13:10 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Tervishoid
lühendatud link
25 0 0

Reedel andis Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) teada, et Eestisse on jõudnud 540 kg fiproniili sisaldavat munatoodet, kuid tootja kinnituse kohaselt ei kujuta selle tarbimine ohtu inimese tervisele

TALLINN, 2. september — Sputnik. "Riikidevahelist infovahetust tuleks tõhustada, et selliseid juhtumeid ära hoida," ütles maaeluminister Tarmo Tamm, edastab Maaeluministeerium.

"Kindlasti arutame antud teemat 5. septembril põllumajandus- ja kalandusministrite mitteametlikul kohtumisel, kus ülevaate tekkinud olukorrast annab ka Euroopa Komisjoni tervisevolinik Vytenis Andriukaitis," lisas Tamm.

Eestisse on jõudnud fiproniili sisaldav munatoode >>

Saksamaa ettevõte Eipro-Vermarktung kutsus turult tagasi Eestisse tarnitud pastöriseeritud maitsestatud omletisegu, kuna kasutas toote valmistamisel mittenõuetekohast toorainet. VTA vahendab, et omletisegu partii tarniti Eestisse 25. juulil ühele Eesti hulgimüügiettevõttele.

Tuginedes seni läbiviidud täiendavale järelevalvele võib väita, et toode ei ole jõudnud jaemüüki. Euroopa Liidus kehtivate põhimõtete kohaselt vastutab toodetud toidu nõuetekohasuse eest valmistaja ja on kohustatud mittenõuetekohase toote turult tagasi kutsuma.

VTA "mürgimunade" levikust Eestisse: väike oht on alati >>

"Selge on see, et teema on väga muret tekitav ning sellega tuleb tõsiselt edasi tegeleda. Inimeste tervis on meile esmatähtis ning usun, et Veterinaar- ja Toiduamet täpsustab, mil määral on fiproniiliga saastunud munatooteid veel Eesti turul, ning kõrvaldab need müügist," lisas Tamm.

Euroopa Komisjon teatas augusti alguses, et ohtliku putukamürgiga saastunud mune on müüdud seitsmes Euroopa Liidu liikmesriigis, vahendas Sputnik Eesti.

Hollandi võimud teatasid juuli lõpus, et nad on sulgenud ajutiselt hulga linnufarme, kus toodetud munades avastati liiga suur kogus kemikaali nimega fipronil. Tegemist on insektitsiidiga, mida kasutatakse putukatõrjeks, näiteks loomadelt parasiitide eemaldamiseks, kuid mis võib inimesel tekitada kahjustusi neerudes, maksas ja kilpnäärmes.

Holland on Euroopa suurim kanamunade ja nendest valmistatud toodete eksportija — aastas toodetakse riigis umbes 10 miljardit muna ning ekspordiks läheb neist umbes 65 protsenti. 

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) andmetel pole Hollandis toodetud pestitsiididega saastunud munad Eestisse jõudnud, kuid täielikult on nende siia levimist võimatu välistada.

Fipronili kasutamine linnufarmides on kusjuures keelatud ning seda just nimelt seoses ohuga, mida see võib inimeste tervisele kujutada.

Vastavalt uusimatele teadusuuringutele ei ole fiproniil kantserogeenne ega mutageenne, kuid võib olla inimestele neurotoksilise mõjuga. Olenevalt doosist ja kokkupuute kestusest võib olla erinev mõju kesknärvisüsteemile, kilpnäärmele ja maksale. Suurtes annustes põhjustab fiproniil iiveldust, oksendamist ja peavalu. Toimeaine on väga toksiline vesikeskkonnale, veeorganismidele, kaladele, mesilastele ja lindudele (ka kanad). Fiproniil võib potentsiaalselt saastada põhjavett.

Hollandi mürgimune on müüdud seitsmes EL riigis >>

Tagid:
fiproniil, munad, Maaeluministeerium, EL, Tarmo Tamm, Holland, Eesti

Peamised teemad