01:01 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Tervishoid
lühendatud link
4010

Lõuna-California ülikooli teadlased tegid kindlaks, et mõnedel juhtudel võib rasvumisel olla nakkushaiguse tunnusjooni

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. Pressiteade uuringu kohta on avaldatud veebilehel Science Alert, vahendab RIA Novosti. Asjatundjad uurisid teavet perekondade kohta, kes elavad erinevate USA osariikide sõjaväebaasides. Täpsustatakse, et aluseks võeti projekti M-TEENS statistilised andmed. Asjaomasesse valimisse sattus 111 alaealist ja üle 13 000 täiskasvanu.

Eestis töötati välja „Läänemere dieet" >>

Selgus, et kalduvus rasvumisele ilmnes nende perekondade laste puhul, kus selle vaevuse all kannatas ka vanem põlvkond. Sarnane tendents tuli ilmsiks ka palju kõrgemal tasandil: märkimisväärne hulk sõjaväelaste sugulaste kaebusi liigse kehakaalu üle registreeriti neil objektidel, kus see haigus oli personali hulgas üldlevinud.

Spetsialistid täpsustavad siiski, et kehamassi indeksi (KMI) tõusu mõjutab terve hulk tegureid, mille seas kaugelti mitte viimast rolli ei etenda suitsetamine ja kalduvus rasvumisele. Ent nad rõhutavad, et osaliselt sõltuvad konkreetse inimese harjumused sotsiaalses keskkonnas omaksvõetud normidest.

Euroopa ülekaalulised lapsed on valitsuste süü >>

Samas pakkusid teadlased välja ka märksa lihtsama seletuse rasvumise all kannatajate suurele osakaalule sõjaväelaste perekondades – hõlpsa ligipääsu kiirtoidule ja kehalise koormuse puudumise.

Ülekaalulisus jätkab tõusutrendi kogu maailmas, kus rasvunud inimeste arv on jõudnud 600 miljonini. Eestis on ülekaalulisi ligi 52% elanikest, vahendas Sputnik Eesti kuu alguses. Kardioloog Margus Viigimaa hinnangul on üheks arvestatavaks ülekaalulisuse põhjuseks lisatud suhkrute liigne tarbimine.

Juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv mõjutab vaimset tervist >>

"Liigne saadud energia ja vähene liikumine koos viivad varem või hiljem kehakaalu tõusuni," ütles Viigimaa. "Arvukad uuringud on näidanud, et kehakaalu tõus tõstab vererõhu väärtusi, suurendab nn halva kolesterooli ja vähendab hea kolesterooli sisaldust veres."

Tagid:
nakkuslik, rasvumine, ülekaalulised, uuring, ülikool, Lõuna-California

Peamised teemad