07:11 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Tervishoid
lühendatud link
7601

ÜRO tähistab 19. novembril rahvusvahelist tualetipäeva, mille eesmärk on tähelepanu juhtimine asjaolule, et ligi miljardil inimesel maailmas puudub igasugune ligipääs tualetile

TALLINN, 19. november — Sputnik. Maailmas ei ole 1,2 miljardil inimesel võimalik kasutada käimlat, nad peavad asjal käima näiteks põõsa taga või veekogudes.

Lisaks ebamugavusele põhjustab korralike sanitaartingimuste puudumine tõsiseid probleeme — ligi pooled arengumaade elanikest kannatavad erinevate haiguste käes, mida saaks ennetada kätepesu ja tualettide ehitamisega.

Tervislikumad eluviisid ja parem tervisepoliitika pikendavad keskmist eluiga, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Arvatakse, et 88% kõhulahtisuse juhtumitest on seotud saastatud vee, puuduliku hügieeni ja sanitaartingimustega. Need viivad hauda umbes 1,5 miljonit inimest aastas ja 4000 last päevas.

Käimlate puudumine tekitab eriti suuri probleeme naistele, kes ei tohi kultuurilistel põhjustel paljudes maades avalikult põllul pissil käia, öösel üksi väljas käimine teeb nad aga haavatavaks seksuaalsetele rünnakutele.Tüdrukud ei saa aga käia koolis, sest seal pole tualette.

Kõige rohkem on korralikest sanitaartingimustest puudus Lõuna-Aasias ja Sahaara-taguses Aafrikas. Oma olulisuse tõttu on puhta vee- ja sanitaartingimuste parandamine ka osa riikidevahelisest arengukoostööd puuduvast kokkuleppest ehk aastatuhande arengueesmärkidest. Nende probleemide lahendamine aitab kaasa ka vaesuse vähendamisele ja tervematele eludele.

Arengukoostöö raames on ligipääsu puhtale veele saanud 2,1 miljardit inimest. Sama palju (2 miljardit) on saanud ka kempsud.

On välja arvutatud, et iga vee ja sanitaartingimuste parandamisele kulutatav euro toodab tagasi kaheksa eurot. See tuleb vähenenud ajakulust, suurenenud tootlikkusest ja väiksematest tervishoiukuludest.

Tagid:
käimla, tualett, tallinn

Peamised teemad