00:53 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Tervishoid
lühendatud link
41 0 0

Märtsi alguse seisuga on Eestis tänavu HIV diagnoositud 32 inimesel ja aidsi haigestumine on tuvastatud 10 korral. HIV tõbi diagnoositi kolmel inimesel Tallinnas ja Pärnumaal, kahel Harjumaal ning ühel Saaremaa ja Lääne-Virumaal.

TALLINN, 5. märts — Sputnik. HI-viirus on diagnoositud 10 inimesel Tallinnas, kuuel Harjumaal, neljal Tartumaal ja Ida-Virumaal, kolmel Lääne-Virumaal, kahel Narvas ja Pärnumaal ning ühel Saaremaal, teatas terviseamet.

Sputnik Eesti kirjutas varem, et tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski esitas mullu 1. detsembril valitsusele kinnitamiseks sotsiaalministeeriumi ja Tervise Arengu Instituudi koostöös valminud riikliku HIV tegevuskava aastani 2025.

Tegevustes on kavas lähtuda ÜRO ning Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) seatud nn 90-90-90 eesmärkidest: 90% HIVi nakatunutest on teadlikud oma nakkusest, 90% HIVi diagnoosiga inimestest saab ravi ja 90% ravi saajatest on viiruskoormus alla määratava taseme.

Sotsiaalministeerium on viimasel paaril aastal astunud Jevgeni Ossinovski eestvedamisel HIV-i leviku peatamiseks otsustavaid samme ning HIV tegevuskava on järgmine oluline samm selles reas. 2016. aastal eraldati HIVi ja narkomaania leviku ohjamisele suunatud teenustele täiendavalt 600 000 eurot ning 2017. aasta aprillis suurendati HIV-i ennetuse rahastamist veel 500 000 euro võrra.

Eestis on kuni tuhat HIV-kandjat, kes ei ravi end teadlikult>>

Selle rahaga on laiendatud HIV-positiivsetele ja narkosõltlastele suunatud ravi ja kahjude vähendamise teenuste kättesaadavust: alustatud on integreeritud ARV ja opioidsõltuvuse asendusravi pakkumist Ida-Virumaal, laiendatud statsionaarse sõltuvusravi võimalusi, samuti on parandatud HIV-positiivsetele suunatud juhtumikorraldusteenuse kättesaadavust.

Eestis on uusi HIV juhtusid 100 000 elaniku kohta 17, millega oleme Euroopa Liidus esikohal.

HIV tegevuskava eesmärk on viia uute juhtude arv Euroopa Liidu keskmisele tasemele ehk alla 100 juhu aastas. Mullu diagnoositi terviseameti andmetel HIV 219 inimesel ja aids 20 inimesel.

Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9743 inimesel, sealhulgas aids 524 inimesel. Arstide hinnangul ei ole kuni 25% HIV nakkuse kandjatest oma diagnoosist teadlikud.

Inimese immuunsuspuudulikkuse viirus (HIV)
© RIA novosti, Infographics
Inimese immuunsuspuudulikkuse viirus (HIV)
Tagid:
AIDS, HIV, Jevgeni Ossinovski, Eesti

Peamised teemad