni) püüavad vaata et näppudel USA senaatoritele, kongresmenidele ja Donald Trumpi administratsioonile selgeks teha, et katse Nord Stream 2 sanktsioonidega blokeerida, seda enam püüd Euroopa Liidule Gazpromiga koostööd tegevatele Euroopa ettevõtetele sanktsioonide kehtestamisega kätte maksta on väga halb mõte, millest tuleb kohe loobuda. Kasvõi juba sellepärast, et selle realiseerimine kahjustab tõsiselt Ameerika huve ja tugevdab vaid Ameerika-vastaseid meeleolusid Euroopa Liidus.

Bloombergi toimetajate peamine argument: "USA Kongressi ähvarduste järgsete sanktsioonide kehtestamine projektis (Nord Stream 2 – toim.) osalevate Euroopa ettevõtete suhtes viib niigi laguneva (USA ja Euroopa – toim.) liidu nõrgenemiseni, mistõttu oleks sanktsioonide kehtestamine mõttetu. Ameerika Ühendriigid peaksid oma etteheited lahendama karistusmeetmeid kasutamata ning Euroopa Liit peaks veel kord järele mõtlema."

Rahvusliku energiajulgeoleku fondi direktor Konstantin Simonov.
© Sputnik / Владимир Трефилов

Pole kaugeltki kindel, et see osa Ameerika eliidist, kes on "viha" staadiumis ja soovib iga hinnaga Venemaad gaasijuhtme Ukrainast mööda ehitamise pärast karistada, kuuleb mõistuse, see tähendab Michael Bloombergi kaastöötajate häält, kuid suures plaanis ei muuda see midagi.

Nagu märkis Euroopa volinik Oettinger, torujuhet juba ehitatakse ning isegi katse selle rahastamist takistada ei too kaasa midagi tõsist, kuna Gazprom (ja selle vastu ei vaidle keegi, kes on Venemaa gaasigigandi finantsolukorraga tuttav) võib Nord Streami 2 valmis ehitada ka oma raha eest, rääkimata sellest, et äärmisel juhul saab ettevõte alati abi Vene riigilt.

Samal ajal raskendaks sanktsioonide kehtestamine ainult Brüsseli ja Washingtoni juba niigi keerulisi suhteid, arvestades eriti, et projektist kasusaajateks on tohutute lobitöövõimega Euroopa ettevõtted, nagu Prantsuse Engie (endine GDF Suez) ja Briti-Hollandi Royal Dutch Shell.

Lisaks tasuks enne sanktsioonide kehtestamist arvestada, et Euroopa Liidul on asümmeetriline ja USA-le uskumatult valulik kättemaksuvõimalus: kuna ameeriklased püüavad ilmselgelt Euroopa gaasiturul saada oma osa Ameerika veeldatud gaasile Venemaa torujuhtmegaasi väljatõrjumise arvel, siis on loogiliseks vastuseks Nord Stream 2-ga seotud Euroopa nafta- ja gaasiettevõtjate suhtes kohaldatavatele sanktsioonidele kaitsetollide kehtestamine USA veeldatud maagaasile.

Euroopa Liidus on juba koostanud nn Junckeri nimekiri tollitariifidest mõnedele Ameerika toodete – alates Levi´se teksadest Ameerika bourbon viski ja Harley Davidsoni mootorratasteni. Veel mõne USA ekspordiartikli lisamine sellesse ei ole eriti keeruline, kuid Euroopa tariifide tühistamine saab pärast seda olema väga problemaatiline.

Täiendava argumendina sellise meetme kasuks saab olema ka asjaolu, et Ameerika Ühendriigid ei ole kaugeltki ainus LNG tarnija, mis tähendab, et Euroopa Liit ei kannata selliste Ameerika-vastaste meetmete kasutuselevõtmisest sugugi, kuid Donald Trumpi sponsoritele saab sellega haiget teha küll.

LNG eksportijate heaks töötavad Ameerika lobistid seisavad ebameeldiva valiku ees: kas saavutada Nord Stream 2 vastu sanktsioonide kehtestamine, olemata kindel nende tõhususes ja riskides Euroopa turust täieliku ilmajäämisega või keelduda sanktsioonide toetamisest Nord Streami 2-le ja keskenduda veeldatud maagaasi vastuvõtmiseks vajaliku taristu ülesehitamisele Euroopa Liidus, mis võimaldab hõivata tulevikus vähemalt mingi osa turust.

Majandusliku loogika seisukohast on valik ilmselge, kuid praegustes Ameerika tingimustes summutavad poliitilised loogikad või isegi paljad emotsioonid sageli Ameerika poliitikute kõrvadele nii magusa rahatähtede krabina.

2019. aastal saab kõige tõenäolisemaks probleemiks Nord Stream 2-le olema see, et ameeriklastel ja nende lobistidel Euroopas õnnestub kuidagi "läbi suruda" Gazpromi enda piirang Nord Stream 2-le arvestusega, et see aitab Ukrainal säilitada oluline osa gaasitransiidist. Sellise sündmuste arengu tõenäosus ei ole väga suur ja isegi kui see juhtub, tasub meeles pidada, et Nord Stream 1-l oli samasugune episood OPAL torujuhtmega, mis lõppes sellega, et kõik piirangud tühistati, kusjuures piirangute kõrvaldamist toetas Saksamaa kohus ja Euroopa Esimese astme kohus.

Varem või hiljem jõuavad Nord Streami 2 Euroopa ja Ameerika vastased "depressiooni" ja "paratamatusega leppimiseni" ja Nord Stream 2 ehitatakse nagunii lõpuni. Seejuures teevad nad ilmselt kõlavaid ja ähvardavaid avaldusi ning nõuavad Venemaalt tingimata Ukraina huvidega arvestamist. Õnneks ei maksa kogu sellele diplomaatilisele mürale tähelepanu pöörata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Nord Stream 2 (143)
Tagid:
Gazprom, USA, LNG terminal, Nord Stream 2

Peamised teemad