06:01 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Tervishoid
lühendatud link
7110

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas uuringut "Eesti täiskasvanud elanike uimastite tarvitamine", mille raames saadetakse ankeedid koju ja e-mailile 5000-le inimesele vanuses 16-64 üle Eesti

TALLINN, 6. veebrar — Sputnik. Uuringu abil soovib TAI saada teavet inimeste suhtumiste ja hoiakute kohta seoses uimastitega ning saada ülevaadet täiskasvanute suitsetamise, alkoholi ja narkootiliste ainete tarvitamise või mittetarvitamise kohta. Uuringuga kogutav teave on aluseks Eesti rahvastiku tervislike eluviiside kujundamisele, haiguste ennetamisele ja tervise arengukavade koostamisele, teatab TAI.

Eesti parlamendi liige Märt Sults
© Sputnik / Вадим Анцупов

TAI laiendab sõltuvusprobleemidega alaealiste ravivõimalusi >>

"Kui leiate oma postkastist uuringu ankeedi, siis see ei tähenda, nagu peaksime teid tingimata uimastite tarvitajaks. Moodustasime uuringu valimi rahvastikuregistri andmete põhjal ja juhuslikkuse alusel," ütles uuringu läbiviija, TAI vanemteadur Sigrid Vorobjov.

"Kui olete sattunud nende inimeste hulka, palume teil kindlasti uuringus osaleda ja küsimustiku täita. Seda ka siis, kui te ise ei suitseta ega tarvita alkoholi või muid aineid," lisas ta.

Küsitlusele vastanute nime ega muid isikuandmeid ei koguta ega avaldata. Uuringu tulemused avaldatakse koondandmetena ja vastanute esitatud andmed on kaitstud vastavalt andmekaitsereeglitele.

TAI: Euroopa mõistes on Eesti narkoriik >>

Küsimustikku võib täita paberil, internetis või arvutis word`i dokumendina. Samuti internetiaadressil, mis on märgitud valimisse sattunud inimestele saadetud kirja lõpus.

Uuringu tulemused avaldatakse 2019. aasta kevadel.

Viimati uuris TAI Eesti täiskasvanud elannikkonna narkootikumide tarvitamist 2008. aastal "Eesti 2008" uuringu raames. Üldisemaid küsimusi narkootikumide tarvitamise kohta, nt elu jooksul narkootikumide tarvitamine ja kanepi tarvitamine, on lisatud Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu küsimustikku, mida korraldatakse iga kahe aasta järel postiküsitlusena.

Uuringute põhjal oli 16−64-aastastest Eesti elanikest tarvitanud mõnda narkootilist ainet elu jooksul 10% 2004. aastal, 13% 2008. aastal ja 15% 2012. aastal.

USA tubakafirmad tunnistasid, et suitsetamine tapab >>

Suitsetamine tapab keskmiselt 1200 ameeriklast päevas, möönsid USA tubakafirmad kohtu korraldusel tehtud "korrektiivsetes kuulutustes", mis avaldati möödunud aasta novembris mitmes ajalehes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kuulutustes märgitakse, et suitsetamise tõttu sureb aastas rohkem inimesi, kui tapmiste, aidsi, suitsiidide, uimastite, liiklusõnnetuste ja alkoholi tõttu ühtekokku.

Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta
Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta

Keskmine eeldatav eluiga on pikenenud kõigis OECD liikmesriikides, Eesti elanike keskmine eluiga jääb keskmisele kolme aastaga alla, vaehendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

Eluea pikkust mõjutavad eluviisid ja tervisepoliitika >>

See selgus avaldatud Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) kogumikust "Tervis lähivaates", teatas TAI. Kogumikust selgub, et tervislikumad eluviisid, suuremad sissetulekud ja parem haridus on viimastel aastakümnetel kaasa aidanud eluea pikenemisele. Selles on oma osa olnud ka kvaliteetsematel tervishoiuteenustel.

Kõigis OECD liikmesriikides on keskmine eeldatav eluiga pikenenud ning jõudnud 2015. aastaks keskmiselt 80,6 aastani. Eeldatav eluiga sünnihetkel on kõrgeim Jaapanis (83,9 aastat) ning madalaim Lätis (74,6). Eesti keskmine eluiga on OECD keskmisest kolm aastat lühem ehk 77,7 aastat.

Tagid:
uuring, ühiskond, küsitlus, alkohol, suitsetamine, narkootikum, uimasti, TAI, Eesti

Peamised teemad