09:48 24. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Ametiühingute keskliit: tervishoiusektor peab kokkuleppeni jõudma

Streikideks on praegu ebasobiv aeg

© Sputnik / Вадим Анцупов
Tervishoid
lühendatud link
15 0 0

Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) teatel peavad tervishoiutöötajad ja haiglate liit naasma läbirääkimiste juurde ja tegema pingutusi töötülis kokkuleppe leidmiseks, kuna streikideks on praegu ebasobiv aeg

TALLINN, 2. veebruar — Sputnik. Ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson ütles pressiteate vahendusel, et osapooltel tuleb läbirääkimislaua taha naasta ja teha maksimaalne pingutus kokkuleppe saavutamiseks. Tema sõnul on maailmas segased ajad ja suuremahulisteks streikideks on väga ebasobiv aeg, vahendas BNS.

Petersoni sõnul on ta tutvunud kõigi poolte seisukohtadega ja näeb ruumi kokkuleppeks, aga see nõuab kõigilt suurt vastutustunnet, tahet ja usaldust. "Just usalduse osas on suurim puudujääk," rääkis ta.

"On selge, et suured otsused tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkuse tagamiseks on mitu aastat hiljaks jäänud ja tervishoiusektori surve nende tegemiseks mõistetav. Samas ei ole tänases ajapuuduses võimalik demokraatlikke mehhanisme kõrvale jätta," rääkis keskliidu juht. Tema sõnul tuleks pigem luua võimalus töörahu katkestamiseks, kui kokkulepped ei pea ja lubatud lahendusi realistlikus ajaraamis ei sünni.

Petersoni sõnul suhtub ka keskliit väga tõsiselt tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkusse ja valmistub suuremat vastutust võtma, kui leiab aset Haigekassa nõukogu reform. "Lisarahastus on hädavajalik, aga hädavajalikud on ka sisemised muudatused, mis vähendavad töökoormust ja tõstavad patsiendi rahulolu," ütles ametiühingujuht.

Teisipäeval teatasid Eesti Arstide Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit ning Eesti Õdede Liit ühispöördumises, et on nõus sõlmima kollektiivlepingu ainult siis, kui poliitikud võtavad konkreetsed kohustused arstiabi kättesaadavuse parandamiseks, senine pakkumine lükati aga tagasi.

Lisaks tervishoiutöötajatele lükkas teisipäeval tagasi riikliku lepitaja palgakokkuleppe pakkumise ka tööandjate esindajana Eesti Haiglate liit, mille hinnangul ei ole tervishoiusektori rahastuse maht piisav.

Riikliku lepitaja Henn Pärn ütles teisipäeval BNS-ile, et tema hinnangul on veel võimalus tervishoiusektoris kollektiivleppe sõlmimiseks. Kui lepet ei sünni, võivad lepitaja sõnul alata katkestused teenuste osutamises.

Tagid:
arst, tervishoid, ametiühing, EAKL, Eesti Õdede Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit, Eesti Arstide Liit, Peep Peterson

Peamised teemad