05:35 23. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Iga päev vajas vigastuste tõttu arstiabi üle 400 inimese, illustreeriv foto

Iga päev vajas vigastuste tõttu arstiabi üle 400 inimese

© Sputnik / Евгения Новоженина
Tervishoid
lühendatud link
1310

2016. aastal vajas vigastuste tõttu ravi 12% Eesti elanikest. Iga päev vajas arstiabi keskmiselt 436 inimest, kellest 98 olid kuni 14-aastased lapsed. Nii lapsed kui ka täiskasvanud said ligi pooltel juhtudest viga kukkumise tagajärjel. Umbes 50% vigastustest saadi kodus.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Kodus saadi enim viga enese äralöömise, millegi vahele jäämise, võõrkeha silma sattumise ning kukkumise tõttu. Kodus pandi toime ka veerand vigastusega lõppenud rünnetest, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) analüüsist.

EMO-sse pöördunute arv vähenes teist aastat >>

Mehed said 60% võrra sagedamini viga kui naised, poisid kolmandiku võrra sagedamini kui tüdrukud. Suurim erinevus meeste ja naiste vahel oli 25–34-aastaste hulgas. Selles vanuses mehed vajasid vigastuste tõttu arstiabi üle kahe korra enam kui naised.

Lääne-Tallinna keskhaigla palub patsiente ajutiselt mitte külastada, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Вяткин

Avaliku sektori kulu Eesti elanike vigastustele oli üle 43 miljoni euro. Kõige rohkem, 20 miljonit eurot, kulus kukkumisel saadud vigastuste ravile. Sellest kolmandiku moodustasid vanemaealiste naiste ravile tehtud kulutused.

Vigastuste tõttu hukkunute arv on küll jõudsalt langenud, kuid Euroopa Liidus on Eesti vigastussurmade arvu poolest Läti ja Leedu järel kolmandal kohal (22,6 surma 100 000 elaniku kohta).

Eestis sai vigastuste tõttu surma 868 inimest, neist 14 olid lapsed. Hukkunute hulgas oli üle kolme korra rohkem mehi kui naisi (105 meest 100 000 mehe ja 31 naist 100 000 naise kohta). Võrreldes Euroopa Liiduga hukkus meil vigastuste tõttu üle kahe korra rohkem tööealisi mehi.

Tervisemure korral helista perearsti nõuandetelefonil 1220 >>

Päästeamet: väikelastega juhtub liiga palju õnnetusi

Päästeamet kutsub lapsevanemaid üles pöörama rohkem tähelepanu kodus valitsevatele ohtudele, just lapsevanema roll on luua lapsele ohutu kodu, kus kasvada suureks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

"Lastele tuleb kodus ja selle ümbruses valitsevatest ohtudest rääkida. Ühtpidi on see oluline seepärast, et vanem ise koduseid riske hindaks, vajadusel minimeeriks, ja teisalt laste ohutusteadmiste tõstmiseks — kui laps teab, mis ohtu tekitab, siis oskab ta sellest eemale hoida," ütles Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Kairet Kõljal.

Rannavalvureil tuli suvel kõige enam päästa omapäi jäetud lapsi, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Мальгавко

"Lastega tuleks rääkida ka õnnetuse korral käitumisest, tihtipeale piisab sellest, kui laps teab hädaabinumbrit, oskab sinna helistada, teab et õnnetuse korral tuleb ohukoldest lahkuda ja alati teavitada vanemaid või täiskasvanut," lisas Kõljal.

Kõrghariduse diplomi saavad 228 õde ja 53 õde-spetsialisti >>

Haigekassa nõukogu kinnitas 2018. aasta eelarve, mis on 150 miljoni euro võrra suurem kui 2017. aastal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kokku on haigekassa eelarve 1,28 miljardit eurot.

Oluliselt kasvas haiguste ennetamise, perearstiabi, hambaravi ja välisriigis ravi rahastus. 34 miljoni euro suurune lisarahastus eriarstiabis aitab lühendada järjekordasid ja teha rohkem operatsioone mitmel erialal.

Tagid:
arstiabi, kukkumine, ohutus, vigastus, trauma, tervis, TAI, Eesti

Peamised teemad