09:36 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Rahandus ja äri
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
9510

Swedbank tellib Rootsi meedias avaldatud ulatusliku rahapesukahtlustuse uurimiseks välisauditi Forensic Risk Alliance'ilt, kuigi reedel, 22. veebruaril teatati, et materjale hakkab analüüsima Ernst&Young.

TALLINN, 26. veebruar — Sputnik. Swedbank otsustas esmaspäeval, 25. veebruaril, et tagamaks välisauditi vajalike nõudmiste täitmine, määratakse Ernst&Youngi asemel rahapesukahtlustusega seotud materjale uurima Forensic Risk Alliance. Swedbanki teadet Stockholmi börsile vahendas portaal Pealinn viitega uudisteagentuurile BNS.

Välisaudiitor teatab uurimise tulemustest panga tegevjuhti Birgitte Bonneseni ja nõukogu mitte hiljem kui 28. märtsil, kui toimub aktsionäride üldkoosolek. Seejärel tutvustatakse tulemusi ka aktsionäridele.

Rootsi ringhäälingu SVT andmeil kahtlustatakse Swedbanki ulatuslikus ja süstemaatilises rahapesus, mis kestis pea aastakümne ning oli seotud Danske Banki Balti üksustega.

Swedbankil lasub kahtlus Danskega seotud rahapesus, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Va banque: Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus>>

Saates Uppdrag Granskning öeldi, et Swedbanki ja Danske Banki Balti üksuste vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni ehk 3,8 miljardit eurot.
SVT andmeil toimusid rahapesukahtlusega ülekanded aastatel 2007-2015. Umbes 50 kliendi seas on riiulifirmasid ja ärikliente, kellel puudus äritegevus, kuid mis tegid miljonitesse ulatunud ülekandeid.

Eesti finantsinspektsioon (FI) ja Rootsi Finantsinspektionen leppisid kokku ühisuurimise alustamises, kontrollimaks Rootsi meedias avaldatud informatsiooni, et Swedbankis on toimunud ulatuslik rahapesu.

Danske rahapesuskandaal>>

"[Rootsi telekanali] SVT avalikustatud info on väga tõsine, vaatame koos oma Eesti kolleegidega iga kivi alla, et olukorda igakülgselt hinnata. Palume ühisuurimises osaleda ka Läti finantsjärelevalvel," teatas Rootsi finantsjärelevalve peadirektor Erik Thedéen.

SEB pank
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Rahapesu riskidega tegelemine on olnud Eesti finantsjärelevalve prioriteet 2014. aastast alates. Oleme selle ajaga tuntavalt vähendanud mitteresidentide äri osakaalu, elimineerides sellega olulisi riske ning suunates panku tõstma riskikontrolli standardeid. Hindame kõrgelt koostööd Rootsi ja teiste riikidega üles kerkinud juhtumiga tegelemisel," ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

FI: Danske maksete vastuvõtmine ei tee veel Swedbankist rahapesijat>>

Uurimises on lubanud osaleda ka Leedu keskpank, aidates vajadusel Rootsi ja Eesti järelevalvet vajaliku informatsiooniga.
Swedbanki aktsia sulgus rahapesukahtlustuse tõttu esmaspäeval 173,4 Rootsi krooni tasemel, nädalaga oli pank oma väärtusest kaotanud 17,27 protsenti.

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
Tagid:
rahapesuskandaal, rahapesu, Swedbank, Danske Bank

Peamised teemad