06:55 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Tervishoid
lühendatud link
5910

Sellest aastast on tööealistel raske või sügava nägemispuudega inimestel võimalik taotleda sotsiaalkindlustusameti kaudu iseseisva liikumise toetamiseks juhtkoera

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Juhtkoera kasutajaks saamiseks peab inimene esitama sotsiaalkindlustusametile taotluse. Koos taotlusega tuleb esitada juhtkoera treeneri kinnituskiri ning rehabilitatsiooniplaani olemasolul ka see. Dokumendid võib saata e-posti teel info@sotsiaalkindlustusamet.ee või tuua sotsiaalkindlustusameti klienditeenindusse, teatab sotsiaalkindlustusamet.

Karvased abilised: erilised koerad erilistele inimestele >>

Teenust rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist "Töövõimereformi sihtrühma töövõimelisuse tõstmine ja nende töötamise soodustamine". Tegemist on pilootprojektiga. Teenuse raames on võimalik taotleda juhtkoera vähemalt 12 nägemispuudega inimesel.

Juhtkoerte teenust tutvustatakse 2. veebruaril kell 10 sotsiaalkindlustusametis (Endla 8, Tallinn) toimuval infopäeval. Infopäevale on oodatud kõik, kes soovivad selle kohta rohkem infot. Infopäevale registreerumine ning lisainfo: Mariliis Tilk, mariliis.tilk@sotsiaalkindlustusamet.ee või tel. 5635 8029.

Teenuse osutajaid on kaks – MTÜ Abikoerte Keskus ning SA Juht- ja Abikoerte Kool.

Собака-поводырь.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Juhtkoer

Juhtkoer on tavaline koer

Juhtkoer on tavaline koer, kes on nägija-treeneri käe all läbinud koolituse, aitamaks pimedal või vaegnägijal läbida erinevaid trajektoore ja marsruute, seisab Eesti Juhtkoerte Kasutajate Ühingu kodulehel.

Juhtkoera kõige oluliseim oskus on hoida otsesuunda ja aidata pimedal inimesel ohutult mööduda teel olevatest takistustest (ületamatute takistuste teele sattumisel annab juhtkoer märku takistuse ees seisatamisega).

Samuti seisatab juhtkoer otsesuunal ristuvatel teerantidel, oodates käsklust, et kuidas edasi käituda, millal üle minna või soovib perenaine/peremees vasakule-paremale teele keerata.

Inimene on koera sõber: kes on händlerid >>

Juhtkoer tunneb elementaarseid liikluseeskirju: teab, mis on sebra, teab millisel teepoolel kõndida, ei ületa sõiduteed enne, kui pole veendutud koos perenaise/peremehega, et see on ohutu. Juhtkoer aitab pimedal inimesel vajadusel leida ukse, trepi, pingi jne. Kuna juhtkoer teab vasakut-paremat poolt, siis tulenevalt sellest saab kombineerida palju käsklusi.

Näiteks: otsi vasak tee, otsi parem sebra, otsi trepp alla, otsi parem uks jne. Juhtkoera töökäske on rohkem, kui siin kirjapanduna kirjeldatud, sealhulgas väga palju muud suhtlemist, nagu näiteks sõnadeta läbi rakmete käega tehtavad märguanded, millest koer perenaist/peremeest mõistab.

Juhtkoer on teenistuskoer, kes on tööülesannete täitmisel pühendunud vaid oma perenaise/peremehe aitamisele, kuid siiski palub Eesti Juhtkoerte Kasutajate Ühing töötavat juhtkoera mitte segada, sest enamik Eestis liikuvatest juhtkoertest on labrador retriiverid, kes on väga aldid suhtlemaks võõraste inimestega ja võivad unustada mõneks hetkeks oma vastutusrikka töö, mis võib muutuda ohtlikuks nii vaegnägijale, kui ka juhtkoerale, ja tulenevalt sellest palume töötava juhtkoera tähelepanu mitte häirida.

Tubli politseikoer Urri läks pidulikult pensionile >>

Paraku ükskõik, kui hästi on õpetatud juhtkoer või kui tubli ta on, siis mõningaid segavaid faktoreid esineb tänavapildis ikka, mis segab juhtkoera tööd ja keskendumist. Seda just inimeste käitumises.

Kui kohtad juhtkoera

Ära siruta kätt välja töötava juhtkoera suunas

Juhtkoerad on väga seltsivad ja uudishimulikud ja selline käitumine võõra inimese poolt häirib juhtkoera keskendumist tööle ning ülesande/käskluse täitmist.

Näiteks: kui kasutaja ootab bussi ja soovib siseneda ühistransporti ning väljuv inimene sirutab käe juhtkoera poole, siis koer unustab bussiukse otsimise ja keskendub väljasirutatud inimese käe nuusutamisele). Tulemuseks pime inimene võib jääda oma bussist mah.

Ära kutsu, häälitse ega kõneta vastutulevat juhtkoera 

Nagu ka eelmises punktis mainitud, siis põhjustab igasugune taoline käitumine juhtkoera töös käitumishäireid ja tähelepanu hajumist, marsruudilt kõrvale kaldumist.

Täiesti pime või väga halva nägemisega inimene saaks iseseisvalt liikuda, on tal võimalik appi võtta kas valge kepp või juhtkoe
© Sputnik / Артем Житенев

Näiteks: kui juhtkoer ja kasutaja peavad ületama erineva raskusega ristmikuid ja sebrasid ning vastutulev inimene peaks heldinud häälel ütlema "Oi, kutsu!", siis piisab sellest, et koer tõmbaks end peremehele/perenaisele risti-põiki ette ja võtab suuna võõra inimese poole ning on väga suur oht jääda punase tulega sõiduteele või kui eeskõndiv inimene kutsub koera enda suunas, tahtes ainult head, siis ei pruugi see alati toimida, kuna juhtkoer peab järgima kindlaid jalakäiate liikluseeskirju ja võõra ning pimeda/vaegnägija teed ei pruugi ühtida ning eksimine marsruudil on kerge tulema.

Koer hellitab vastsündinud leopardikutsikat >>

Ära anna juhtkoerale süüa

Juhtkoerte seas liigub ka koeri, kes on allergilised või kindla toidudieedi peal ja kui annate juhtkoerale midagi näppude vahelt, siis see "pisike toidupala" võib osutuda koerale tervist kahjustavaks, halvimal juhul eluohtlikuks.

Samamoodi võõra poolt toidu andmine juhtkoerale halvendab koera töökvaliteeti, kuna järgmine kordki marsruudil olles hakkab teravama pilguga inimestelt süüa otsima ja iga kilekotikrõbina või tasku peale huvi üles näitama ning tulenevalt sellest võib juhtkoer märkamatult marsruudilt kõrvale kalduda!

Lisaks, kui näete eksinud juhtkoera ja kasutajat ning lähete abi pakkuma, siis alati küsige millist abi vajatakse ning õige suuna kätte juhatamisel ärge sikutage juhtkoera rakmetest, ärge kutsuge koera ega mingil muul moel ärge tõmmake koera tähelepanu, vaid suhelge kasutajaga.

Koer päästis New Yorgi lähedal uppuva hirvevasika >>

Tagid:
pilootprojekt, tervis, juhtkoer, puudega, nägemine, SA Juht- ja Abikoerte Kool, MTÜ Abikoerte Keskus, Sotsiaalkindlustusamet, Eesti

Peamised teemad