20:53 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Tervishoid
lühendatud link
20 0 0

Viimaste päevade pakaselised ilmad on Tallinnas kiirabile toonud hulga tööd ning iga päev tuleb pealinnas ja selle lähiümbruses tegeleda keskmiselt 5-10 alajahtumisohtu sattunud inimesega.

TALLINN, 20. veebruar — Sputnik. Reeglina on tegu alkoholijoobes isikutega, kes pärast läbivaatust on politseile üle antud, et kainenema viia või ka tänavalt koju või varjupaika toimetada, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

Pakane kogub hoogu >>

"Kiirabil on alajahtumisega patsiente aastaringselt ja reeglina on põhjuseks mõni terviserike, mis takistab inimest liikumast. Näiteks tekib halvatus või teadvusehäire ja hädaline jääb lamama kütmata tuppa," ütles Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas.

"Ka võib juhtuda, et inimene ei saa ümbritsevast adekvaatselt aru näiteks erinevate meelemürkide tõttu. Selline abitus seisundis inimene, eriti, kui riided on näiteks uriinist märjad, jahtub päris kiiresti alla," lisas Adlas.

"Tõsi ta on, et mida külmem, seda kiiremini kujuneb alajahtumine välja. Siisiki enamus kriitilisi alajahtumisi on seotud pigem vette kukkumisega," lisas Adlas.

Talvine riietus olgu kihiline ja jalanõud ning kindad piisavalt suured, et ei pigistaks sõrmi-varbaid — see takistab seal vereringet ja sellega kudede soojendamist. Kui on ette näha, et külmaga tuleb õues pikemalt olla, peaks eelnevalt sööma korralikult ning ka kõrvad ja vajadusel näo sobiva riietusega kinni katma. Kui seda arvestada, saab Põhjamaa inimene nautida ka 20 kraadist ilma.

Täpseimad ilmaäpid, mida Eestis kasutada >>

Adlase soovitusel on kaine grupijuht hea meetod, et keegi pidutsejatest ei jääks üksi õhukeste riietega või lausa ilma riieteta õue "puhkama," vaid ikka koos liigutakse edasi ja vajadusel hoolitsetakse takso või muu transpordi eest.

Päästjad hoiatavad ülekütmise eest, illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Вильф

"Peab ka teadma, et "vana kooli" külmarohi töötab ainult terve ja tugeva inimese juures väikses koguses – alkohol ei tee sooja, vaid laiendab nahaaluseid veresooni ja tekitab sellega sooja tunde. Arusaadavalt on see hoopis karuteene, kui näiteks riideid seljas piisavalt ei ole või kui need on märjad," selgitas Adlas.

Ilmateenistus prognoosib lähipäevadeks kuni 25 miinuskraadi.

Pärnumaal vajus 6. veebruaril väikebuss koos inimestega läbi merejää, neli inimest jäi lõksu, kaks isikut päästeti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Õnnetus Pärnumaal: pinnale toodi kahe mehe surnukehad >>

Päästjad hoiatavad ülekütmise eest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari keskel. "Külma ilmaga hoidu ülekütmisest, korsten peab olema puhas ja ärge sulgege siibrit liiga vara. Kui lisasoojuse saamiseks on vaja kasutada elektrilisi radiaatoreid või soojapuhureid, tuleb seda teha mõistlikult, et elektrisüsteemi mitte üle koormata. Soojapuhureid ja radiaatoreid ei tohi riideesemetega kinni katta," soovitab päästeamet.

Tagid:
alajahtumisoht, tervis, ühiskond, ilm, pakane, kiirabi, Tallinn, Eesti

Peamised teemad