10:07 19. Veebruar 2018
Tallinn-6°C
Kuula otse
Arstid tunnevad seitset noroviiruse tüüpi, mis on saanud oma nimed vastavalt kohale, kus need tuvastati .

Parvlaeva noroviirus võib saada teadlastele avastuseks

© Flickr / DFID - UK Department for International Development
Tervishoid
lühendatud link
145 0 0

Kahel laevafirma Tallink Silja reisiparvlaeval puhkenud noroviiruse epideemia on peatatud, kuid Soome meedikute arvates võis selle esile kutsuda uut tüüpi noroviirus, mis varem oli teadlastele tundmatu.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Eesti arstidele ei ole seni midagi teada uut tüüpi noroviirusest, mille Soome eksperdid esialgsete andmete kohaselt reisiparvlaeval Silja Symphony tuvastasid. Kuid arstid on veendunud, et isegi kui see informatsioon leiab kinnitust, ei ole põhjust muretsemiseks — haigus ei ole muutunud varasemast ohtlikumaks.

Varem on Soome riiklik terviseinstituut (THL) teatanud, et epideemia Silja Symphonyl põhjustas uut tüüpi noroviirus. Tänu ulatuslikele ja tõhusatele abinõudele õnnestus noroviiruse nakkuspuhang, mida kõnekeeles nimetatakse kõhu- ehk sooltegripiks, küllaltki kiiresti peatada. Haigestumispuhang kahel laevafirma Tallink Silja reisilaeval on lõpukorral, teatas Tallink Silja tegevdirektori asetäitja Pasi Näkki agentuuri BNS poolt tsiteeritult. Näkki ütles, et viimase kahe päeva jooksul ei ole Silja Serenade´il registreeritud ühtegi nakatumisjuhtumit, Symphonyl aga avastati vaid üks juhtum. „Olukord on selgelt stabiliseerunud," märkis Näkki.

Üksikasju seni ei teata

Väärib märkimist, et arstide arvates tegutses laeva omanikfirma väga efektiivselt, kiiresti ja kulusid kokku hoidmata. Sajad inimesed osalesid laevade desinfitseerimises, reisijatel vahetati nende soovi korral piletid välja või maksti välja hüvitised. Noroviiruse puhang läks Tallink Siljale kalliks maksma, kuigi laevafirma selles epideemias tõenäoliselt süüdi ei olnud.

Arstid tunnevad seitset noroviiruse tüüpi, mis on saanud oma nimed vastavalt kohale, kus need tuvastati — Kõrbekilbi (Desert Shield) viirus, Lordsdale´i viirus, Mehhiko viirus jne. Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo peaspetsialist Elena Rjabinina ütles, et Soome kolleegid ei ole seni midagi teatanud veel ühe viirusetüübi avastamisest. Igal juhul, ütleb ekspert, isegi kui uudis avastusest kinnitust leiab, pakub see huvi ainult spetsialistidele. Tavakodanikel ei ole põhjust muretseda, kuna haigus on arstidele hästi teada, see on nakatunule ebameeldiv ja väga nakkav, kuid valdaval enamusel juhtudest ei ole sugugi eluohtlik.

Viirus on teine, haigus seesama

Ennast parvlaeval Silja Symphony ilmutanud haiguse avaldumine ja kulg ei erine millegi poolest tavalistest ja küllalt levinud haigestumistest, mida võib julgesti liigitada niinimetatud „mustade käte" haiguste hulka.

Nagu ütleb Elena Rjabinina, oli esimesi haigestunuid aluse pardal umbes 70, kelle „tuumiku" moodustas noorsportlaste meeskond — poisid, kes nähtavasti ei osutanud hügieenile piisavalt tähelepanu.

Ülejäänud, umbes 130 inimest, haigestusid hiljem, sümptomid võisid ilmneda ka alles pärast laeva jõudmist sadamasse. Ilmselt just sel põhjusel korraldasid Rootsi võimud totaalse desinfitseerimise Stockholmi reisisadamas, kuhu Helsingist saabus parvlaev haigetega pardal.

Juhul, kui soomlaste THL-i arstide poolt tuvastatud viirus on tõepoolest uut tüüpi noroviirus, tuleb ettevõttel Tallink Silja võib-olla jõudu pingutada, et teadlased ei annaks traditsioone järgides talle nime avastamiskoha järgi. "Silja Symphony" äärmiselt ebameeldiva viiruse nimena vaevalt küll laevafirmale meeldiks.

 

Peamised teemad