13:54 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Tervishoid
lühendatud link
9120

Eesti radooniriski ja looduskiirguse atlase koostamiseks läbi viidud uuringu tulemustest selgub, et kolmandik Eesti pinnasest on kõrge radoonitasemega

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. "Radioaktiivsuse halvast mõjust inimese tervisele ollakse üldjuhul teadlikud, kuid ekslikult arvatakse, et see oht võib tekkida ainult näiteks tuumaelektrijaamades," sõnas keskkonnaministeeriumi kliima- ja kiirgusosakonna juhataja Getlyn Denks, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

Euroopa õhust leiti radioaktiivset ruteeniumit >>

"Tegelikult pärineb suur osa kiirgusest just loodusest endast. Võimalikke tekkivaid terviseprobleeme saab aga vältida, kui mõtleme läbi kuhu ja kuidas oma hooneid ehitame," lisas Denks.

Kaubandusvõrgus müüdavad tooted, mis väidetavalt vähendavad elektromagnetkiirguse mõju, ei täida nendele müüjate poolt omistatud funktsiooni
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Eesti radooniriski ja looduskiirguse atlasesse on esmakordselt koondatud info kiirguste tasemest kogu riigis, uuringust selgub, et kõrge radoonitase on probleemiks kolmandikul Eesti pinnasest, edastas keskkonnaministeerium.

Eesti kuulub Euroopa Liidus viie kõrgema radooniriskiga maa hulka. Kõrge ja eriti kõrge radooniriskiga alad on Põhja-Eestis Narvast Pakri saarteni. Kõrge radooniriskiga alasid leidub ka Lõuna-Eestis, peamiselt Luunja, Põlva, Tõrva ja Viljandi piirkondades, harvemini hajutatult ka mujal Eestis.

Kokku uuriti atlase koostamiseks radooni ja looduskiirguse taset ligi 1500 uuringupunktis.

Radoon on looduslik lõhnatu ja maitsetu radioaktiivne gaas, mida leidub pea igal pool Eesti pinnases. Radoon pääseb hoonesse peamiselt hoonealusest pinnasest, mistõttu tuleb hoonete projekteerimisel radooniga arvestada. Kaasaja meditsiin on teinud kindlaks, et radoon on suitsetamise järel teisel kohal olev kopsuvähi põhjustaja.

Atlas on koostatud selleks, et seda saaks kasutada näiteks detailplaneeringute kehtestamisel ja erinevates uurimus- ning teadustöödes. Elanikud saavad kaartide põhjal hinnata, kas nende kodu või tulevane kodu asub radooniohtlikus piirkonnas.

Keskkonnaamet ei luba Harku järve äärsetel kinnistutel lageraiet >>

Uuringu viis keskkonnaministeeriumi tellimusel läbi OÜ Eesti Geoloogiakeskus ning seda rahastas SA KIK.

Tagid:
kopsuvähk, pinnas, radoon, radioaktiivne, ohtlik, uuring, tervis, OÜ Eesti Geoloogiakeskus, KIK, Keskkonnaministeerium, Eesti

Peamised teemad