16:16 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Tervishoid
lühendatud link
5021

Alkoholi liigtarvitamise varajase avastamise ja lühisekkumise (ALVAL) teenust hakkavad lisaks praegusele 11 perearstikeskusele osutama veel 11 uut perearstikeskust

TALLINN, 26. mai — Sputnik. Teenuse eesmärk on ennetada ja vähendada alkoholi liigtarvitamist ja sellest tulenevaid kahjusid. Teenuse käigus hindavad arstid ja õed patsientide alkoholitarvitamist AUDIT-testi abil ning vajadusel viivad läbi lühisekkumise ehk lühikese struktureeritud vestluse, et patsienti motiveerida oma harjumusi muutma, teatab Tervise Arengu Instituut.

Balti riigid leppisid kokku ühistes kavatsustes tervisepoliitika kujundamisel, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Титиевский

2016. aastal teenusega liitunud perearstid ja —õed prognoosivad selle aasta lõpuks AUDIT-testi teha veidi rohkem kui 3500 patsiendile. Uute partnerite kaasabil kasvab see arv veelgi ning kahe aasta jooksul on plaanis AUDIT teha lisaks ligikaudu 2000 inimesele. ALVAL-teenuse eesmärk on muuta alkoholitarvitamise hindamine ning selle teema tõstatamine perearstide ja —õdede igapäevase töö osaks.

Teenust hakkavad osutama OÜ Perearst Külvi Peterson, OÜ Pirita-Kose perearstikeskus, OÜ Mere-Med Perearstikeskus, OÜ Saku Tervisekeskus, OÜ Perearst Marika Plaks, Helen Lasn Perearst OÜ, OÜ Magdaleena Tervisekeskus, Perearst Irina Kallaste, Perearst Katrin Kivisto OÜ, Jüri Tervisekeskuse OÜ, OÜ Peremed. Uute partnerite leidmiseks korraldas Tervise Arengu Instituut riigihanke. 

Teenuse osutamise toetuseks korraldab Tervise Arengu Instituut jooksvalt ka koolitusi. Koolitustele on oodatud kõik tervishoiutöötajad, sealhulgas ka need, kes teenust osutada ei soovi või ei saa, kuid on huvitatud alkoholi liigtarvitamise teema käsitlemisest oma töös.

Alkoholi liigtarvitamise varajast avastamist ja lühisekkumise teenust rahastab Euroopa Sotsiaalfond toetuse andmise tingimuste „Kainem ja tervem Eesti" raames. Lisainfot "Kainem ja tervem Eesti" kohta leiab siit.

Eesti, Läti ja Leedu terviseministeeriumid leppisid 16. mail Vilniuses toimunud kohtumisel kokku ühistes kavatsustes alkoholi-, tubaka- ja tervislikku toitumist edendava poliitika kujundamisel, vahendas Sputnik Eesti.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kohtus Vilniuses Leedu terviseminister Aurelijus Veryga ja Läti ministeeriumi kantsler Kārlis Ketnersiga. Kokku lepitud poliitikad aitavad vähendada mittenakkuslikest haigustest põhjustatud suremust Balti riikides, mis on jätkuvalt üks Euroopa Liidu kõrgemaid.

Ossinovski sõnul andis kohtumine kinnitust, et kolm Balti riiki on Leedu ja Eesti eestvedamisel valmis astuma ambitsioonikaid samme rahva tervise edendamisel ning liikuma oma riikide tervisepoliitikatega üha enam Põhjamaade suunas.

Tagid:
ennetamine, tervishoid, liigtarvitamine, alkohol, ALVAL, perearstikeskus, TAI, Eesti

Peamised teemad