01:31 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Tervishoid
lühendatud link
4630

Alkohol tekitab erinevaid probleeme ja traumasid, lisaks sellele ka mitmeid enneaegseid surmasid, väidab Maailma Terviseorganisatsiooni ekspert

TALLINN, 10. veebruar — Sputnik. "Uuringud on tõestanud, et alkoholi tarvitamine ja vähki haigestumine on tihedalt omavahel seotud. Iga klaas veini päevas aga suurendab oluliselt rinnavähki haigestumist ja seda peaaegu 12% võrra," ütles Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) spetsialist Carina Ferreira Borges, vahendab Pealinn

Üle 1000 alkosurma aastas — valitsusel on kohustus sekkuda >>

"Alkoholi tarbimine on olnud maailma mastaabis kahjuks esirinnas Euroopas ja seda alates aastast 1990," selgitas Borges. Aastaks 2015 oli Borgese sõnul alkoholi tarbimine inimese kohta aga tõusnud 10,2 liitrini aastas.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Naiste alkoholitarvitamine on kasvanud

Professor Evgenya A. Koshkina sõnul on Venemaa uuringud tõestanud, et ühtekokku miljonit inimest ravitakse alkoholismist ja Venemaa terviseameti andmetel on pea 500 000 inimest narkoprobleemidega ravil. Naiste alkoholitarvitamine on kasvanud võrreldes meestega.

Sama trendi nähakse Koshkina sõnul ka tubaka tarvitamise osas, ka seal on naiste tarvitamise trendi tõusu näha. "Praegune majanduslik olukord Venemaal sunnib naisi olema aktiivsed ja see tekitab suuremaid pingeid naistele. Ka lapsehoolduspuhkuselt tahavad naised kiiresti ära tulla, et nad saaks karjääri teha, aga selleks, et nad saaksid karjääri teha, peavad nad üle võtma meeste elustiili," lisas Koshkina.

Mustvalge arusaam alkoholitarvitamisest >>

Soome tervishoiu spetsialisti Riitta Sauni sõnul on pidevalt alkoholi tarvitavatel inimestel töö juures rohkem probleeme, harvad pole ka tööõnnetused. Nendel inimestel on tihti ka tööalased suhtlusprobleemid. "Inimesi saab tõhusalt aidata, kui näiteks sotsiaaltöötaja sekkub võimalikult kiiresti olukorda," lisas Sauni.

Kas aidat või karistada
President kuulutas välja alkoholi ja tubaka müüki puudutavad seadusemuudatused, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Sotsiaalministeeriumi peaspetsialisti Triinu Tähe sõnul helistavad tööandjad tihti Sotsiaalministeeriumisse ja küsivad abi alkoholiprobleemiga vaevleva töötajaga hakkama saamisel.

"Tööandja helistab meile ja ütleb, et mul on hea töötaja, aga ta tarvitab alkoholi, mida ma saaksin teha ja kuidas teda aidata," ütles Täht ja lisas, et sellepärast peab ministeerium erinevaid abiprogrammi välja töötama.

Täht lisas, et oluline on ka valmis mõelda see, kas me soovime alkoholiprobleemidega inimesi aidata või karistada. "On ameteid, kus me ei pea igal hommikul töötajatele alkoholitestimist vajalikuks, aga mõningatel elualadel, nagu näiteks autojuhid, bussijuhid, ka lennukipiloodid–oleks seda vajalik teha, sest sellest sõltub ka paljude teiste inimeste turvalisus," lisas Täht.

Leedu keelas alkoholireklaami ja tõstis tarbimisiga >>

Alkoholi tarbimise kultuuri uuringust Euroopa põhjaregiooni kohta selgub, et riikides nagu Bulgaaria, Itaalia ja Hispaania tarvitatakse alkoholi tihemini ehk juuakse päevas rohkem kui mujal Euroopas. Uuringust selgub, et puhta alkoholi tarbimise päevastes kogustes on esirinnas riigid nagu Leedu, kus tarbimine on kõige kõrgem, peaaegu 12 sentiliitrit inimese kohta päevas. Leedule jägnevad Rootsi, Suurbritannia, Norra, Taani, Soome, Poola, Island ja Eesti.

Balti riigid leppisid kokku ühistes kavatsustes tervisepoliitika kujundamisel, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Титиевский

Uuringust selgus, et ka teised inimesed on kellegi teise alkoholitarbimise tagajärjel kannatanud nii psüühiliselt, emotsionaalselt kui ka reaalselt erinevate õnnetuste tagajärjel, näiteks õnnetused liikluses. Leedus on kannatanud inimeste arv kõige suurem meeste hulgas, üle 38% meestest on olnud taolistes olukordades.

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas uuringut "Eesti täiskasvanud elanike uimastite tarvitamine", mille raames saadetakse ankeedid koju ja e-mailile 5000-le inimesele vanuses 16-64 üle Eesti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti teispäeval.

TAI laiendab sõltuvusprobleemidega alaealiste ravivõimalusi >>

Uuringu abil soovib TAI saada teavet inimeste suhtumiste ja hoiakute kohta seoses uimastitega ning saada ülevaadet täiskasvanute suitsetamise, alkoholi ja narkootiliste ainete tarvitamise või mittetarvitamise kohta. Uuringuga kogutav teave on aluseks Eesti rahvastiku tervislike eluviiside kujundamisele, haiguste ennetamisele ja tervise arengukavade koostamisele.

Tagid:
vein, vähk, uuring, tervis, surm, alkohol, WHO, maailm, Leedu, Venemaa

Peamised teemad