09:24 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Tervishoid
lühendatud link
51 0 0

Värske, üle miljoni osalejaga uuring paljastab, et teismelised, kes on oma nutitelefonide külge justkui liimitud on märgatavalt õnnetumad kui nende eakaaslased, kes digitaalmeedias vähem aega veedavad

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. Üle miljoni USA teismelise seas läbi viidud uuringu autor Jean Twenge usub, et digitaalmeedia kasutamise ja õnne võti on tarbimise piiramises, kirjutab Pealinn viitega portaalile UPI.com.

Uuring näitab laste vaimsete probleemide kasvu >>

"Mõistlikuks eesmärgiks oleks veeta mitte üle kahe tunni päevas digitaalmeedias ja suurendada võiks seda aega, mis veedetakse sõpradega näost näkku suheldes ja end liigutades, need mõlemad on seotud õnnetunde suurenemisega," ütles Twenge, kes on San Diego osariigi ülikooli psühholoogia professor.

Eestlased soetasid mullu mobiiltelefone 115 miljoni euro eest, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгения Новоженина

Ka teised psühholoogid on nõus, et seos nutitelefonikasutuse ja õnnetuse vahel teismeliste seas on üha tugevamaks muutumas.

"Kuigi selle uuringu tulemusi peaksid kordama ka teised uurijad, on need väga murettekitavad, kuna teismeliste vaimne tervis on viimasel aastal olnud nõrgem kui varem ning nutitelefonid võivad olla osaliselt selle põhjustajaks," ütles dr Andrew Adesman, kes on New Yorkis asuva Cohen Children's Medical Center kasvu- ja käitumispediaatria osakonna juhataja.

Uuringus küsiti 8., 10. ja 12. klassi noortelt kui palju aega nad veedavad nutitelefonidega, tahvelarvutitega või arvutitega, kui palju aega nad sõpradega näost-näkku suheldes veedavad ja kui suur on nende õnnetase.

Internet on saanud noorte igapäevaelu asendamatuks osaks >>

Teismelised, kes veetsid ekraani ees rohkem aega olid keskmiselt õnnetumad, kui nende eakaaslased, kes tegelesid pigem "ekraanivabade" tegevustega nagu sportimisega, sõpradega koos olemisega ja kasvõi ajakirjade ja ajalehtede lugemisega.

"Kuigi see uuring ei saa tõestada, et nutitelefonid põhjustavad õnnetust, on ka mitmed teised uuringud näidanud, et rohke sotsiaalmeediakasutus viib õnnetuks olemiseni kuid õnnetuks olemine sotsiaalmeedia kasutamiseni ei vii," märkis Twenge.

Uuringu kohaselt olid kõige õnnelikumad noored, kes veetsid ekraanide ees iga päev vähem kui tunni, peale seda piiri hakkas õnnetusetunne noortes tasapisi kasvama.

Uurijad avastasid ka, et alates 1990. aastatest on üha kättesaadavam "ekraaniaeg" viinud USA teismeliste õnnetunde langusse. Eluga rahuolu, enesehinnang ja õnn noorte hulgas langes eriti märgatavalt 2012. aastal, samal aastal tõusis nutitelefoni omavate ameeriklaste osakaal üle 50 protsendi.

Juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv mõjutab vaimset tervist >>

Kümnes Euroopa riigis läbi viidud uuringus, mille töörühma kuulus ka Tallinna Ülikooli (TLÜ) sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask, hinnati noorte kehalist aktiivsust ja selle seost vaimse tervisega, vahendas Sputnik Eesti märtsis.

Uuringu tulemusel selgus, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv omab olulist positiivset mõju vaimsele tervisele, kusjuures olulisel kohal on mõõdukus.

14-15-aastaste koolinoorte hulgas läbi viidud uuringust selgus, et sagedasem liikumine on seotud kõrgema subjektiivse psühholoogilise heaoluga ning madalama ärevuse ja depressiooni tasemega.

Iga üheksas laps on internetis suhelnud võõra täiskasvanuga >>

„Suurim erinevus vaimse tervise näitajate osas esines nende gruppide vahel, kes olid kõige vähem aktiivsed ja mõnevõrra aktiivsed. Kõige rohkem aktiivsete vaimse tervise näitajad võrreldes mõnevõrra aktiivsete liikujatega oluliselt paremad ei olnud," selgitas Merike Sisask.

See tähendab, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv aitab võidelda ärevuse ja depressiooniga.

Tagid:
õnnetu, internet, uuring, tervis, lapsed, nutitelefon, noored, kool, Jean Twenge, USA

Peamised teemad