06:43 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Tervishoid
lühendatud link
10720

Euroopa Komisjon teatas esmaspäeval, et ohtliku putukamürgiga saastunud mune on praeguste andmete kohaselt müüdud seitsmes Euroopa Liidu liikmesriigis

TALLINN, 8. august — Sputnik. Seega on Hollandit, Saksamaad ja Belgiat puudutanud probleem palju ulatuslikum, vahendas ERR viitega väljaandele Politico.

Hollandi võimud teatasid juuli lõpus, et nad on sulgenud ajutiselt hulga linnufarme, kus toodetud munades avastati liiga suur kogus kemikaali nimega fipronil. Tegemist on insektitsiidiga, mida kasutatakse putukatõrjeks, näiteks loomadelt parasiitide eemaldamiseks, kuid mis võib inimesel tekitada kahjustusi neerudes, maksas ja kilpnäärmes.

Ebaeetiline toode
© Sputnik / Евгений Биятов

Kanamunade julm tootmisprotsess >>

Fipronili kasutamine linnufarmides on kusjuures keelatud ning seda just nimelt seoses ohuga, mida see võib inimeste tervisele kujutada.

Holland on Euroopa suurim kanamunade ja nendest valmistatud toodete eksportija — aastas toodetakse riigis umbes 10 miljardit muna ning ekspordiks läheb neist umbes 65 protsenti.

Veterinaar- ja toiduameti andmetel Holland mürgimune tõenäoliselt Eestis ei ole.

Loomakaitsjad on Balticovo kanamunade müümise vastu >>

2016. aasta septembris jäädvustasid Läti loomaõiguslusaktivistid kanade pidamistingimused kolmes A/S "Balticovo" farmis: Madonas, Daugavpilsis ja Iecavas. Šokeerivas videomaterjalis on näha kohutavates tingimustes peetavaid loomi: kanad on haiged, vigastatud ja kaotanud suure osa oma sulestikust, teatas organisatsioon Loomade Nimel.

Samuti on näha surnud loomi, kes on jäetud koos elavate kanadega puuridesse vedelema ja kelle kehad on juba hakanud lagunema. Loomadel on verd imevad parasiidid ja enamikel neist on nokk osaliselt amputeeritud. On näha, et loomi peetakse puurides kitsastes tingimustes ning nad ilmutavad tüüpilisi stressiilminguid: nokivad üksteist ja puure.

Tagid:
kemikaalid, fipronil, munad, putukamürk, mürk, Euroopa Komisjon, EL, Belgia, Saksamaa, Holland

Peamised teemad