18:34 19. Oktoober 2018
Kuula otse
 • USD1.1470
 • RUB75.2418
Veebruarist muutub hüvitatavate abivahendite nimekiri, illustratiivne foto

Veebruarist muutub hüvitatavate abivahendite nimekiri

© Sputnik / Кирилл Каллиников
Tervishoid
lühendatud link
1510

Tagamaks eluks hädavajalike abivahendite kättesaadavus peatatakse 1. veebruarist hüvitised sellistele abivahenditele, mille puudumine ei takista iseseisvat toimetulekut, ei tekita täiendavaid tervisekahjusid ja/või millele on võimalik alternatiive leida tavakaubandusest

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Sotsiaalkindlustusameti sotsiaalteenuste osakonna abivahendite valdkonna juht Berit Rohtjärv rääkis, et abivahendite eelarve on pidevalt kasvanud ja on tänavu suurem kui kunagi varem. Kui 2017. aastal oli abivahendite eelarve 11,7 miljonit eurot, siis tänavu on see enam kui 12 miljonit eurot, teatab Sotsiaalkindlustusamet.

Abivahendite süsteem muutub lihtsamaks >>

"Samal ajal aga suureneb ka abivahendeid vajavate inimeste hulk. 2016. aastal oli meil abivahendite vajajaid 50 722, eelmisel aastal 54 463 ja käesolevaks aastaks prognoosime selleks arvuks 57 508," tõdes Rohtjärv. "Et tagada eluks hädavajalike abivahendite kättesaadavus kogu eelarveperioodi jooksul, peame tegema teatud valikud."

1. veebruarist peatatakse selliste abivahendite hüvitamine, mis ei ole eluks hädavajalikud ja/või on toodetud masstoodanguna, sealhulgas näiteks masstoodetena toodetud lülisamba ja alajäseme ortoosid, tallatoed ja mõned jalatsid, samuti pedaaltrenažöörid, songaplaastrid ja niisutatud salvrätid, lugemis- ja töövalgustid, raamatutoed ja –hoidjad.

Rohtjärv selgitas, et eluks hädavalik abivahendid on sellised, mille puudumine takistaks iseseisvat toimetulekut, tekitaks täiendavaid tervisekahjustusi, on kasutuses igapäevaselt ja suurema osa ärkvelolekuajast, ning millele tavakaubandusest alternatiive ei leia.

Puudega inimesi aitama pidanud MTÜ Abikäsi osutus petturiks >>

"Hädavajalikud abivahendid on näiteks proteesid, kuuldeaparaadid, mähkmed uriinipidamatusega inimestele, ratastoolid jms. Eesmärk on vältida olukorda, kus näiteks aasta lõpus ei pääse inimene liikuma, kuna ratastooli jaoks puudub eelarves raha," ütles Rohtjärv.

Sotsiaalne rehabilitatsiooni teenus on mõeldud kõigile puudega inimestele, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Rohtjärv rõhutas, et hüvitised pole lõpetatud, vaid peatatud. "Jälgime eelarvet tähelepanelikult ja võimaluse korral taastame hüvitised. Samal ajal tugevdame ka meie järelevalve poolt, et tagada eelarve tõhus kasutus."

Teatud ISO-koodide peatamise kõrval on uuest aastast muutunud osade abivahendite saamine lihtsamaks. Näiteks laienes erisuste ring, mille puhul ei ole inimesel vaja abivahendi korduval taotlemisel arsti või rehabilitatsioonimeeskonna tõendit.

Puudega isiku kaardile lisatakse puudeliigi andmed >>

Võrreldes 2016. aastaga on 2017. aastal lisandunud 35 abivahendi ettevõtet, kelle hulgas kaks apteegiketti kokku 205 teeninduspunktiga. Tänase päeva seisuga on abivahendi ettevõtteid 89 kokku 489 teeninduspunktiga.

Lisaks said uuest aastast abivahendite tõendite väljastamise õiguse tegevusterapeudid ja füsioterapeudid.

Tagid:
ühiskond, tervis, abivahendid, Sotsiaalkindlustusamet, Berit Rohtjärv, Eesti

Peamised teemad

 • Kertši elanikud jätsid hüvasti kolledžirünnaku ohvritega

  Kertšis toimus hüvastijätutseremoonia sealses polütehnilises kolledžis asetleidnud veresauna ohvritega. Ühe kolledžiõpilase relvastatud kallaletungi tagajärjel hukkus kakskümmend üks inimest.

  8
 • USA presidendi julgeolekunõuniku John Bolton sõjalennubaasil Andrews

  Laupäeval, 20. oktoobril algab USA presidendi julgeolekunõuniku John Boltoni ringreis Lõuna-Kaukaasias. Valge Maja peamine "pistrik" ei varja, et ta sõidab sinnakanti USA riiklikke huve edendama.

  16
 • Norra sõjaväelased

  Norra peaminister Erna Solberg teatas Berliinis toimuval üritusel Global Leader Dialogue vajadusest "suunata kõik jõud Venemaa heidutamisele". Tundub, et Erna Solberg kavatseb oma Baltikumi õekesed Dalia Grybauskaite ja Kersti Kaljulaidi varju jätta.

  12