19:40 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Tervishoid
lühendatud link
5710

Veterinaar- ja Toiduametini on jõudnud RASFF järelteade, mille kohaselt jõudis Eestisse 540 kg mõningases koguses fiproniili sisaldavat omletisegu, mille tarbimine ei kujuta ohtu inimese tervisele

TALLINN, 1. september — Sputnik. Saksamaa ettevõte Eipro-Vermarktung kutsus turult tagasi Eestisse tarnitud pastöriseeritud maitsestatud omletisegu, kuna kasutas toote valmistamisel mittenõuetekohast toorainet, edastab Veterinaar- ja Toiduamet. 

VTA "mürgimunade" levikust Eestisse: väike oht on alati >>

Euroopa Liidus kehtivate põhimõtete kohaselt vastutab toodetud toidu nõuetekohasuse eest valmistaja ja on kohustatud mittenõuetekohase toote turult tagasi kutsuma. Eestisse toodi nimetatud toodet kaks partiid kokku koguses 540 kg.

Tootja kinnituse kohaselt ei kujuta omletisegu tarbimine ohtu inimese tervisele.

Teatest selgub, et omletisegu partii tarniti Eestisse 25. juulil. Omletisegu tarniti ühele Eesti hulgimüügiettevõttele ning tuginedes seniseks läbi viidud täiendavale järelevalvele võib väita, et toode ei ole jõudnud jaemüüki. 

Veterinaar- ja Toiduamet on alates informatsiooni laekumisest 31. augustil kontrollinud Eesti ettevõtte tegevust oma kohustuste täitmisel. Eesti käitleja on kohustatud tegema koostööd tarnijaga ning viivitamatult talle teatavaks saanud informatsiooni põhjal oma klientidelt omakorda toote tagasi kutsuma.

Hollandi mürgimune on müüdud seitsmes EL riigis >> 

Euroopa Komisjon teatas augusti alguses, et ohtliku putukamürgiga saastunud mune on müüdud seitsmes Euroopa Liidu liikmesriigis, vahendas Sputnik Eesti.

Hollandi võimud teatasid juuli lõpus, et nad on sulgenud ajutiselt hulga linnufarme, kus toodetud munades avastati liiga suur kogus kemikaali nimega fipronil. Tegemist on insektitsiidiga, mida kasutatakse putukatõrjeks, näiteks loomadelt parasiitide eemaldamiseks, kuid mis võib inimesel tekitada kahjustusi neerudes, maksas ja kilpnäärmes.

Hollandi mürgimune on müüdud seitsmes EL riigis, illustratiivne foto
© Sputnik / Юлия Честнова

Fipronili kasutamine linnufarmides on kusjuures keelatud ning seda just nimelt seoses ohuga, mida see võib inimeste tervisele kujutada.

Holland on Euroopa suurim kanamunade ja nendest valmistatud toodete eksportija — aastas toodetakse riigis umbes 10 miljardit muna ning ekspordiks läheb neist umbes 65 protsenti.

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) andmetel pole Hollandis toodetud pestitsiididega saastunud munad Eestisse jõudnud, kuid täielikult on nende siia levimist võimatu välistada.

Euroopa Komisjon ei kavatse seoses "munade kriisiga" farmereid toetada >>

Tagid:
omletisegu, munatoode, foproniil, munad, tervis, VTA, EL, Eesti

Peamised teemad