20:22 19. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Riiklik HIV tegevuskava aastateks 2017-2025 on plaanis esitada valitsusele tänavu juuniks, illustratiivne toto

Minister tutvustas valmivat HIV tegevuskava

© Sputnik / Павел Лисицын
Tervishoid
lühendatud link
2702

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tutvustas sotsiaalkomisjonile valmivat HIV tegevuskava

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Sotsiaalministeeriumi ja Tervise Arengu Instituudi koostöös valmiva riikliku HIV tegevuskavaga aastani 2025 plaanib riik astuda jõulisi samme HIV epideemia peatamiseks. Kui praegu lisandub uusi nakatunuid igal aastal üle 200, siis 2025. aastaks soovib sotsiaalministeerium vähendada uute juhtude arvu üle kahe kora, teatab ministeerium.

„Uute nakatumiste arv tuleb viia alla 100 juhu aastas — see on ambitsioonikas, aga teostatav eesmärk. Uued ravimid võimaldavad raviskeemi korrektsel järgimisel suruda viiruse inimese kehas alla niivõrd, et edasine HIV leviku võimalus on väga väike," rääkis tervise- ja tööminister teisipäeval sotsiaalkomisjoni istungil. 

„Eelkõige on vaja riigis võtta ühine vastutus, et HIV leviku peatamisele aitaks lisaks tervishoiusektorile jõudsalt kaasa ka näiteks Eesti haridussüsteem. Iga ära hoitud nakatumine, aga ka nakatunu varajane avastamine ja ravile saamine on võit," ütles Ossinovski.

Tänavu suveks valmivas HIV tegevuskavas on plaanis viis tegevussuunda: ennetus ning teadlikkuse tõstmine, varajane avastamine ja ravile suunamine, kahjude vähendamise teenused, HIVi ja AIDS-i diagnoosiga inimeste ravi ja toetavad teenused.

„Plaanis on näiteks tuua HIV kiirtestid haigekassa teenuste loetellu, suurendada tervishoiu- ja sotsiaaltöötajate teadmisi HIV-ist ning laiendada ravi- ja kahjude vähendamise teenuste kättesaadavust," rääkis minister.

Tegevustes lähtutakse ÜRO ning Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) seatud nn 90-90-90 eesmärkidest: 90% HIV-i nakatunutest on teadlikud oma nakkusest, 90% HIV-i diagnoosiga inimestest saab ravi ja 90%-l ravi saajatest on viiruskoormus alla määratava taseme.

Riiklik HIV tegevuskava aastateks 2017-2025 on plaanis esitada valitsusele tänavu juuniks.

Uute HIV-nakatunute arv Eestis on vähenenud 1474 juhult 2001. aastal 230 juhuni mullu, 2016. aastal, kuid uute juhtude arvu poolest on Eesti Euroopa Liidus jätkuvalt esimeste seas. Alates 1. detsembrist on Eestis HIV-kiirtesti võimalik osta apteegist.

Tagid:
tegevuskava, HIV, Tervise Arengu Instituut, sotsiaalministeerium, Jevgeni Ossinovski, Eesti

Peamised teemad