05:14 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Tervishoid
lühendatud link
5610

Arstide Liit kinnitas avalikus avalduses, et toetab meetmeid, mille eesmärk on vähendada alkoholi tarvitamist ja parandada sellega rahva tervist.

TALLINN, 3. märts — Sputnik. "Tunnustame terviseministri ning valitsuse algatusel riigikogus vastuvõetud seadusemuudatusi, mis kehtestavad täiendavad piirangud alkoholi reklaamile ja müügile," kirjutab Arstide Liit avalikus avalduses.

Ambitsioonikad sammud rahva tervise edendamisel >>

"Arstkond ei kahtle tõenduspõhistes uuringutes ja rahvusvahelises praktikas, mis kinnitavad, et alkoholi joomist mõjutavad kõige enam hind, füüsiline kättesaadavus ja reklaam," tõdevad arstid.

"Kõige hinnatundlikumad alkoholitarbijad on meie lapsed ja noored, seega on aktsiisitõus põhimõtteliselt õige tee, kuna muudab alkoholi just nende jaoks vähem kättesaadavaks," seisab avalduses.

"Alkoholitarvitamist vähendavaid muudatusi ei saa lasta segada alkoholi tootjate ja müüjate kampaaniakäral, mida osa meediast vastutustundetult võimendab," jätkavad arstid.

"Riigi tulusid on kahtlemata vaja asjatundlikult prognoosida, kuid ei maksa loota, et aktsiisist laekuv tulu korvaks alkoholist tingitud tervisekahjud. Ükski rahvas ei ole ennast kunagi rikkaks joonud."

"Vajalikud otsused on vahel ebapopulaarsed, nii nagu süst on valus, kuid tuleb siiski ära teha," ütles Arstide Liidu president Jaan Sütt.

Alkoholireklaam keelatakse sotsiaalmeedias >>

Arstide Liit kutsub üles valima meelemürkide asemel terviserajad ja toetama Eesti rahva tervise huvides tehtud otsuseid.

2017. aastal suri Eestis eelmisel aastal alkoholi tarvitamisest põhjustatud haiguste tõttu 419 inimest. 2016. aastal suri samal põhjusel 465 inimest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Aktsiisitõusu vastased sõitsid autode kolonnis Lätti
© Sputnik / Илона Устинова

Tervise Arengu Instituudi (TAI) surma põhjuste registri juhataja Gleb Denissovi sõnul on tegemist alles esialgsete andmetega, kõik andmed ei ole veel laekunud.

"Võib siiski üsna kindel olla, et suremus alkoholi tarvitamisest põhjustatud haigusesse oli mullu väiksem kui aasta varem," kinnitas Denissov.

Lõplik statistika selgub märtsikuu lõpus.

Riigikogu võttis jaanuari keskel vastu seadusemuudatused, millega vähendatakse õlle ja kange alkoholi 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu poole võrra, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari keskel.

Aktsiisitõusu vastased sõidavad autode kolonnis Lätti >>

Vabariigi aastapäeva hommikul startisid Eesti aktsiisipoliitika vastased autokolonnis sõitu üle Läti piiri.

Tagid:
seadusemuudatus, ühiskond, tervishoid, tervis, alkohol, Eesti Arstide Liit, Eesti

Peamised teemad