12:12 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Вода из крана

Eesti elanikud saavad hea kvaliteediga joogivett

© Pixabay / com77380
Tervishoid
lühendatud link
4410

Terviseameti poolt läbiviidud varasemad sihtuuringud on näidanud, et kõige sagedasemad probleemid erakaevudega on lokaalset päritolu, põhjaveekogumite seisundiga neid seostada ei saa

TALLINN, 2. veebruar — Sputnik. Terviseamet saab aru eelmisel nädalal Riigikontrolli auditis avaldatud ja ilmnenud murest mitmete piirkondade põhjavee kvaliteedi pärast, kuid peab seejuures vajalikuks rõhutada, et läbi ühisveevärkide meie elanikeni jõudev joogivesi sh Ida-Virumaal vastab üldjuhul kõikidele joogiveele esitatud kvaliteedinõuetele, teatab Terviseamet.

Riigikontroll: põhjavee saastumine nitraatidega on kasvanud >>

Selle tagab asjaolu, et joogivee allikatena kasutatakse Ida-Virumaal sügavamaid (Kambrium Vendi) ja ka madalamaid (Kvaternaari) kihte kui seda on põlevkivi sektorist enim mõjutatud kogumid.

Põhjaveekogumeid, mis on halvemas seisundis, üldjuhul ühisveevärkide joogivee allikaks ei valita.

Mis aga puudutab seda osa tarbijatest, kes ammutavad oma igapäevase joogivee erakaevudest, siis siin ühineb Terviseamet Riigikontrolli poolt tõstatud murega, kuna erakaevude veekvaliteedi üle riiklik järelevalve puudub.

Erakaevude omanikel tuleb oma kaevuvee kvaliteeti ise kontrollida ja vajadusel seda parandada.

Vett tuleks esmajoones kindlasti analüüsida mikrobioloogilistele näitajatele, sest need kujutavad endas kõige vahetumat terviseohtu.

Põllumajanduspiirkondades või nende vahetus läheduses asuvate kaevude vett tuleks täiendavalt uurida lämmastikühenditele (ammoonium, nitrit ja nitraat) ja ka pestitsiididele, Lääne-Eestis fluoriididele.

Terviseamet annab erakaevude omanikele kaevude seisukorra hindamiseks ja vajadusel veekvaliteedi parandamiseks kolm soovitust:

  • Kontrollige oma kaevu tehnilist seisukorda ning veenduge, et see oleks välismõjutuste eest kaitstud.
  • Tellige kohalikust laborist veeanalüüsid mikrobioloogiliste näitajate osas (E.coli, enterokokid, Coli-laadsed ning võimalusel ka kolooniate arv 22C juures). Lähtudes konkreetsest kaevust tellige analüüsid ka lämmastikühenditele ja pestitsiididele (juhul kui läheduses tegeldakse põllumajandusega), naftasaadustele (kui vesi lõhnab bensiini või õlide järgi), fluoriididele (Lääne-Eestis). Vajadusel pidage nõu Terviseameti kohaliku talitusega.
  • Lähtuvalt analüüsitulemustest rakendage meetmeid olukorra parandamiseks. Selleks pöörduge vastava eriala ettevõtete poole (alates kaevu puhastamise tellimisest ning filtrite paigaldamisest, lõpetades uue puurkaevu rajamise või ühisveevärgiga liitumisega.)
  • Terviseameti poolt läbiviidud varasemad sihtuuringud on näidanud, et kõige sagedasemad probleemid erakaevudega on lokaalset päritolu, põhjaveekogumite seisundiga neid seostada ei saa.

Riigikontrolli audutist tuli välja, et Eestis on üle 200 000 inimese, kelle kaevuvee kvaliteeti võib halvendada väetistest või taimekaitsevahenditest tulenev reostus, maavarade kaevandamine või puhastamata reovesi, vahendas Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Riigikontrolli hinnangul on keskkonnaministeerium asunud põhjavee kaitset täpsemalt kavandama, kuid peamiselt põlevkivi kaevandamise ning põllumajandusega seotud mõjude tõttu võtab seni veel halvas seisundis olevate põhjaveekogumite olukorra parandamine kauem aega, kui on jäänud Euroopa Liidus üldsihiks seatud aastani 2021.

Keemiareostuse piirkonnas tuleb kaevuvett jälgida >>

Eesti 39 põhjaveekogumist on erinevatel põhjustel halvas seisundis kaheksa ja heas, kuid ohustatud seisundis 10 põhjaveekogumit, teatas Riigikontroll. Põhjaveevarud on Eestis suured ning enamikule Eesti inimestest on kättesaadav puhas joogivesi.

Tagid:
tervis, joogivesi, riigikontroll, Terviseamet, Ida-Virumaa, Eesti

Peamised teemad