08:37 23. Juuli 2018
Kuula otse
 • USD1.1670
 • RUB74.0532
Peaminister Jüri Ratas kohtus täna alkoholitootjate Carlsbergi ja Olvi esindajatega, et selgitada valitsuse aktsiisipoliitika põhimõtteid, illustratiivne foto

Ratas: meie eesmärk on vähendada alkoholitarbimist

© Sputnik / Oksana Dzadan
Tervishoid
lühendatud link
2111

Peaminister Jüri Ratas kohtus täna alkoholitootjate Carlsbergi ja Olvi esindajatega, et selgitada valitsuse aktsiisipoliitika põhimõtteid

TALLINN, 14. märts — Sputnik. Peaminister rõhutas, et alkoholiaktsiiside tõstmise eesmärk on eelkõige vähendada alkoholi tarbimist ning sellest tingitud õnnetuste, surmade ja haiguste arvu, vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

„Alkoholi tarbimise trend Eestis on langev, kuid see on jätkuvalt liiga kõrge — 2015. aastal tarbiti 8,7 liitrit alkoholi elaniku kohta. WHO hinnangul toob tarbimine üle 6 liitri elaniku kohta kaasa olulised kahjud rahva tervisele, mis ületavad igal juhul alkoholiga seotud majandusharude poolt toodetud tulu," sõnas Ratas.

Tema sõnul Eesti lähtub oma alkoholipoliitikas rahvusvahelise teaduspõhise info kohaselt kõige mõjusamatest sammudest: alkoholi rahalise ja füüsilise kättesaadavuse piiramine, reklaami piiramine ja ravi pakkumine.

„Otseselt alkoholist tingitud surmade ja haiguste arv ei ole samaväärselt tarbimisega vähenenud ning seetõttu tuleb probleemiga edasi tegeleda. Alkoholi tarbimise ja sellega kaasnevate kahjude vähendamiseks peab aktsiisitõus olema kiirem kui palgatõus, sest muidu muutub alkohol inimestele üha kättesaadavamaks. Just seetõttu kiirendame lahja alkoholi aktsiisi tõusu," rõhutas peaminister.

„Mõistame alkoholitootjate muret, aga peame vaatama küsimust laiemalt, terve ühiskonna tasandil. Seirame olukorda pidevalt ning arvestame aktsiisipoliitika kujundamisel Eestis ja mujal maailmas toimuvate arengutega," lisas Ratas.

Konjunktuuriinstituudi andmetel on õlu Eesti kõige joodum alkohoolne jook, 2015. aastal tarbiti õllena ära 41% ja viinana 25% kogu tarbitud absoluutalkoholist.

Valitsus on otsuste langetamisel arvestanud, et alkoholiaktsiisi tõstmisega võib kaasneda mõõdukas piirikaubanduse kasv. Seni on piirikaubanduse mõju olnud suhteliselt piiratud ning puudutab eelkõige Läti piiri äärseid piirkondi.

Tagid:
aktsiisitõus, Olvi plc, Carlsberg Grupp, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad

 • Venemaa žurnalistid kutsusid eestimaalasi üles endas ajakirjanikku avastama, illustreeriv foto

  Kuidas teha huvitav lugu heast inimesest, sattuda juhtivate Venemaa väljaannete või portaalide lehekülgedele, külastada tasuta Moskvat ja seejärel ükskõik millist paika ääretul Venemaal – kõike seda selgitasid Sputnik Eesti pressikeskuses Venemaa ajakirjanikud.

  51
 • Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed

  USA, Kanada ja EL-i palvel evakueerisid Iisraeli sõjaväelased organisatsiooni "Valged Kiivrid" liikmed koos peredega Süüriast, teatas pühapäeval Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja Emmanuel Nahshon. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha, arutleb raadio Sputnik autor.

  70
 • USA president Donald Trump ja Soome riigipea Sauli Niinistö

  Helsingis toimunud Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumine oli Eesti poliitikutele nii ebameeldiv, et esimest korda veerand sajandi jooksul julgesid nad avalikult tunnistada "vanema venna" praeguse poliitika täielikku sobimatust.

  78