09:44 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Tervishoid
lühendatud link
4810

Sputnik Eesti pressikeskuses toimus konverents, kus viie riigi spetsialistid vahetasid kogemusi onkoloogiliste haiguste diagnoosimisest oma piirkonnas

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik, Ilona Ustinova. Neljapäeval, 8. veebruaril toimus Sputnik Eesti pressikeskuses videosild, kus onkoloogiliste haiguste diagnostika ja ravi spetsialistid Eestist, Moldovast, Armeeniast, Kõrgõztanist ja Valgevenest arutasid vähkkasvajate tuvastamisega seotud probleeme ja vahetasid oma riikide kogemusi.

Tallinna stuudios võttis sõna Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloog, keemiaravi spetsialist Olga Konovalova.

Химиотерапевт-онколог Северо-Эстонской региональной больницы Ольга Коновалова
© Sputnik / Александр Заболотный
Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloog, keemiaravi spetsialist Olga Konovalova.

Ta rääkis, et Eestis on meeste seas haigestumuse poolest esikohal eesnäärmevähk, teisel kohal kopsuvähk ja kolmandal nahavähk. Naiste puhul on haigestumissageduselt esikohal nahavähk, teisel rinnanäärmevähk ja kolmandal käärsoolevähk.

Grippi haigestunute hulk on hakanud kiiresti kasvama
© Sputnik / Александр Кондратюк

Samas, märkis Konovalova, on alates möödunud sajandi 90. aastate keskpaigast on meeste hulgas märkimisväärselt vähenenud kopsuvähki haigestumise näitajad. Tema hinnangul on see seotud riigis aktiivselt tehtud propagandaga suitsetamisest loobumiseks.

"Suurt ja olulist rolli etendab rinnavähi sõeluuringu programm, mida alates 2002. aastast viiakse läbi kõigis Eestimaa linnades. Enamikul juhtudest avastatakse esimese staadiumi rinnavähk just tänu sellele programmile, kuigi üldine sõeluuringutes osalemise aktiivsus ei ole eriti suur," nentis onkoloog.

Ta lisas, et samuti on olemas eriprogrammid emakakaelavähi ja käärsoolevähi varajaseks avastamiseks. Spetsialisti hinnangul on kõige tähtsam elanikkonna teavitamine haiguste olemasolust ja vajadusest õigeaegselt arsti juurde minna, mis kulgeb Eestis vägagi edukalt.

"Meil onkoloogiakeskuses saab iga naine, kes tervisemuret kahtlustab, tulla mammoloogi kabinetti ja teha täiesti tasuta vastavad uuringud. Ka järjekorrad on reeglina väga väikesed," ütles Konovalova.

Valgevene Vabariigi riikliku teaduste akadeemia korrespondentliikme, arstiteaduste doktori professor Sergei Krasnovi sõnul esineb vähktõppe haigestumisi viimasel ajal väga sageli just noortel inimestel. Ta usub, et see on otseselt seotud väheliikuva eluviisiga, ebatervisliku toitumise ja stressinähtude kasvuga.

Täies mahus saab videosilla materjalidega tutvuda Sputnik Eesti venekeelses versioonis.

© Sputnik
Videosild Sputnik Eesti pressikeskuses.

 

 

Tagid:
vähk, videosild, pressikeskus, Sputnik Eesti, onkoloog

Peamised teemad