08:24 20. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1103
  • RUB74.2984
Jeemen seisab silmitsi maailma suurima koolerapuhanguga, illustratiivne foto

Jeemeni koolerapuhang on nõudnud üle 1300 elu

© AP Photo / Hani Mohammed
Tervishoid
lühendatud link
3001

ÜRO hoiatas, et Jeemenis on kõige laialdasem koolerapuhang kogu maailmas - praeguseks on surnud üle 1300 inimese, kellest veerand on lapsed

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Unicefi ja WHO ühisteate kohaselt on arvatavate koolerajuhtumite arv Jeemenis ületanud 200 000, vahendas ERR viitega BBC-le.

"Seisame silmitsi maailma kõige suurema koolerapuhanguga," seisis avalduses. "Kõigest kahe kuuga on koolera levinud peaaegu kõigisse selle sõjast laastatud riigi provintsidesse".

Praeguseks on surnud üle 1300 inimese, kellest veerand on lapsed. Kardetavasti hukkunute arv kasvab, sest iga päev haigestub hinnanguliselt umbes 5000 inimest.

Koolera (Cholera) on äge nakkushaigus, mille tekitajaks on kooleravibrioonid (Vibrio Cholerae). Nad on gramnegatiivsed, komakujulised bakterid, kes vajavad elutegevuseks aeroobset keskkonda. Nakatumine toimub fekaal-oraalsel teel. Koolera esineb eelkõige sooja kliimaga maades, kus sageli tarbitakse puhastamata joogivett ning pesemata toiduaineid.

Patogenees ja kliiniline pilt

Haigusetekitaja siseneb organismi suu kaudu ning kinnitub seejärel soole mikrohattudele, kus hakkab paljunema ning eritama enterotoksiini, mis viib vee ja elektrolüütide kaole hüpersekretsiooni näol.

Haigus algab enamasti kõhulahtisusega. Väljaheide on vedel ning paari tunni möödudes omandab hallikasvalge värvuse. Kõhulahtisusega kaasneb ka oksendamine, iiveldustunne võib puududa. Suur veekadu kutsub esile tugeva janu, kuid vedelikku tarbides oksendatakse see üsna pea välja.

Haiguse raskema kulu korral võib päeva jooksul kaotatud vee kogus ulatuda 30 liitrini. Haigus progresseerub kiiresti ja haige kehatemperatuur langeb. Tekivad krambid ning nahk omandab kahvatu tooni, kujunevad mikrotsirkulatsioonihäired.

Lisaks sellele teravnevad näo piirjooned ning patsient muutub raugalikuks. Mineraalsoolade ja vee vähesuse tõttu kujuneb välja hüpovoleemiline šokk, tekib hapnikuvaegus ja see viib omakorda metaboolse atsidoosi väljakujunemisele.

Ravi ja profülaktika

Koolera ravis on esmatähtis elektrolüütide vähesuse likvideerimine spetsiaalsete toitesegudega. Lisaks sellele manustatakse ka tetratsükliini ja gentomütsiini.
Kooleraepideemiad pole haruldased ja seetõttu tuleb haige võimalikult kiiresti hospitaliseerida ning panna karantiini. Nakatumise vältimiseks tuleb toiduained enne söömist korralikult pesta, samuti pidada kinni elementaarsetest hügieeninõuetest. Nakkusohtlikkesse piirkondadesse sõites peab end kindlasti vaktsineerima.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
koolera, hukkunud, puhang, tervis, haigus, UNICEF, ÜRO, Jeemen, maailm

Peamised teemad