08:24 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Rahandus ja äri
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
53310

Reformi tulemusel saavad enam kui pool miljonit Eesti elanikku teisest pensionisambast korraga kogu oma raha välja võtta. Seejuures hoiatavad eksperdid, et see võib esile kutsuda uue majanduskriisi.

TALLINN, 23. august — Sputnik. Enam kui pool miljonit Eesti elanikku saavad teise pensionisamba reformi tulemusel kõik oma säästud vabatahtlikuks muutuvast teisest pensionisambast korraga välja võtta. 

SEB pank
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kui summa ületab 10 000 eurot, makstakse see välja kolmes osas. Kõikidelt väljamaksetelt tuleb tasuda tulumaks.

Reform näeb ette teise pensionisambaga liitumise ja sellest väljumise muutmise vabatahtlikuks. See tähendab, et kõigil, kes on juba teise pensionisambaga liitunud, on võimalik kõik sinna kogunenud säästud välja võtta.

Korraga saavad oma raha välja võtta ainult need, kellel kogunenud summa ei ületa 10 000 eurot.

Majandusteadlane Leonid Tsingisser osutas Sputnik Eestile varem antud intervjuus teisest pensionisambast massilise raha väljavõtmise ohtudele. Tema hinnangul, kui fondid peavad raha kõigile soovijatele välja maksma korraga, saab see olema finantsturule tõsine šokk.

Fondidel pole tegelikult suuri rahasummasid, sest tulu saamiseks investeerivad nad vahendid aktsiatesse või muudesse väärtpaberitesse, selgitas ta.

Консультант по экономическим вопросам Леонид Цингиссер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandusnõunik Leonid Tsinggisser

Tsingisser ennustab, et enamik inimesi, kes teisest pensionisammast raha välja võtavad, ei investeeri seda, vaid tarbivad selle lihtsalt ära. Lühiajaliselt on tarbimise kasv majandusele kasulik, kuid siis võib ilmneda tagasiminek ja puhkeda majanduskriis, hoiatas ekspert.

Valitseva koalitsiooni plaan reformida teist pensionisammast on tekitanud muret Rahvusvahelises Valuutafondis (IMF). Organisatsiooni ekspertide sõnul võivad reformi tagajärjed elanikkonna vananemist arvestades muutuda tulevastele põlvkondadele tõsiseks koormaks.

Miks teine ​​pensionisammas "läbi põles"

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et selle sajani alguskümnendil käivitatud teise pensionisamba aluseks olnud kohustusliku pensionisäästu idee põhines aktsiaturgude eeldataval pideval kasvul - väärtpaberid ja muud varad, mida pensionifondid pensionimaksete eest ostsid, pidid tagama pensionäridele mugava vanaduspõlve.

Kuid viimase kümnendi jooksul on olukord aktsiaturul dramaatiliselt muutunud, mistõttu on pensionifondide kasumlikkus on muutunud negatiivseks. Seetõttu algatas valitsus teise pensionisamba reformi, mille tulemusel muutub see täielikult vabatahtlikuks.

Need, kes soovivad oma säästud teisest pensionisambast välja võtta, saavad seda teha alates 1. jaanuarist 2020.

Leonid Tsingisseri venekeelset intervjuud saate kuulata siit: 

Цингиссер: деньги из пенсионного фонда люди пустят на ветер и вызовут кризис

Lugege ka:

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Finantsasutused paluvad ühispöördumises teise pensionisamba säilitamist
Kirjanik: töötavale pensionärile ei peaks pensioni maksma
Valgevenelased võivad saada Eesti pensioni
Soome tõstab pensione: eestlased võivad sellistest sissetulekutest ainult unistada
Tagid:
tulumaks, investeering, tootlus, reform, pension, Eesti

Peamised teemad