03:06 27. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Tervishoid
lühendatud link
2710

Seoses Euroopa kanamunadest leitud pestitsiidi fiproniiliga tellis Veterinaar- ja Toiduamet laborianalüüsid võimaliku fiproniili sisalduse kohta viieteistkümne kodumaise munatootja, sealhulgas seitsme mahefarmeri kanamunade osas

TALLINN, 20. november — Sputnik. Mitte ühestki proovist keelatud pestitsiidi fiproniili ega ka teisi keelatud aineid ei tuvastatud. Lisaks võeti proove ühe suurettevõtte kanalihast ning ka sealt fiproniili ei leitud, vahendas Pealinn.

Ebaeetiline toode
© Sputnik / Евгений Биятов

Hollandi mürgimune on müüdud seitsmes EL riigis >>

Munadest ja kanalihast võeti kokku 22 proovi. Septembris ja oktoobris kontrollis Veterinaar- ja Toiduamet 30 suuremat linnufarmi tuvastamaks, kas kanadel on esinenud kanalesta ning milliseid pestitsiide on nende tõrjeks kasutatud. Selgus, et Eesti lindlates keelatud aineid parasiitide tõrjeks ei kasutata.

Belgia teavitas suvel Euroopa komisjoni, et on leidnud pestitsiidiga fiproniil saastunud kanamune. Fiproniili kasutati ebaseaduslikult kanalestade tõrjeks munakanadel.

Hollandi võimud teatasid juuli lõpus, et nad on sulgenud ajutiselt hulga linnufarme, kus toodetud munades avastati liiga suur kogus kemikaali nimega fipronil. Tegemist on insektitsiidiga, mida kasutatakse putukatõrjeks, näiteks loomadelt parasiitide eemaldamiseks, kuid mis võib inimesel tekitada kahjustusi neerudes, maksas ja kilpnäärmes.

Holland on Euroopa suurim kanamunade ja nendest valmistatud toodete eksportija — aastas toodetakse riigis umbes 10 miljardit muna ning ekspordiks läheb neist umbes 65 protsenti.

Eestisse on jõudnud fiproniili sisaldav munatoode >>

Veterinaar- ja Toiduametini on jõudnud RASFF järelteade, mille kohaselt jõudis Eestisse 540 kg mõningases koguses fiproniili sisaldavat omletisegu, mille tarbimine ei kujuta ohtu inimese tervisele, vahendas Sputnik Eesti 1. septembril.

Saksamaa ettevõte Eipro-Vermarktung kutsus turult tagasi Eestisse tarnitud pastöriseeritud maitsestatud omletisegu, kuna kasutas toote valmistamisel mittenõuetekohast toorainet.

Munade hind tõuseb märkimisväärselt >>

Tagid:
munatootja, proovid, ühiskond, tervis, kanaliha, fiproniil, munad, kanamuna, VTA, Euroopa, Eesti

Peamised teemad