07:21 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Tervishoid
lühendatud link
1910

Tööinspektsioon kontrollis 34 metallitööstuse ettevõtet - sihtkontroll keskendus liikumisteede märgistusele, töövahendite ja isikukaitsevahendite kasutamisele ning esmaabivahendite kättesaadavusele

TALLINN, 31. jaanuar — Sputnik. Tuvastati kokku 163 rikkumist, millest 37 kohta koostati ettekirjutus. Liikumisteede ja erinevate märgistustega seotud rikkumisi oli kokku 47, seisab Tööinspektsiooni veebilehel.

Masina- ja metallitööstus vajab inseneriharidusega töötajaid >>

Peamiselt oli probleemiks kukkumisohtlike kohtade märgistamata jätmine. Sageli olid nõuetekohaselt märgistamata ka ohualad. Töövahenditega seotud rikkumisi oli kokku 57. Siin oli valdavaks probleemiks omavoliliselt eemaldatud kaitsekatted treipinkidelt ja käiadelt.

Üheksas ettevõttes puudusid esmaabivahendid töökohal. Osades ettevõtetes ei kasutatud ka isikukaitsevahendeid nõuetekohaselt. Positiivse poole pealt ei tuvastanud tööinspektorid sihtkontrolli käigus ühtegi elule ohtlikku tööd ega eluohtlikku töövahendit, mille tegemise või kasutamise oleks tulnud peatada.

Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Apo Oja sõnul juhtub metallitööstuse valdkonnas enim tööõnnetusi.

"Tihti on tööõnnetused metallitööstuses seotud oma tarkusest töövahendite muutmisega, mille käigus võetakse maha kaitsekatted. Ka sihtkontrolli käigus kuulsime sageli, et kaitsekate muudab töötamise ebamugavaks. Selline tegevus on aga õnnetuse välja kutsumine," ütles ta.

Vaid 13% ehitusplatsidel on tagatud töötajate turvalisus >>

"Vaid neljas sihtkontrolli käigus külastatud ettevõttes ehk 12% ettevõtetes polnud ühtegi rikkumist. See näitab, et arenguruumi hea ja tervist hoidva töökeskkonna loomiseks on veel küllaga," lisas Oja.

Sihtkontrolli käigus kontrolliti 34 metallitööstusega tegelevat ettevõtet. Neist asus Harjumaal 8, Tartumaal 4, Pärnumaal 2, Viljandimaal 3, Järvamaal 2, Jõgevamaal 2, Ida-Virumaal 7, Lääne-Virumaal 4, Põlvamaal 1 ja Võrumaal 1. Kontrolli toimumisest kontrollitavaid ettevõtteid eelnevalt ei teavitatud.

Füüsiline ülekoormus põhjustab enim kutsehaigusi, illustratiivne foto
© Foto : Ирина Барсегян

Eesti tuleviku tööjõuvajadust prognoosiva OSKA uuringust selgub, et 5-10 aasta jooksul jääb masina- ja metallitööstuses puudu 1/3 inseneriharidusega töötajatest. Kõige kiiremini kasvab vajadus mehhatroonikute ja hooldustehnikute järele, vahendas Sputnik Eesti aasta tagasi.

Uuringu üks koostajaid, OSKA juhtivkoordinaator Terje Kaelep ütles, et masina- ja metallitööstus vajab aastas pea 500 uut töötajat — neist ca 1/3 juhte ja spetsialiste ning 2/3 oskustöötajaid.

Tööohutuse rikkumine võib tuua 32 000 eurot trahvi >>

"Vajadus inseneride ning mehhatroonikute järele on tingitud tehnoloogilistest muutustest. Tulevik on nende päralt, kes tootmist automatiseerivad, uusi tooteid loovad ning nutikate masinatega töötada oskavad," lisas Kaelep.

Tagid:
tööohutus, metallitööstus, kontroll, rikkumine, tervishoid, Tööinspektsioon, Eesti

Peamised teemad