00:37 19. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Esimese lugemise läbis raske puudega laste vanemate õppelaenu eelnõu, illustratiivne foto

Raske puudega laste vanemate õppelaenu eelnõu läbis esimese lugemise

© Sputnik / Вадим Анцупов
Tervishoid
lühendatud link
1530

Riik plaanib lisaks sügava puudega laste vanematele kustutada ka raske puudega laste vanemate õppelaenud

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Täna läbis Riigikogus esimese lugemise seaduseelnõu, mis näeb ette riigipoolse õppelaenu kustutamise raske puudega laste vanematel. Lisaks peaks 2018. aasta algusest jõustuv eelnõu muutma õppelaenu kustutamise menetluse kiiremaks ja efektiivsemaks, teatas Riigikogu pressiteenistus. 

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Dmitri Dmitrijevi sõnul on muudatuste peamiseks eesmärgiks leevendada raske puudega laste vanemate majanduslikku olukorda. „Kui senimaani oli õigus riigipoolsele õppelaenu kustutamisele ainult lapsevanemal, kelle lapsel on tuvastatud sügav puue, siis uue seadusega saavad õiguse ka raske puudega lapse vanemad," märkis Dmitrijev, kelle sõnul on uue eelnõu näol tegemist väga olulise täiendusega meie sotsiaalvaldkonnas.

„Lisaks muutub uuest aastast õppelaenu kustutamise menetlusprotsess tunduvalt kiiremaks ja efektiivsemaks," lisas riigikogulane. Seni kehtiva regulatsioonide järgi esindavad riiki õppelaenude kustutamise juures Rahandusministeerium ning Haridus- ja teadusministeerium.

Sotsiaalkomisjoni liikme Dmitrijevi sõnul hakkab 2018. aasta algusest õppelaenu kustutamise taotlusi menetlema Sotsiaalkindlustusamet, mis vähendab andmete edastamise vajadust. Sotsiaalkindlustusametil on olemas kõik õppelaenu kustutamiseks vajalikud andmed või seaduse alusel kättesaadavad Töötukassast, mis kiirendab veelgi kogu menetlusprotsessi.

Dmitrijev tõi välja, et sotsiaalkindlustusamet vajab õppelaenude kustutamiseks 2018. aastal täiendavalt ca 600 000 euro, mis rahuldaks ca 290 laenutaotlust ning igal järgneval aastal ca 130 000 eurot, mis rahuldab 60 taotlust aastas. Möödunud aasta 1. jaanuari seisuga oli raske puudega lapsi Eestis kokku 5648.

Tagid:
kustutamine, õppelaen, Raske ja sügava puudega lapsed, eelnõu, riik, Riigikogu, Dmitri Dmitrijev, Eesti

Peamised teemad