23:54 23. Mai 2018
Tallinn+ 17°C
Kuula otse
Eurokomissar Dimitris Avramopoulos

Eurokomissari kahtlustatakse ravimifirmadelt altkäemaksu saamises

CC BY-SA 2.0 / © European Union
Tervishoid
lühendatud link
4310

Kreeka prokuratuur teatas, et tema käsutuses on tõestusmaterjal riigi kõrgemate ametnike, sealhulgas praeguse eurokomissari Dimitris Avramopoulose äraostmisest ravimifirma Novartis poolt

ТALLINN, 13. veebruar — Sputnik, Aleksei Toom. Pikaleveninud skandaalne vaidlus Kreeka valitsuse ja ravimifirmade vahel — keda süüdistatakse võimude šantažeerimises uute ravimite hinnataseme kehtestamisel — sai üllatava järje. "Ootamatult" sai teatavaks, et Ateena prokuratuurile esitati riigi valitsusametnike laiaulatuslikku äraostmist kinnitavad tõendid.

Sajad Eesti arstid said ravimifirmadelt lisatasusid vähemalt 1000 eurot >>

Väidetavalt on Kreeka riigiprokuratuuri käsutuses materjal, mis paljastab kõrgematele riigiametnikele, kaasa arvatud tollane tervishoiuminister Dimitris Avramopoulos, antud altkäemaksud kogusummas 50 miljonit eurot Šveitsi farmaatsiakompaniiga Novartis allkirjastatud kahtlase lepingu eest.

Kreeka ja ravimiettevõtete vahelised tülid algasid ammu. Möödunud aasta lõpul üritas Ateena kaasata tollast Euroliidu eesistujat Eestit pikaleveninud vaidlusse ravimifirmaga Roche, nagu kirjutas ka uudisteportaal Sputnik Eesti.

Uute ravimite tootjad sattusid korduvalt eri Euroopa Liidu maade võimude tähelepanu alla oma toodete kõrgete hindade ning nende retsepte välja kirjutavate arstide "mõjutamise" tõttu. Ateena püüdis konflikti rahvusvahelise tasemele viia, kuid ei leidnud ilmselt Tallinnast oma plaanidele toetust.

Komissar on "kaudsete asitõendite" tõttu ametist vabastatud

Teise ravimifirma antud altkäemaksu "ootamatult ilmnenud asjaolud" aitavad ehk Roche-l oma ebameeldivast olukorrast eriliste kaotusteta väljuda. Kui prokuratuuri kätte sattunud materjale puudutav info kasvõi osaliselt tõeseks osutub, pole Ateenal tõenäoliselt nende jaoks enam aega.

Iga ravimipakend muutub reaalajas jälgitavaks >>

Endine minister, praegune eurokomissar Dimitris Avramopoulos, keda tsiteerib kreeka väljaanne Ekathimerini, teatas, et arutas prokuratuuriga teda Novartiselt pistise võtmises süüdistanud "valetunnistaja" nime avalikustamise võimalusi. "Sel kõigel pole minuga mingit pistmist," lisas komissar Avramopoulos.

Uudisteportaal Sputnik Eesti teatas, et rida ravimifirmasid, kaasa arvatud ülalmainitud Novartis, maksab ka Eesti arstidele ja tervishoiuametnikele oma ravimite populariseerimiseks küllaltki suuri summasid. Meie puhul ei olnud küll jutt riigiametnikest, ammugi mitte ministritest.

Kreekas puhkenud ja nüüdseks Brüsselisse levinud skandaal on eriti ebameeldiv seetõttu, et altkäemaksusüüdistus on esitatud ühele Euroopa Liidu poliitilisse eliiti kuuluvatest komissaridest.

Terviseamet: gripi kõrghooaeg on käes >>

Seni on vaid ühel korral eurokomissari korruptsioonis kahtlustatud. Eurokomisjoni president Jose Manuel Barroso vallandas 2012. a. oktoobris oma Maltalt pärit tervishoiukomissari John Dalli "üheste, rohkete kaudsete asitõendite" tulemusel usalduse kaotamise tõttu. See pretsedenditu juhtum oli Euroopa Pettustevastase Ameti OLAF uurijate poolt läbi viidud viiekuulise uurimise tulemus (mille uurijad said hiljem süüdistuse kahtlusaluse telefonide ebaseadusliku pealkuulamise eest).

Tagid:
ravimifirma, eurokomissar, ravim, tootja, altkäemaks, Roche, Novartis, Dimitris Avramopoulos, Kreeka

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  41
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  41
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  9