04:18 24. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Tervishoid
lühendatud link
4610

Tallinna linnaplaneerimise amet kirjutab vastuses Põhja-Tallinna valitsuse pöördumisele, et Tervise Arengu Instituudil (TAI) ei ole võimalik Sitsi tänav 28 elumajas uimastikahjude vähendamise keskust avada

TALLINN, 1. juuli — Sputnik. Selline tegevus ei vastaks ruumide kasutusotstarbele ning oleks sellest tulenevalt ebaseaduslik, seisab Tallinna linnaplaneerimise ameti kodulehel. 

TAI tahab avada Sitsi tänava asuvasse elumajja narkosõltlastele mõeldud kahjude vähendamise keskus
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Olen TAI-le ja ministeeriumile korduvalt öelnud, et linn ja kohalikud elanikud mitte mingil juhul ei nõustu süstlavahetuspunkti või uimastisõltlastele mõeldud teenuste osutamisega suure elumaja esimesel korrusel ning muidugi me ei lase sellel sündida. Riik ei tohi seadust rikkuda," kirjutas Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid sotsiaalmeedias

"Samas on linnaosa endiselt valmis tegema igakülgselt koostööd sobiva lahenduse leidmiseks, kuid selle eelduseks on TAI selge seisukoht, et Sitsi 28 elumajas uimastisõltlastele mõeldud teenuste osutamisest loobutakse," seisab postituses. 

Tervise Arengu Instituut (TAI) kavatseb avalikkuse vastuseisust hoolimata avada süstlavahetuspunkti Sitsi 28 viiekorruselise elamu esimesel korrusel, vahendas Sputnik Eesti suve alguses.

28 aprillil toimus Sitsi 28 maja hoovis meeleavaldus Tervise Arengu Instituudi plaani vastu rajada Sitsi 28 majas süstlavahetuspunkt. Kohalikud elanikud on TAI plaanile kategooriliselt vastu. Põhja-Tallinna linnaosavalitsus on nendega ühel meelel ja teeb omalt poolt kõik, et selline plaan ei saaks teoks. Meeleavaldusel esines sõnavõtuga ka Põhja-Tallinna vanem.

Keskuse avamisega seotud vastukajast ilmneb, et TAI ei ole suutnud kahjude vähendamise teenuse kasu kohalikele elanikele, linnavalitsusele ja ka elanikkonnale piisavalt hästi selgitada, märkis TAI direktor Annika Veimer

"Inimlikult saan sellest aru, et keskust ei soovita enda lähedusse. Kuid kahjude vähendamise teenusest võidavad nii narkootikumide tarvitajad kui ühiskond laiemalt. Süstlavahetus on tõendatult tõhus viis HIV-i leviku pidurdamisel. Käesoleval aastal on HIV-i nakatumine kahjuks juba kasvutrendis. Kahjude vähendamise keskuse avamisega viivitamise tagajärjeks võivad olla uued HIV-nakatunud, mida oleks saanud vältida," rääkis Veimer.

Sitsi 28 maja hoovis meeleavaldus
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sitsi 28 maja hoovis toimus meeleavaldus

Eestis on hinnanguliselt 9 000 — 10 000 narkootikume süstivat inimest, nendest ca 6 000 elab Tallinnas. Iga kolme päeva tagant sureb Eestis üks inimene üledoosi tagajärjel. Eestit iseloomustab Euroopa Liidu kõrgeim narkootikumide süstimise levimus ning kõrgeim narkootikumide üledoosidest tingitud surmade arv 100 000 elaniku kohta.

Sellega on seotud HIV-i epideemia — kokku on registreeritud 9492 HIV-positiivset inimest, neist 229 nakatus 2016. aastal. HIV-i levimus on eriti kõrge süstivate inimeste seas: 58 protsendil neist on diagnoositud HIV. Seksuaalpartnerid on nn sillapopulatsioon haigustele ja läbi süstivate narkomaanide seksuaalpartnerite levivad haigused ka üldelanikkonda.

Tagid:
süstlavahetuspunkt, seadus, narkomaanid, TAI, Raimond Kaljulaid, Sitsi, Põhja-Tallinn, Tallinn

Peamised teemad