09:04 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Tervishoid
lühendatud link
15910

Euroopa ravikindlustuskaarte saab alates esmaspäevast, 5. märtsist uuesti tellida, teatab Haigekassa. 20. veebruarist kuni 5. märtsini 2018 ei saanud Euroopa ravikindlustuskaarti tellida seoses Haigekassa senise lepingupartneri ootamatu tegevuse lõpetamisega.

TALLINN, 5. märts — Sputnik. Haigekassa tuletab meelde, et puhkusele minnes tasub kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart, mis on välismaal tekkinud terviserikke korral oluline abimees.

Euroopa ravikindlustuskaardi ettenäitamisel osutatakse Eesti kindlustatutele Euroopa Liidus ja lisaks ka Liechtensteinis, Norras, Islandil ja Šveitsis vajaminevat arstiabi võrdsetel tingimustel nendes riikides elavate kindlustatud inimestega. Selle sätte alla ei kuulu siiski teise riiki minek sel eesmärgil, et seal end ravida.

Millesed kulutusi katab Euroopa ravikindlustuskaart?

Vajamineva arstiabi vajadus peab olema tekkinud teises riigis viibimise ajal, see peab olema meditsiiniliselt põhjendatud ja arst peab arvesse võtma eeldatava ravil viibimise kestust ning tervishoiuteenuse olemust.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Михаил Мордасов

Vajamineva arstiabi alla kuuluvad ka rasedusega seotud visiidid ja sünnitamine teises riigis perekondlikel põhjustel või erakorraliselt. Samuti sellised krooniliste haiguste jaoks vajalikud teenused nagu neerudialüüs, hapnikuravi, astma eriravi, ehhokardiograafia krooniliste autoimmuunhaiguste puhul, kemoteraapia.

Jõustus hambaravihüvitis — 30 eurot aastas>>

Arstiabi saamiseks peab raviasutuses esitama Euroopa ravikindlustuskaardi või selle asendussertifikaadi ning isikut tõendava dokumendi. Euroopa ravikindlustuskaardi alusel on õigus saada tervishoiuteenuseid ainult riiklikes raviasutustes.

Haigekassa juhitab tähelepanu sellele, et Euroopa ravikindlustuskaart ei kata kõiki kulutusi, mis vajamineva arstiabiga võivad kaasneda. Patsiendil tuleb maksta omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu, ravimite omaosalustasu jne) asukohamaa hindades. Euroopa ravikindlustuskaart ei kata riikidevahelise transpordi kulu ega eraarsti juures tehtud kulutusi.

Haigekassa soovitab reisile minnes sõlmida erakindlustusfirmas ka meditsiiniabi kaitsega reisikindlustuslepingu, mis sõltuvalt kindlustustingimustest patsiendi enda tehtud kulutused kompenseerib.

Euroopa Liidu ravikindlustuskaarti või selle asendussertifikaati ei tohi kasutada, kui inimesel puudub ravikindlustus. Eestis kontrollitakse ravikindlustuse olemasolu isikut tõendava dokumendi alusel. Alla 15-aastased võivad isikut tõendava dokumendi asemel esitada Euroopa ravikindlustuskaardi.

Европейская карточка медстрахования
© Фото : European Commission
Euroopa ravikindlustuskaart.

Kuidas kaarti taotleda?

Euroopa ravikindlustuskaarti ja selle asendussertifikaati saab taotleda ainult siis, kui on kehtiv ravikindlustus.

Taotleda saab:

riigiportaali eesti.ee kaudu

tuues taotluse ise klienditeenindusse

saates taotluse haigekassa klienditeenindusse postiga

saates taotluse haigekassasse digitaalselt allkirjastatuna e-posti aadressile info@haigekassa.ee

Taotluse vormi saab haigekassa koduleheküljelt ja haigekassa klienditeenindusest.

Ravikindlustuskaarti saab tellida lihtkirjaga enda valitud aadressile, rahvastikuregistri aadressile või haigekassa klienditeenindusse, kuhu inimene peab ise järele tulema.

Euroopa ravikindlustuskaart on inimesele tasuta. Euroopa ravikindlustuskaardi saab inimene kätte 10 päeva jooksul avalduse esitamisest.

Tagid:
ravikindlustuskaart, haigekassa, Euroopa, Eesti

Peamised teemad