00:53 24. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Illustreeriv foto

Enneaegse beebi elule aitamine on arstide ja vanemate ühine koostöö

© Sputnik / Владимир Трефилов
Tervishoid
lühendatud link
27 0 0

17. novembril tähistatakse üle maailma rahvusvahelist enneaegse sünni päeva

TALLINN, 17. november — Sputnik. Keskhaigla Sünnitusmajas toimus selle puhul traditsiooniline trepikontsert ning maja valgustati enneaegsust sümboliseerivat sirelilillat värvi.

"Enneaegsed lapsed vajavad sõltuvalt sellest kui vara või hilja nad on sündinud, erinevat hoolt," rääkis Ida-Tallinna keskhaigla sünnitusmaja neonatoloogia osakonna juhataja Pille Andresson tänasel rahvusvahelisel enneaegse sünni päeval. "Mida väiksem on enneaegne laps, seda suurem on see hool, mida ta vajab. Seda suuremad on sünnijärgsed probleemid, mis tuleb meditsiinilise poole pealt lahendada."

12. oktoobril avas ITK renoveeritud kolmanda korruse, kus uuendati sünnitustoad ja operatsiooni tuba, edastab Pealinn.

"Meie kui lastearstide jaoks kõige olulisem on pere intensiivravi palatid pisikestele enneaegsetele ja kõikidele teistele erilist hoolt vajavatele vastsündinutele, kel sünnijärgselt on tekkinud erinevad probleemid. Need perepalatid on meil perede poolt, kes on seda erilist hoolt vajanud, väga hästi vastu võetud. Nad on väga õnnelikud selle uue võimaluse üle, sest saavad olla sellel raskel hetkel koos. Pole ju peredel mure ainult enneaegselt sündinud laste pärast, mehel on mure oma naise pärast, naisel on mure oma mehe pärast — kuidas ta kodus teiste lastega hakkama saab. Üksteise tugi pluss võimalus hoolitseda oma haige lapse eest on väga oluline."

Andresson nimetas koosolemist loovteraapiaks.

"Emad võtavad neid lapsi praktiliselt neljandast kuni kuuendast elutunnist sülle, nad katsuvad, nad räägivad. Kõik see on oluline selleks, et lapse ajule anda võimalus areneda. Turvatunne, väiksem stress, see kõik mõjutab hilisemat lapse tervisetulemit märkimisväärselt."

Kõige tillukesem beebi pooleliitrise veepudeli mõõtu

Raseduse poolest kõige väiksem laps on sündinud ITK-s kahekümne teisel rasedusnädalal.

"Kui tavaline rasedus kestab nelikümmend nädalat, siis kõige väiksem laps on sündinud kahekümne kahe nädalasena, siis praktiliselt kaheksateist nädalat ettenähtust varem. Kui me räägime kaalu poolest kõige väiksemast, siis tema on kaalunud 470 grammi."

Andressoni sõnul meditsiin, mis tegeleb sünnitusabi ja rasedatega, on üks kiiremini arenevaid meditsiiniharusid üldse.

Viimaste aastate oluline trend on vastsündinute intensiivravis perekeskne intensiivravi.

"See tähendab et, mitte vastsündinu ei liigu aparaadi juurde, vaid aparaadid liiguvad palatisse, kus pere on koos. See on perekeskne lähenemine. Kõige olulisem ongi pere kaasamine, pere informeerimine ja ema kui lapse hooldaja,mitte niivõrd arstid ja tehniline ruum seal ümber. Tähtis on tugev meeskonnatöö."

Eestis sünnib 800 last aastas liiga vara

Ülemaailmselt on 17. november kuulutatud enneaegse sünni päevaks, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu enneaegsuse olemusele ja sellega seotud probleemidele.

Enneaegse sünni päeva tähistati maailmas esmakordselt 2011. aastal ning Eestis on seda päeva tähistatud alates 2013. aastast. Tänaseks annab enneaegse sünni päevale igal aastal oma panuse üle 100 riigi üle maailma.

Igal aastal sünnib Eestis ligi 800 last enne oma õiget aega.

Lapse sünd on üks elu kõige tähtsamaid ja positiivsemaid kogemusi. Tuua laps ilmale ennetähtaegselt, on nii ema kui pere jaoks märkimisväärne emotsionaalne läbielamine.

Igasugune toetus, nii moraalne, materiaalne kui emotsionaalne, on nendele lapsevanematele väga oluline. Sirelililla valguse süütamine enneaegse sünni päeval on üks ilus võimalus, millega oma toetusest märku anda.

Kolm komplekti kolmikuid

Huvitaval kombel tõi tänane tähtpäev sünnitusmajja kokku lausa kolm komplekti kolmikuid — kui noorimad neist olid alles eelmisel nädalal sündinud Gabriel, Michael ja Ricardo, siis üritust külastasid ka selle aasta juunis sünnitusmajas ilmale tulnud kolmikud ning trepikontserdi andnud viiuliansambli koosseisu kuulusid 2009. aastal samas sünnitusmajas ilmavalgust näinud Marta, Miina ja Paula.

Tagid:
ITK, sünnitusmaja, laps, enneaegnelaps, Eesti

Peamised teemad