01:16 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Tervishoid
lühendatud link
49650

Vähem kui poole aastaga on 179 inimest Eestis nakatunud puukborrelioosi - portaal Sputnik Eesti uuris asjatundjalt, mida asjaomased arvud tähendavad

TALLINN, 1. juuli — Sputnik, Angelina Mandrõka. Maapinnal on Eestis soojakraade juba ammu üle viie. See on temperatuur, mille juures puugid asuvad aktiivselt tegutsema. Need parasiidid kannavad edasi erinevaid haigusi, mille hulgast kõige levinumaks on puukborrelioos ja entsefaliit, mis kujutavad endast inimesele reaalset ohtu. 

Kiirabiauto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Hiljuti avaldas Eesti Terviseamet andmed, mille kohaselt viimase viie kuu jooksul on Eestis 179 inimest haigestunud puukborrelioosi ja üks patsient puukentsefaliiti.

Puukborrelioos on bakteriaalne nakkushaigus, mille vastu vaktsiini ei ole, kuid seda haigust on võimalik ravida. Viiruslikku entsefaliiti saab vaktsineerimise abil ennetada, ravida aga seda haigust ei saa. Puugisüsti saab teha perearsti juures. Täielik puukentsefaliidi eest kaitsev vaktsiinikuur koosneb kolmest süstist.

Esimesed kaks süsti tehakse 1–3-kuulise vaheajaga, viimane üheksa kuu kuni aasta pärast. Kordussüst tuleb kindlasti teha kolme aasta möödudes ning järgmised 5-aastase intervalliga. Üks puugisüst maksab umbes 30–40 eurot olenevalt sellest, kus vaktsiin on toodetud.

Paanikaks pole põhjust

Nagu ütles portaalile Sputnik Eesti Terviseameti epidemioloogia osakonna juhataja Irina Dontšenko, on käesoleva aasta esimese viie kuu jooksul püsinud haigestumus puukborrelioosi ja puukentsefaliiti möödunud aasta sama perioodiga võrreldes samal tasemel ega ületa mitmeaastase perioodi keskmisi näitajaid.

"Puugihammustuse vältimiseks kandke võimalusel heledaid pikkade varrukate ja kapuutsiga riideid," ütleb Dontšenko.

Tema sõnade kohaselt tasub looduses liikudes aeg-ajalt ennast ja oma kaaslasi üle vaadata. Tasub kasutada puugitõrjevahendeid, valides neist selline, mille pakendil oleks kindlasti kirjas, et vahend toimib puuke peletavalt, mitte lihtsalt ei kaitse sääskede eest.

Kitsepiima tuleb keeta

Enne tuppaminekut raputage seljast võetud riided läbi ja kodus tehke oma kehale hoolikas ülevaatus, kammige läbi juuksed ja käige duši all.

"Kui puuk siiski nahale on kinnitunud, tuleks ta võimalikult kiiresti eemaldada, vältides liiga tugevat survet parasiidi kerele. Pärast puugi eemaldamist tuleb hammustuskohta kindlasti vee ja seebiga pesta või desinfitseerida," väitis spetsialist.

Irina Dontšenko tuletab meelde, et puukentsefaliiti nakatumine ei pruugi aset leida üksnes puugihammustuse, vaid ka kitsepiima kaudu, seetõttu tohib kitsepiima tarvitada ainult läbikeedetult. 

Umbes 60% elanikkonnast peab arstiabi kättesaadavust halvaks, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Hoolitsega oma tervise eest

Puukborrelioosi haigestumise kahtlus tekib siis, kui inimesel ilmnevad sümptomid, mis sarnanevad külmetushaigusega, tõuseb palavik või siis hakkab hammustuskoha ümbrus mõne sentimeetri ulatuses punetama. Sel juhul tuleks minna arsti juurde ja kindlasti mainida puugihammustust.

Kohalikest apteekidest on juba kolmandat aastat järjest võimalik osta puukborreloosi tuvastamise teste ja tulemus kodustes oludes omal käel kümne minutiga teada saada. Mida varem see haigus diagnoositakse, seda kiiremini saab ravi alustada ja seega vältida tõsiseid tervisekahjustusi.

Eesti Terviseameti andmetel tuvastati möödunud aastal puukentsefaliit 81 Eestimaa elanikul ja borrelioos 1420 inimesel. 2015. aastal nakatus entsefaliiti 116 inimest ning borrelioosi 1303 inimest.

Tagid:
puukentsefaliit, puukborrelioos, nakkushaigus, viirus, tervishoid, tervis, Terviseamet, Irina Dontšenko, Eesti

Peamised teemad