05:11 23. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Arstid on psühholoogiliselt „küpsed“ streikima.

Arstid on psühholoogiliselt „küpsed“ streikima

© Flickr / Adam Ciesielski
Tervishoid
lühendatud link
36 0 0

Tervishoiutöötajate kutseliit on valmis kasutama äärmuslikku abinõu ja kuulutama välja streigi, kui valitsus ei soostu tegema uue kollektiivlepingu üle peetavates läbirääkimistes järeleandmisi. Kõik otsustatakse juuni algul.

ТАLLINN, 19. mai — Sputnik. Tervishoiutöötajate ametiühing teeb otsuse streigi ja selle tähtaegade kohta alles juunis pärast konsultatsioone teiste tervishoiutöötajate ühendustega. Läbirääkimised tööandjate ja valitsusega on jõudnud tupikusse, kuid tervishoiutöötajad loodavad veel äärmuslikke abinõusid vältida.

Nagu ütleb Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu (ETK) esindaja Katrin Olo-Laansoo, annavad nad 31. mail oma lõplikud ettepanekud kollektiivlepingu osas riiklikule lepitajale üle. Juhul, kui tööandja Haiglate Liidu näol ei ole nõus tervishoiutöötajate esitatud tingimusti rahuldama, seisab ees otsustamine ja streigi ajastamise kooskõlastamine kolleegidega teistest ühendustest — Arstide Liiduga, Õdede Liiduga. Olo-Laansoo konstateerib, et antud hetkel on läbirääkimised uue kollektiivlepingu asjus ummikusse jooksnud.

Kassas pole raha

Peamised põhjused, miks ei ole võimalik kokkuleppele jõuda, on, nagu alati selliste konfliktide puhul, töötasu suurus, töötingimused ja töökoormuse määr.

Varasemalt on ETK president Iivi Luik teatanud, et Haiglate Liit tahab seadustada loobumise ületunnitöö ja riigipühade ajal töötamise tasustamisest kõrgema palgamäära alusel. Tööandja tahaks ühtlasi kärpida praegu tervishoiutöötajatele öövahetuse korral ette nähtud puhkeaega.

Kuid mis peamine, Haiglate Liit keeldub täitmast arstide nõudmisi läbirääkimistes palgamäärade üle. Tervishoiutöötajate soovide kohaselt peaks eriarstid tuleval aastal teenima kuni 12 eurot tunnis, arstid 11 eurot, meditsiiniõed 6,45 ja hooldajad 3,90 eurot tunnis.

Tööandja on valmis ainult imeväikeseks palgatõusuga, põhjendades oma keeldumist nende numbrite üle arutleda sellega, ei haigekassal ega riigieelarves ei ole piisavalt raha.

Nagu ütleb ETK nõukogu Ida- ja Lääne-Virumaa koordinaator Natalja Metelitsa, on kohalikud arstid täiesti „küpsed" streikima. Eriti arvestades tõsiasja, et nende palgad on koguni väiksemad kui nende ametikaaslastel Tallinnas ja Tartus, kus meditsiiniõed saavad mõningaid täiendavaid tasusid lisaks põhipalgale 5,50 eurot tunnis.

Arste vähe, tööd palju

Seisukohti, milles tervishoiutöötajad ja nende tööandjad on eri meelt, on liiga palju, valitsusametnikud järeleandmisi ei tee, ütleb Metelitsa. Ja ka olemasolevat kollektiivlepingut, mille kehtivusaeg saab varsti ümber, nii arstide kui ka Tervishoiutöötajate Ametiühingu väitel ei täideta.

Nii ei olegi jõutud arstide töökoormuse reguleerimiseni — ei ole määratletud ega üheselt kirja pandud, kui palju patsiente peab arst vastu võtma. Ei ole vähendatud kohustusliku ümber- ja täiendõppe tundide arvu.

„Kuuskümmend tundi — seda on liiga palju, eriti arvestades arstide nappust, on meiepoolne ettepanek piirata seda 40 tunniga," ütleb Metelitsa, nentides, et vähemalt selles küsimuses on Haiglate Liit töötajatega päri. Vastavalt valitsuse poolt kavandatule jätkub personali koondamine 10 protsendi võrra meditsiinikoolides, kus niigi on inimestest puudu.

Teisisõnu, suhted on plahvatusohtlikud, osapooled on teineteise suhtes äärmiselt rahulolematud. Neli aastat tagasi päädis sarnane olukord arstide streigiga, mis kestis peaaegu terve kuu.

 

Peamised teemad