15:10 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Tervishoid
lühendatud link
60 0 0

Professori hinnangul saab rääkida Zika viirusinfektsioonist teiste nakkushaiguste kontekstis, mida käesoleval ajal levib maailmas enam kui 1400 erineval kujul. Neist umbes 100 on kinnitanud kanna troopilises kliimas.

ТАLLINN, 19. veebruar — Sputnik. Meditsiin juba oskab Zika viirust tõrjuda, toetudes mitmete teiste viirushaiguste vältimise kogemustele, kinnitab A. I. Jevdokimovi nimelise Moskva riikliku meditsiini- ja stomatoloogiaülikooli professor, meditsiiniteaduste doktor Nikolai Malõšev, kirjutab Anastassia Lebedeva Tadžikistani Sputnikus.

Professori hinnangul saab rääkida Zika viirusinfektsioonist teiste nakkushaiguste kontekstis, mida käesoleval ajal levib maailmas enam kui 1400 erineval kujul. Neist umbes 100 on kinnitanud kanna troopilises kliimas. Kõiki neid, sealhulgas Zika-nakkust iseloomustavateks haigusnähtudeks on kõrge palavik, lööve, kesknärvisüsteemi kahjustused, liigesekõhre sündroom (liigese- ja lihasvalu) ja mürgistusnähud.

Nakatumine toimub vereülekandega, sääsehammustuse vahendusel, aga ka sugulisel teel. Kuna need on meditsiinipraktikas ammuilma tuntud nakkuseleviku teed, on olemas ka meetodid viiruse leviku tõkestamiseks, toonitas ekspert.

"Praegu räägitakse, et nakatumine Zikaga viirusega on midagi uut, et sellel on ebatavalised haigustunnused. Pean ütlema, et terve hulk neid haigusnähte on meile piisavalt tuntud mitmete teiste nakkuste järgi," märkis Malõšev.

Käesoleval juhul on ametlikult soovitatud 28 päeva jooksul pärast troopikapiirkonnast naasmist hoiduda vereülekannetest. Samas aga võib troopilise malaaria peiteaeg ulatuda kahe aastani.

"Seetõttu tuleb troopikamaades käinud inimestel kohe palaviku ilmnedes pöörduda arsti poole ja tingimata öelda, et on viibitud niisuguses piirkonnas, et siis õigeaegselt teha vereanalüüs parasiitide ja viirusnakkuse kindlakstegemiseks," selgitas ekspert.

Lisaks kutsus Malõšev turismireisile siirdujaid üles hoiduma romantilistes tingimustes viljastumisest ja kaitsmata suguühetest vähemalt 28 päeva jooksul pärast reisilt naasmist, et vältida partneri nakatamise ja viirusnakkuse edasikandumist lootele.

Venemaal on nakkusoht minimaalne

Hiljuti fikseeriti esimene Zika-nakkusega haigestumise juhtum Dominikaani Vabariigist puhkuselt naasnud Venemaa naiskodanikul, kuid võimaluse nakkuse massiliseks levikuks riigis lugesid meedikud välistatuks.

"Zika levikuks massiliseks levikuks meie maa (Venemaa — toim.) elanikkonna hulgas, kogu elanikkonda haarava taudina mingit ohtu ei ole. Küsimus seisneb vaid haiguse vältimises iga konkreetse isiku puhul," teatas Malõšev ajakirjanikele.

Kõneldes Zika viiruse levikuohust kuurortites, kus venelased armastavad puhkamas käia, tunnistas ta, et riskipiirkonnaks on Abhaasia.

"Zikat levitavad sääseliigid esinevad praegu ainult Abhaasias. Kuid nakatumise tingimuseks on omakorda see, et turist viibib selles piirkonnas suvel, palaval ajal. Minimaalne risk on olemas," nentis Malõšev, lisades, et erilist tähelepanu see siiski ei vääri.

Kuidas vähendada nakatutumisriski reisil

Enamik turiste, kes kavandavad puhkusereisi troopilistesse maadesse, kardavad esmajoones madusid. Pigem aga tasub karta verdimevaid sääski, kes osutuvad tohutu hulga nakkushaiguste levitajateks.

See aga ei tähenda, nagu tuleks plaanitud reisidest loobuda, vaid tuleb lihtsalt järgida ettevaatusabinõusid. Esiteks, kindlasti tuleb reisile kaasa võtta nakkusevastased repellendid. Teiseks, riietus peaks olema kogu keha kattev, hoolimata kui tahes lämmatavalt palavast ilmast. Lisaks tasub meeles pidada, et sääsed muutuvad eriti aktiviiseks videvikus ja hilistel õhtutundidel.

"Huvitav on see, et sääsed armastavad helesinist värvi, mistõttu ei maksa kanda helesiniseid riideid. Ja pidage silmas, et sääsed armastavad inimesi, kes on söönud banaani," märkis professor.

Professor soovitas ka kõigil reisijatel enne väljasõitu külastada Moskva haigla nr 1 kliinilise infektsiooni kabinetti, kus arstid selgitavad ja annavad nõu, kuidas puhkusereisil nakatumist vältida.

Sisserändajad saavad ravi Venemaal

Rääkides Zika viiruse sissetungimisest sisserändajate kaudu, kes jõuavad Venemaale Kesk-Aasia riikidest, meenutas Malõšev, et kõik teistest riikidest saabuvad isikud läbivad kohustuslikus korras meditsiinilise läbivaatuse.

"Juhul, kui Venemaale saabunul ilmneb tõsine nakkushaigus, mis kujutab endast ohtu haigestunu elule ja ühtlasi epidemioloogiliseks nakkusallikana, võetakse selline haige ravile Venemaal nakkushaigla statsionaaris," kinnitas ekspert.

 

 

Peamised teemad