21:27 20. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1030
  • RUB70.3933
Kodused kehatemperatuurimõõtjad vajavad aeg-ajalt kontrolli, illustratiivne foto

Kehatemperatuurimõõtjad vajavad aeg-ajalt kontrolli

© Sputnik / Виталий Аньков
Tervishoid
lühendatud link
8210

Terviseamet tuletab meelde, et kodused kehatemperatuurimõõtjad vajavad aeg-ajalt kontrolli, tavalise kasutustihedusega kraadiklaasid tuleks välja vahetada iga kahe aasta järel

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Kontrollida tasuks kraadiklaasi enne haigestumist, sest see aitab ära hoida võimalikke valenäite tõsise haigestumise ajal, seisab Terviseameti teates. Kõige levinumaks kaebuseks kraadiklaaside puhul on tegelikkusest madalam temperatuurinäit. Üksikutel juhtudel kaevatakse ka selle üle, et termomeeter näitab tegelikkusest kõrgemat temperatuuri.

Kõige viletsam arstiabi Euroopas ehk kuidas Läti haigevoodisse sattus >>

Millest termomeetri kontrollimisel alustada

Esmalt tee kindlaks, mis tüüpi termomeeter sul kodus on. Võimalusi on laias laastus kolm: kõige levinumad on patareidega töötavad kontakttermomeetrid, mis kuvavad näidu ekraanile, kallimad on kontaktivabad e infrapuna termomeetrid ja kolmas kategooria on klaasist metallisulamiga termomeetrid, mida kasutatakse peaasjalikult haiglates.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Seejärel tutvu termomeetri kasutusjuhendiga, sest õige mõõtmistulemuse saad vaid siis, kui kasutad oma termomeetrit nii nagu tootja on ette näinud. Kui sul kasutusjuhendit alles ei ole, siis tea, et pärast 2014. aastat müügile tulnud kraadiklaaside kasutusjuhendi võid leida ka terviseameti meditsiiniseadmete veebilehelt.

Enne kontakttermomeetri kasutamist veendu, et mõõdiku patareid on töökorras ja õigesti paigaldatud. Tühjenenud patareid on üheks levinuimaks valenäidu põhjustajaks.

Tea, et vahetult pärast kuumas või külmas keskkonnas viibimist võib üle kuumenenud või maha jahtunud nahk mõjutada temperatuuri näitu. Seega alusta temperatuuri mõõtmist alles siis, kui oled vähemalt 30 minutit olnud toatemperatuuril.

Soome seade eemaldab kasvajaid ilma kiirituse ja lõikuseta >>

Termomeetri kontrollimisel lähtu kindlasti oma enesetundest. Mõõda temperatuuri hea enesetundega. Korda tegevust – see võimaldab aru saada, kas oled termomeetri kasutusjuhendist õigesti aru saanud ja termomeeter on töökorras.

Kui juhtub, et ostetud termomeeter on defektne, võta ühendust kohaga, kust sa termomeetri ostsid. Kui probleem ei leia lahendust või termomeeter näitab valenäite hoolimata sellest, et olete seda kasutanud nii nagu kasutusjuhendis on kirjas, siis võite pöörduda ka terviseameti meditsiiniseadmete osakonna poole: mso@terviseamet.ee.

Grippi haigestunute arv on hakanud kasvama

Aasta esimesel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 2919 inimest, neist ligi 42 protsenti olid lapsed, vahendas Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Haigestunute üldarv on püsinud viimastel nädalatel stabiilsena, kuid haigestunute hulgas on hakanud kasvama grippi haigestunute osakaal. Kõikidest hingamisteede viirusnakkuste tõttu laborisse saadetud positiivse kinnituse saanud proovidest moodustasid 40 protsenti gripiviirused.

Gripp on nõudnud sel hooajal 43 inimese elu >>

Vaatamata gripiviiruste hulga kasvule sai grippi haigestumise intensiivsust eelmisel nädalal hinnata madalaks ning gripilevikut piiratuks. Haigestumiste üldarv püsis madalal tasemel, mis suure tõenäosusega oli tingitud pühadest ja koolivaheajast.

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel hindasid gripi intensiivsust kõrgeks Iirimaa, keskmiseks Austria, Horvaatia, Holland, Norra, Šveits, Prantsusmaa ja Soome, ülejäänud riigid andsid teada madalast grippi haigestumise intensiivsusest ning piiratud levikust. Haigestumus on tõusutrendil.

Tagid:
palavik, termomeeter, kehatemperatuurimõõtja, temperatuur, haigestumine, tervis, Terviseamet, Eesti

Peamised teemad