10:06 17. Oktoober 2018
Kuula otse
  • USD1.1587
  • RUB75.8119
Illustreeriv foto

Mille poolest meeste ja naiste südametegevus teineteisest erineb?

© Fotolia / Wckiw
Tervishoid
lühendatud link
15 0 0

Kodade virvendusarütmia on üks kõige levinumaid südame rütmihäiretega seotud haigusi, mis on võib põhjustada trombe ja südame seiskumist

TALLINN, 21. oktoober — Sputnik. Meeste kõrge suremus südame- ja veresoonkonna haigustesse võib olla seletatav sellega, et mehed langevad varem südame rütmihäirete ohvriks, mis on seotud rasvumise hoogustumisega, öeldakse ajakirjas Circulation avaldatud artiklis, edastab RIA Novosti.

"Me soovitame meestel ja naistel otsekohe hakata võitlema liigsete kilogrammidega. Need mõjutavad tugevama sugupoole puhul kõige jõulisemalt võimalusi südamearütmia tekkeks, seetõttu oma kehakaalu kontrolli alla võtmine on üldse kohustuslik toiming, seda eriti rasvumisele kalduvate meeste jaoks," väitis Christina Magnussen Hamburgi ülikoolist (Saksamaa).

Südameasjad>>

Kodade virvendusarütmia on üks kõige levinumaid südame rütmihäiretega seotud haigusi, mis on võib põhjustada trombe ja südame seiskumist. Trombide teke häirete tõttu südame kokkutõmmetes toimub reeglina südame vasakust kojast lähtuvas sopistuses, nn vasaku koja kõrvas. Tekkivad vereklombid ehk trombid võivad sattuda erinevatesse organitesse, sealhulgas peaajju ning põhjustada ajuveresoonte ummistumise – isheemilise insuldi.

Magnussen ja tema kolleegid avastasid erilisi nüansse selle südamehaiguse arengus meestel ja naistel, püüdes leida erinevaid geneetilisi ja mittegeneetilisi tegureid, nagu näiteks toitumise eripärad, kahjulikud harjumused või eluviis, mis mõjutavad vanemas eas südamehaigustesse haigestumist.

Sellele küsimusele vastuse leidmiseks jälgisid teadlased ligikaudu 80 000 eurooplase, kellel kuni jälgimise alustamiseni südamega muresid ei olnud, käekäiku vanuses 24 kuni 97 eluaastani. Järgnenud 15–30 aasta jooksul tabas küllaltki suurt osa neist südame virvendusarütmia, mis võimaldas arstidel mõista, millised tegurid selle tõve arenemist mõjutavad.

Kõige tugevamalt mõjutas seda arstide suureks üllatuseks patsiendi sugu – keskmiselt ligi 6,4% projektis osalenud meestest osutusid arütmia ohvriteks, samas kui naistest sai samasuguse diagnoosi ainult 4,4%. Ja mis veel huvitavam, mehed hakkasid sellesse tõppe massiliselt haigestuma juba 50-aastasena, samas kui naiste seas vallandusid arütmianähud alles 60-aastaselt.

Südamekuu kutsub suhkruga piiri pidama>>

Mispärast see nii toimub? Nagu teadlased oletavad, on säärased erinevused tingitud kahest omavahel seotud asjast – meeste suuremast vastuvõtlikkusest erinevatele põletikulistele protsessidele ja rasvumise suure levimusega meeste hulgas. Reeglina kaasneb ülemäärase kehakaaluga organismis mitmete põletikukollete teke, mis võib soodustada ka südamehaiguste kujunemist.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kusjuures kehamassi indeksi tõus ainuüksi ühe punkti võrra suurendas südame rütmihäirete tõenäosust meeste puhul 31% ja naistel 12% võrra. Teised riskitegurid, nagu selleks on tervistkahjustavad harjumused, elustiil ja geneetilised tegurid, etendasid rütmihäirete arengus märksa väiksemat rolli kui põletikud ja nendega seotud liigsed kehakaalu kilogrammid.

Arvestades seda, et planeedi Maa rahvastik on kiiresti vananemas, soovitavad teadlased asuda südamearütmia kui eakate inimeste jaoks ühe peamise riskiteguriga võitlema juba täna, töötades välja ja juurutades strateegiat võitluseks rasvumise epideemiaga, mis hõlmab peaaegu kõiki maailma riike.

Tagid:
süda, tervis

Peamised teemad